Budowa domu – jakie prace wykonywać zimą?

Prowadzenie prac budowlanych zimą należy do trudniejszych, lecz nie niemożliwych. Obecnie, rynek dysponuje szeroką gamą materiałów budowlanych i wykończeniowych, które mogą z powodzeniem zostać wykorzystane w okresie niższych temperatur. Podpowiadamy jakie prace można przeprowadzać zimą, a z którymi warto poczekać do wiosny.

Budowa domu to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej wymagających przedsięwzięć w życiu. Wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale również umiejętności doskonałego planowania. Warto zatem opracować dokładny plan prac, szczególnie wtedy, gdy przewidujemy, ze budowa może objąć również okres zimowy. Dobrze sporządzony harmonogram powinien brać pod uwagę realne możliwości wszystkich wykonawców, z uwzględnieniem zmiennych warunków pogodowych.

– Warto rozplanować budowę tak, aby na chłodniejsze dni zostało jak najmniej prac zewnętrznych. Najlepiej, aby dom doprowadzony został do stanu surowego zamkniętego, co umożliwi uruchomienie nawet prowizorycznego ogrzewania i prowadzenie robót wewnątrz bez większych przeszkód. Musimy jednak pamiętać, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń producentów używanych przez nas materiałów budowlanych i wykończeniowych – komentuje Wojciech Misina, specjalista firmy Heban (www.heban.pl).

„Zimowa” chemia budowlana charakteryzuje się większą ilością cementu i wymaga mniejszej ilości wody do wiązania, dlatego też umożliwia wykonywanie niektórych prac nawet w temperaturach nieco poniżej 0 stopni Celsjusza. Mowa tutaj między innymi o pracach związanych z docieplaniem budynku czy wykończeniem elewacji. Musimy pamiętać jednak o tym, że mimo specjalistycznej zaprawy, będzie ona wiązała się znacznie wolniej, a to z kolei utrudni i spowolni nieco prace. W przypadku dociepleń szczególnie ważne jest odpowiednie rozplanowanie prac. Pozostawienie na zimę wełny mineralnej bez warstwy tynku, sprawi, że przesiąknie ona wodą i straci swoje właściwości izolacyjne. Podobnie jest w przypadku ocieplania styropianem – jeśli nie zabezpieczymy go na zimne dni, jego wierzchnia warstwa stanie się krucha i zżółknie. Dlatego, jeśli podejrzewamy, że nie zdążymy wykonać prac związanych z dociepleniem przed nadejściem mrozów, warto poczekać z nimi do wiosny.

Jeśli nie uda nam się doprowadzić najważniejszych prac zewnętrznych przed zimą, musimy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu zarówno samego placu, jak i pozostałych materiałów. Dla tych ostatnich, warto znaleźć zamknięte i suche miejsce, tak aby zapewnić ochronę przed wilgocią i ujemnymi temperaturami, które mogą niekorzystnie wpływać na ich właściwości. Nie możemy zapomnieć również o zapewnieniu dobrego odpływu wody z terenu budowy. W przeciwnym wypadku może bardzo szybko dojść do zawilgocenia ścian oraz fundamentów nowo wybudowanego domu.

– W przypadku kiedy wykonaliśmy już instalację wodną w budynku, jednak nie zamierzamy ogrzewać go zimą, koniecznym działaniem jest całkowite usunięcie wody z instalacji i zamknięcie jej ujęć na placu budowy. Dzięki temu nie dopuścimy do uszkodzenia rur oraz zapobiegniemy awariom nawet przy bardzo niskich temperaturach – dodaje Wojciech Misina.

O czym jeszcze należy pamiętać? Jeśli nasz dom znajduje się w stanie surowym otwartym, niezbędne jest zabezpieczenie otworów okiennych oraz drzwiowych. Najlepiej zabić je od zewnętrznej strony deskami, pozostawiając niewielkie otwory, które umożliwią dobrą cyrkulację powietrza i ułatwią wysychanie murów.

Zima wcale nie musi oznaczać całkowitego przerwania prac budowlanych. Przy odpowiednim przygotowaniu i zaplanowaniu działań, możemy z powodzeniem kontynuować budowę, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *