Korzeń lukrecji i jego właściwości

Lukrecja jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w medycynie naturalnej. Jej liczne właściwości lecznicze wykorzystywali starożytni Egipcjanie, Rzymianie, ale także cesarze chińscy. Dodatkowo lukrecji przypisywano magiczną moc. Współcześnie lukrecja stosowana jest w lecznictwie i kosmetyce.

Właściwości lukrecji

Zastosowanie lecznicze ma tylko korzeń i rozłogi lukrecji, których głównym składnikiem jest glicyryzyna, nadająca niezwykle słodki smak (50 razy słodszy od cukru) i anyżkowy posmak. Lukrecja ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, wiąże wodę w skórze. Tak szerokie działanie zawdzięcza zawartości substancji aktywnych, które stanowią 40-50% składu.

Zastosowanie lukrecji w medycynie

Ze względu na swoje właściwości korzeń lukrecji stosowany jest przede wszystkim do leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, przeziębień i grypy, łagodzi kaszel (zwłaszcza suchy). Ma właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne.

Korzeń lukrecji ma pozytywny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego, którą pomaga odbudować. Stosowany jest w leczeniu wrzodów, stanów zapalnych, zakażeniu bakterią Helicobacter pylori. Pozwala na uregulowanie perystaltyki jelit i uregulowanie wypróżnień. Właściwości antybakteryjne i antywirusowe lukrecji pozwalają na skuteczne zwalczanie przeziębień, zapalenia płuc, wirusów wątroby i opryszczki. Szczególnie skuteczna jest w profilaktyce rozwoju próchnicy zębów. Ekstrakt z lukrecji ma szczególne znaczenie w zwalczania chorób nowotworowych skóry, zwłaszcza czerniaka – najgroźniejszego raka skóry.

111(1)

Fot. Ekstrakt z lukrecji KenayAG.com.pl

Zastosowanie lukrecji w kosmetyce

Korzeń lukrecji wykorzystywany jest przede wszystkim do sporządzania kosmetyków dla cery suchej. Dzięki swoim właściwościom zatrzymywania wody zapewnia odpowiednie nawilżenie i zapobiega wysuszeniu. Właściwości wzmacniające naczynia krwionośne wykorzystywane są w kosmetykach do cery naczynkowej zapobiegają zaczerwienieniom. Osoby z włosami suchymi, ze skłonnościami do łamliwości i kruchości powinny wybierać szampony zawierające lukrecję.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *