Czym jest i jak wygląda otoczenie przedsiębiorstwa?

Firmy nie działają w próżni, ponieważ na co dzień stykają się one z wieloma różnymi podmiotami i sytuacjami, które określane są mianem otoczenia przedsiębiorstwa. Czym jest i jak wygląda otoczenie przedsiębiorstwa?

Otoczenie organizacji, inaczej otoczenie przedsiębiorstwa, które w języku angielskim nazywane jest również business environment, to całokształt procesów i instytucji, które wpływają na przedsiębiorstwo zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni. Oddziałują one na działania przedsiębiorstwa, jego wyniki oraz na perspektywy rozwoju.

Zasadniczo przedsiębiorstwo nie ma wpływu na to, jak wygląda jego otoczenie, dlatego też przy planowaniu założenia biznesu zawsze należy wziąć je pod uwagę. W tym celu pomocne jest profesjonalne doradztwo biznesowe, ponieważ wtedy można otrzymać fachowe porady pomocne w doprowadzeniu firmy do sukcesu.

Otoczenie przedsiębiorstwa dzielimy na dwa rodzaje:

  • otoczenie bliższe, inaczej mikrootoczenie – jest ono inne dla każdej firmy, ponieważ odnosi się do tych czynników, które wpływają na biznes bezpośrednio, w skład otoczenia bliższego wchodzą między innymi lokalne samorządy, klienci, konkurenci, dostawcy czy pośrednicy
  • otoczenie dalsze, inaczej makrootoczenie – w tym przypadku mamy do czynienia z szerszym zasięgiem, ponieważ otoczenie dalsze wpływa na każdą firmę i jest ono takie samo dla różnych przedsiębiorców, zalicza się tutaj między innymi czynniki ekonomiczne, polityczno-prawne, społeczno-kulturowe, demograficzne, przyrodnicze czy techniczne

Aby móc działać skutecznie i rozwijać się, każda firma powinna przeprowadzić analizę swojego otoczenia, aby wykorzystać uprzednie czynniki w zupełności. Realizację analizy można zlecić też firmom świadczącym doradztwo biznesowe, które mają w tym obszarze odpowiednią wiedzę, doświadczenie i narzędzia. Usługi tego rodzaju świadczy także firma Assay Consulting (Assay.pl), która dostarcza kompleksowe rozwiązania dla biznesu. Strona internetowa firmy pod adresem Assay.pl prezentuje jej pełną ofertę.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *