Kompostownia – najbardziej ekologiczny sposób nawożenia

Istotą ekologicznego nawożenia jest poprawa żyzności gleby i stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju i wzrostu roślin. Kompost jako naturalny nawóz, otrzymywany głównie z odpadów roślinnych, jest bezpieczny dla środowiska i nie stwarza ryzyka przenawożenia roślin.

Kompost – bezpieczny nawóz ekologiczny

Przydomowy ogród i grządki na działce to układy sztuczne. Ich walory estetyczne decydują o potrzebie usuwania skoszonej trawy, opadniętych liści i chwastów. Czynności te zubażają glebę, pozbywając ją substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin.
Negatywne skutki potęgują słońce oraz wiatr. Kondycja gleby jest szczególnie osłabiona wiosną, gdy ziemia jest narażona na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych. Do poprawy właściwości gleby niezbędne są nawozy. Sztuczne, chemiczne środki zakwaszają glebę i zanieczyszczają środowisko. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie kompostu – naturalnego nawozu, otrzymywanego głównie z odpadów roślinnych. Można go przygotować samodzielnie lub zakupić gotowy. Produkcją ekologicznego kompostu zajmuje się, np. firma Ziemia Polska kompostownia

Kompostownie przerabiają odpady komunalne, które następnie przetwarzają na nawóz. W procesie kompostowania dochodzi do rozkładu resztek organicznych i powstania łatwo przyswajalnej przez rośliny materii organicznej (próchnicy). Warstwa próchnicza utrzymuje w glebie pierwiastki biogenne, umożliwia rozwój mikroorganizmów glebowych i zatrzymuje wodę.

Zalety stosowania kompostu

Kompost pozytywnie wpływa na rozwój zawartych w glebie drobnoustrojów i wspomaga rozwój systemu korzeniowego. Nawóz poprawia właściwości ziemi – reguluje jej stosunki wodne i powietrzne oraz dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych. Kompost sprawia, że gleba zwięzła i ciężka staje się bardziej pulchna i przewiewna, a ziemia piaszczysta jest bardziej plastyczna i lepiej absorbuje wodę. Nawóz podwyższa jakość płodów rolnych i pozwala pozbyć się resztek roślinnych bez konieczności wyrzucania ich do kosza na śmieci. Kompost jest bezpieczny
dla roślin i nie stwarza ryzyka przenawożenia. Nadaje się do nawożenia warzyw i owoców. Można stosować go w ogrodach i na trawnikach. Kompost wykorzystywany jest także do utrzymywania terenów zieleni miejskiej i rekultywacji gruntów bezglebowych.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *