Wybieramy basen do ogrodu

Tworząc wizję ulokowania basenu w ogrodzie, koniecznie trzeba zastanowić się na początku nad tym, czy basen ma być przenośny, czy też chcemy mieć duży basen stacjonarny. Basen stacjonarny to niecka, którą buduje się w ziemi, ma konstrukcję betonową, jest wykończona laminatem. Aby taki basen wykonać, trzeba zwołać ekipę budowlaną, a także konieczne jest zwrócenie się do urzędu gminy o pozwolenie na budowę. Tańszą alternatywą są baseny przenośne: rozporowe, dmuchane, drewniane i stelażowe.

 

Baseny stelażowe

Baseny stelażowe to baseny, które swoją wielkością niczym nie muszą ustępować tradycyjnym basenom murowanym. Dzięki konstrukcji z metalu, mogą osiągać pokaźne rozmiary, dając użytkownikom taką taflę wody, która umożliwia swobodne pływanie.

basen2

Drewniane osłony na baseny stelażowe, (fot. sklep Ogrodosfera)

Baseny rozporowe

Jeden z chętniej wybieranych modeli to basen rozporowy. Baseny rozporowe to baseny, których ściany są elastyczne: zmieniają swoje położenie w zależności do tego ile mają w sobie wody. To właśnie woda, a konkretnie działające poprzez nią ciśnienie powoduje napór na ścianki, tworząc z nich stabilną i mocną konstrukcję.

Baseny rozporowe można wkopać w ziemię, jednakże postępując w ten sposób trzeba liczyć się z tym, że taki basen będzie miał utrudniony dostęp do pompy filtrującej. Aby zachować jak najdłużej maksymalną trwałość basenu, starajmy się trzymać go z dala od zwierząt domowych, a także starajmy się dbać o jego czystość.

Baseny rozporowe są doskonałą propozycją dla osób, które chcą mieć coś bardziej trwałego niż basen dmuchany, a jednocześnie nie chcą mieć wielkiego basenu stelażowego, którego zakup często łączy się z koniecznością poniesienia kosztu kilkunastu tysięcy złotych. Podstawowa różnica bowiem między basenami rozporowymi a basenami stelażowymi polega na ich wielkości. Dzięki konstrukcji opierającej się na metalowym stelażu, tak zwane baseny stelażowe mogą mieć o wiele większą powierzchnię niż baseny rozporowe. Nie oznacza to jednak, że baseny rozporowe nie są tak wytrzymałe jak baseny stelażowe. Baseny rozporowe zwykle wykonywane są z bardzo dobrej jakości materiału, zgrzewanego i klejonego wielowarstwowo. Są one wytrzymałe na tyle, aby wytrzymać kilka sezonów w ogrodzie  – tyle samo, ile najdroższe nawet baseny stelażowe.

basen3

Na zdjęciu: basen rozporowy, fot. Ogrodosfera

Baseny dmuchane

Baseny dmuchane są zwykle kupowane dla dzieci ze względu na to, że nie osiągają zbyt wielkich rozmiarów (są zatem bezpieczne dla maluchów), są kolorowe i tanie. Baseny dmuchane można kupić nie tylko w sklepach ze sprzętem remontowo-budowlanym,ale także w każdym sklepie sportowym lub najzwyczajniejszym supermarkecie, gdy sezon jest w pełni. Z naszej strony polecamy sprawdzenie oferty basenów dmuchanych w sieci, gdzie jest zdecydowanie najtaniej i gdzie jest – szczególnie w środku sezonu – największy wybór.

Niezależnie od technologii, w jakiej basen został zbudowany, może stać się on stacjonarny, jeśli ma wystarczająco duże rozmiary. Stelażowy basen o średnicy 7 metrów i wysokości ponad metra zwykle jest zwykle basenem, który stoi w ogrodzie przez całe lato w jednym miejscu. Dlatego, planując aranżację ogrodu, spróbujmy przewidzieć, czy basen, który zamierzamy kupić, będzie nam odpowiadał w miejscu, które dla niego zaplanowaliśmy.

Wskazówki dla montażu

Przed rozłożeniem basenu rozporowego należy odpowiednio przygotować podłoże: konieczne jest usuniecie wszelkich kamyczków i przedmiotów o ostro zakończonych brzegach, które mogłyby naruszyć ciągłość ścianek. Dno basenu zbudowane jest zwykle ze wzmocnionego w stosunku do ścianek materiału, jednakże nie jest to stal i nie można liczyć na to, że basen pozostanie nieuszkodzony, gdy położymy go na żwirze.

basen5

Basen rozporowy z pokrywą chroniącą wodę przed zanieczyszczeniami

źródło: ogrodosfera.pl

Ważne jest również to, aby grunt pod basen był równy, dobrze wypoziomowany: będzie to miało ogromne znaczenie dla jakości użytkowania i dla trwałości basenu. Baseny rozporowe rozłożone na spadkach terenu szybciej ulegają uszkodzeniom. Należy wystrzegać się także rozkładania basenu na miękkim podłożu. Sypki piasek lub podmokłe podłoże nie powinno w ogóle wchodzić w grę. Należy również na marginesie wspomnieć, że osoby, które decydują się na rozłożenie basenu na swoich ulubionych roślinach, powinny liczyć się z nieodwracalną utratą takich roślinek.

Instrukcja montażu przykładowego basenu stelażowego:

Szukając dobrego miejsca na basen pamiętajmy jednocześnie, aby było to miejsce jak najbardziej nasłonecznione. Unikniemy dzięki temu części wydatków związanych z podgrzewaniem wody. Poza tym, koniecznie trzeba wybrać takie miejsce, które będzie znajdowało się z dala od drzew, które generują opadanie liści. Poleca się również rozkładać baseny z dala od drzewek iglastych.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *