Odwodnienie po biegunce — jak mu zapobiegać?

Bardzo często biegunka wiąże się z odwodnieniem i utratą minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak postępować w trakcie biegunki, by przeciwdziałać odwodnieniu?

Odwodnienie u dorosłych występuje zazwyczaj przy ostrej biegunce pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub pasożytniczego. Nieco inaczej jest w przypadku osób starszych i dzieci — nawet biegunka o mniejszej częstotliwości może doprowadzić do odwodnienia, co z czasem staje się niebezpieczne.

Objawy odwodnienia

Bywa, że w czasie biegunki czujemy się na tyle źle, że ostatnie, o czym myślimy to odpowiednie nawodnienie. Początkowo nasz organizm nie daje nam znać o niedoborach wody, jednak po czasie wysyła sygnały, których w żadnym przypadku nie powinniśmy ignorować. Na pierwszym etapie pojawia się pragnienie, drażliwość, zapadnięte oczy oraz zmniejszona elastyczność skóry. Ten moment to ostatni dzwonek, by działać na własną rękę i sięgnąć po elektrolity. Objawami odwodnienia ciężkiego jest bladość skóry, niskie ciśnienie, a nawet zmniejszenie świadomości. Doprowadzenie organizmu do takiego stanu może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem i bardzo często wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu i podłączenia do kroplówki, w celu szybkiego nawodnienia i zregenerowania organizmu.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Odwodnienie to poważny stan, który może doprowadzić to takich ciężkich przypadków jak: niewydolność nerek, napadów drgawkowych, a także zaburzeń pracy serca.

W czasie biegunki czy wymiotów nie należy zwlekać z przyjmowaniem płynów. Warto jednak mieć świadomość, że szybciej niż sama woda, czy herbata nawodnią nas elektrolity. Warto mieć je w swojej apteczce na przypadek ciężkiej biegunki. Nigdy nie powinniśmy za to nawadniać się napojami gazowanymi i sokami, bo zamiast nam pomóc — jeszcze bardziej zaszkodzą. Napoje te cechują się wysoką osmolarnością, czyli mogą ostatecznie doprowadzić do nasilenia biegunki.

Biegunka to przypadłość, którą bardzo często ignorujemy, nie zdając sobie sprawy, jak mocno obciąża ona nasz organizm. Prócz ciągłego nawadniania w czasie biegunki, jak i po niej, powinniśmy także wprowadzać zdrową dietę, a w przypadku powtarzających się biegunek udać się na konsultację do lekarza. Warto także pamiętać, że ostra biegunka może być niebezpieczna u dzieci i osób starszych.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *