Historia szkła

Szkło i korzystanie z wszelkiego rodzaju szklanych przedmiotów jest dla nas wszystkim czymś zupełnie zwyczajnym. Kiedy sięgamy po szklankę z herbatą, czy zaglądamy przez okno, nie zastanawiamy się nad tym kto, kiedy i w jaki sposób wynalazł ten materiał. A szkoda, bo historia szkła sięga aż czasów prehistorycznych.

Niejasne początki

Niestety nie wiadomo dokładnie kto oraz w jakim momencie historii naszego świata wpadł na to, aby wytwarzać szkło. Przypuszcza się, że tak jak wiele innych innowacyjnych rozwiązań, również w tej sytuacji najważniejszą rolę odegrał przypadek. Ktoś w jakimś momencie zauważył, że z połączenia rozgrzanego popiołu oraz piasku, powstaje przezroczysty materiał, który może być użyteczny. Szacuje się, że najstarsze odnalezione przedmioty wykonane właśnie ze szkła mają ponad 5 tysięcy lat i zostały wytworzone na terenach obecnej Syrii oraz Egiptu.

Od biżuterii do okien z szybami

Sztuka wytwarzania szkła cały czas się rozwijała, a mistrzami w wykonywaniu przepięknych ozdób z tego materiału byli z pewnością Egipcjanie. Tworzyli oni szklane wisiorki, ozdoby do swoich strojów, czy też niewielkich rozmiarów buteleczki. Posiedli również umiejętność zabarwiania szkła na różne kolory.

Dopiero około 400 roku przed naszą erą, ludzi nauczyli się wydmuchiwania szkła, przez co możliwe było wytwarzanie wydrążonych naczyń. Pojawiły się zatem pierwsze szklane flakony czy kielichy. Tę innowację również przypisuje się Egipcjanom.

Jeśli natomiast chodzi o szkło takie, jakie znamy obecnie, to za jego wytworzenie odpowiadają już Rzymianie. Dzięki temu, iż jako pierwsi zdecydowali się dodać do masy szklanej rud manganu, produkowane przez nich szkło stało się bardziej przezroczyste i tym samym miało lepszą jakość.

Pierwsze okna z szybami natomiast, zaczęły się pojawiać około 100 roku naszej ery. Na początku były one również wydmuchiwane i przez bardzo długi czas były towarem, na który mogli sobie pozwolić tylko wybrańcy.

Szkło dzisiaj

Współcześnie szyby w oknach to na szczęście standard, a ilość produktów wykonanych ze szkła jest ogromna. Dynamiczny rozwój produkcji tego materiału sprawił, że bez kłopotu znajdziemy odpowiednie elementy wyposażenia naszego domu, takie jak blaty stołów, półki czy osłona kominka.

Oczywiście jest to jedynie bardzo skrótowy opis tego jak toczyła się historia wytwarzania szkła przez człowieka. Jest on jednak w stanie uzmysłowić nam jak długą drogę przeszliśmy, aby teraz tworzyć tak wspaniałe rzeczy z tego materiału. Na początku największym osiągnięciem była matowa, nie szczególnie urodziwa szklana kulka, a teraz może być to wszystko, nawet pięknie prezentująca się osłona kominka Węgier Glass.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *