Zniechęcić złodzieja rowerów

Kradzieże rowerów są niestety w Polsce wciąż prawdziwą plagą. Wystarczy wejść do sklepu i pozostawić na chwilę swój pojazd, by po wyjściu okazało się, że wracamy do domu na pieszo, ponieważ naszym rowerem odjechał ktoś inny. A przecież w niektórych krajach zostawia się rower na cały dzień na stojaku, idąc do pracy.

Rowerem do pracy

Jeżeli chcemy jeździć rowerem do pracy, zapewne wyjdzie nam to na dobre, jednak jedynie pod warunkiem, gdy możemy być pewni, że po wyjściu rower nadal będzie na nas czekał. Oczywiście to jak zabezpieczymy pojazd w dużej części zależy od stojaków rowerowych, przygotowanych przez właściciela obiektu, jednak i na to mamy niekiedy wpływ. Jeżeli wiemy, jaki stojak byłby w danym miejscu optymalnym rozwiązaniem, warto zasugerować właścicielowi zainstalowanie właśnie takiego. Nie musi się zgodzić, ale warto spróbować.

Sami możemy zabezpieczyć swój rower poprzez przypięcie go i zadbanie, by żadne elementy nie mogły zostać zdemontowane i ukradzione. Dotyczy to przede wszystkim takich przedmiotów jak lusterka, dzwonki, kosze czy też – co oczywiste – pompki i bidony. Musimy zadbać o to, by zabrać ze sobą to, co zabrać możemy i przykręcić jak najsolidniej to, co mogłoby skusić złodzieja. Należy go po prostu zniechęcić.

Rower na stojaku

Bez względu na to czy stojak na rowery ma stać przed firmą, sklepem, szkołą czy nawet przed klatką schodową lub domem, jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie wstawionego pojazdu w pionie. Dlatego bardzo często stosuje się najtańsze rozwiązania, polegające na tym, że rower jest wprowadzany przednim kołem, które jest z dwóch stron blokowane. Oczywiście w takiej sytuacji można zawsze przypiąć rower do takiego stojaka. Jednak zdarza się, że po powrocie zastaniemy jedynie koło.

Dobry stojak na rower, to taki, które zapewni nie tylko stabilność, ale pomoże również zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Oznacza to, że musimy mieć możliwość przypięcia ramy do stojaka. Rozwiązań technicznych, które umożliwiają tego rodzaju zabezpieczenie, jest na szczęście całkiem sporo.

Bezpieczne stojaki

Okazuje się, że stojaki rowerowe wcale nie muszą być skomplikowane, by zapewniały odpowiednie zabezpieczenie. W zupełności wystarczą stojaki U-kształtne, dobrze usadowione w podłożu. Jest to o tyle ważne, że znane są przypadki demontowania całych stojaków i dokonywania w ten sposób kradzieży. Trzeba jednak pamiętać również o tym, by dobrać stojaki o właściwej wysokości.

Całkiem dobrym rozwiązaniem, choć już nieco droższym, są bramki parkingowe. Jest to jednak rodzaj stojaka, który wygląda zwykle o wiele lepiej. Można go więc wykorzystać również tam, gdzie szczególnie dba się o koncepcję zagospodarowania przestrzeni. Należy wówczas prześledzić oferty producentów i wybrać takie rozwiązanie, które sprawi, że zwykły stojak rowerowy stanie się jednocześnie ozdobą.

Stojaki rowerowe mogą być też całymi konstrukcjami, posiadającymi nawet zadaszenie. Jednak takie bardziej skomplikowane rozwiązanie o wiele rzadziej są w Polsce spotykane. A szkoda, być może większa liczba porządnych, dobrze przemyślanych stojaków na rowery zmieniłaby nieco nastawienie Polaków wobec tych pojazdów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus-P

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *