Gdzie możemy zastosować szkło w budownictwie?

Dobre szkło kojarzy się nam głównie z szybami w oknach oraz przeszklonymi ścianami biurowców. Jest ono często wykorzystywane, głównie ze względu na swoje właściwości, takie jak dźwiękoszczelność oraz wysoka przepuszczalność światła. W poniższym artykule dowiemy się gdzie głównie można zastosować szkło, aby wyglądało ono efektownie i spełniało swoje przeznaczenie.

Szklane drzwi

Jedni się szklanych drzwi obawiają, inni cenią je ponad wszelką miarę. Dają dużo światła oraz są bardzo efektowne. Jednak czasem należy uważać, żeby w nie nie wejść. Idealnie sprawdzają się w butikach czy hotelach – nadają pomieszczeniu elegancji oraz zachęcają do wejścia. Ma się wrażenie, że właściciel nie ma nic do ukrycia. Co ciekawe, jeżeli są odpowiednio skonstruowane oraz założone, to szklane drzwi świetnie izolują od zimna. Najczęściej wybiera się je przezroczyste, rzadziej barwione – w zależności od zapotrzebowań. W bardziej dyskretnych pomieszczeniach mamy często do czynienia ze szkłem matowym, które pozwala dojrzeć tylko kontury przedmiotów po drugiej stronie.

Przegrody pomiędzy przestrzeniami

Szkło czasami pełni rolę przegród pomiędzy przestrzeniami, takimi jak pokoje i stanowi de facto przezroczyste ściany. W szczególności widać to w dużych biurowcach czy w korporacjach. Aby móc wpuścić jak najwięcej światła stosuje się otwarte przestrzenie przedzielone szkłem. Są plusy i minusy takich rozwiązań – zaletą jest to, że mamy do czynienia ze światłem dziennym oraz że nie musimy cały czas palić światła sztucznego. Minusem natomiast jest brak prywatności – każdy widzi co robimy, co nie dla każdego jest komfortowe. Takie szkło musi być wcześniej odpowiednio przetestowane, z potwierdzonymi certyfikatami dźwiękoszczelności i standardami bezpieczeństwa na wypadek uszkodzeń mechanicznych.

Szkło dekoracyjne

W budownictwie szkło ma również zastosowanie w dekoracjach. Do tego stosuje się zazwyczaj szkła kolorowe, dymione, ornamentowe czy z sitodrukiem. Doskonale przyciągają one uwagę, więc dużo osób decyduje się na takie przejścia pomiędzy pokojami czy wbudowywanie ich w ścianę. Można takiego szkła używać zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Zapewniają wysokie walory estetyczne a ich współgranie ze światłem potrafi stworzyć niezwykły klimat pomieszczenia.

Balustrady szklane

W galeriach handlowych czy w innych pomieszczeniach komercyjnych szkło ma także zastosowanie jako balustrada. Taki system musi być niezwykle trwały, bowiem często od niego zależy bezpieczeństwo osób go użytkujących. Muszą one znosić odpowiednie obciążenie oraz być stabilne, dlatego cała konstrukcja zazwyczaj jest wykonywana na indywidualne zamówienia. Zazwyczaj do ich stworzenia używa się szkła hartowanego i laminowanego – dzięki temu, jeżeli jedna część ulegnie zniszczeniu, to reszta nadal będzie podtrzymywać konstrukcję.

Szkło jest częstym materiałem w budownictwie ze względu na to, że jest bardzo efektowne wizualnie oraz w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych przepuszcza sporą ilość światła – możemy to dozować wybierając odpowiedni produkt. Ważne, aby przed zakupem takich systemów szklanych zapytać o wytrzymałość i atesty. Jednym z miejsc, w których znajdziemy wiele sprawdzonych produktów tego typu, jest Glass System – na stronie internetowej tej firmy możemy przebierać w ofercie nowoczesnej architektury szklanej.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *