Ogólnopolska kampania informacyjna na temat Programu Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji dla migrantów.

W czerwcu rusza kampania informacyjna na temat Programu Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji. Program jest skierowany do migrantów, którzy z różnych względów nie mogą zostać w Polsce i pragną powrócić do swojego kraju. Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM), wyspecjalizowana agenda międzyrządowa, zorganizuje cudzoziemcowi podróż powrotną oraz udzieli mu wsparcia reintegracyjnego po przybyciu na miejsce.

Program Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji jest prowadzony przez IOM w Polsce od kilku lat. Anna Rostocka, dyrektor biura IOM w Warszawie, przyznaje: „Z naszych doświadczeń wynika, że część migrantów, decydujących się na powrót do swojego kraju, ma problemy z samodzielną organizacją podróży, najczęściej z przyczyn materialnych. Osoby te często nie wiedzą, że mogą w tej sytuacji uzyskać pomoc, ani nie wiedzą, gdzie jej szukać. Poprzez ogólnopolską kampanię chcemy dotrzeć z informacją o Programie do jak największej liczby osób, które mogą jej potrzebować”.

W ramach Programu migranci otrzymują od IOM kompleksową pomoc w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z wyjazdem oraz w organizacji i sfinansowaniu samej podróży. Mogą też liczyć na wsparcie reintegracyjne, umożliwiające m.in. zaspokojenie podstawowych potrzeb w pierwszym okresie po powrocie. Osobom potrzebującym specjalnego traktowania – np. samotnym rodzicom, kobietom w ciąży, osobom chorym lub niepełnosprawnym – zostaje ono zapewnione. Szczególną opieką otaczane są dzieci przebywające w Polsce bez opieki osoby dorosłej oraz ofiary handlu ludźmi.

Osoby zainteresowane tego rodzaju wsparciem mogą być w bardzo różnej sytuacji. Często jednak obawiają się kontaktów z instytucjami i urzędami . „Sąsiedzi i przyjaciele, osoby mające bezpośredni kontakt z migrantami z tej grupy, są znacznie lepszym źródłem informacji, bo cieszą się ich zaufaniem. Dlatego chcielibyśmy, aby do nich również trafiły informacje o naszych działaniach.” – dodaje Anna Rostocka. Z tego powodu kampania informacyjna zostanie skierowana także do szerokiej opinii publicznej.

Kampania informacyjna oraz sam Program Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów.

Więcej szczegółów na temat Programu można uzyskać na stronie internetowej warszawskiego biura Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (www.iom.pl) oraz pod numerem telefonu:
(22) 538 91 03.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *