Aparat ortodontyczny a dbałość o higienę jamy ustnej

Aparat ortodontyczny to obecnie jeden z najczęstszych sposobów korygowania nieprawidłowego zgryzu. Poza oczywistymi względami estetycznymi, aparat na zęby koryguje wady wymowy czy problemy z przeżuwaniem pokarmu. Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Prawidłowe szczotkowanie

Elementarnym etapem dbania o higienę jamy ustnej jest szczotkowanie zębów. Posiadacze aparatów ortodontycznych muszą zwrócić szczególną uwagę na technikę mycia zębów, jak i samego aparatu. Pierwszym krokiem jest usuniecie wszystkich elastycznych, nie przymocowanych na stałe elementów aparatu. Następnie należy ustawić szczoteczkę względem dziąseł pod kątem 45 stopni i dociskając ją lekko, umyć starannie każdy ząb. Dobrze wybrać szczoteczkę z lekko wciętym środkiem, co umożliwia umycie powierzchni zamków aparatu. Druga szczoteczka powinna być wąska o spiczastym zakończeniu, co umożliwi wyczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Nici dentystyczne do czyszczenia aparatów ortodontycznych

Dostępne są specjalne nici do czyszczenia aparatów zębowych, których przemyślana konstrukcja umożliwia precyzyjne dotarcie w najbardziej niedostępne miejsca. Trzy główne elementy takiej nici- usztywniony koniec, puszysta część oraz standardowa nić – ułatwiają uzyskanie uczucia maksymalnej świeżości. Usztywniony koniec pomaga w wprowadzeniu nici dentystycznej pod przęsło aparatu ortodontycznego czy mostu. Puszysta część służy oczyszczaniu miejsc wokół aparatów oraz większych przestrzeni międzyzębowych. Natomiast standardowa nić dentystyczna usuwa płytkę nazębną poniżej linii dziąseł.

Irygatory do aparatów ortodontycznych

Irygator do zębów jest to urządzenie pozwalające w szybki i prosty sposób na skuteczne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Irygator pod wysokim ciśnieniem wytwarza strumień wody i powietrza, które dogłębnie oczyszczają zęby i wszystkie elementy aparatu ortodontycznego. Ponadto masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie i dotlenienie.

Co jeszcze? Dentyści z gabinetu stomatologicznego Dentestetica.pl radzą unikać spożywania słodyczy, zwłaszcza o klejącej, ciągnącej konsystencji oraz napojów gazowanych, które mogą rozpuszczać klej, który przytwierdza zamki do zębów. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej w czasie użytkowania aparatu na zęby to profilaktyka próchnicy, kamienia nazębnego oraz chorób dziąseł, a także wydłużenie żywotności i funkcjonalności aparatu ortodontycznego.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *