Gdzie i w jakim celu stosuje się szczotki kwasoodporne?

Szczotki to tylko z pozoru niewielkie elementy, ponieważ rola w każdym wymagającym ich instalacji mechanizmie jest znacząca. Ze względu na swoje liczne właściwości oraz w zależności od konkretnego rodzaju i techniki wykonania odpowiadają za bezawaryjną pracę maszyn w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z powszechnie stosowanych typów szczotek są te odporne na działanie żrących substancji. Czym konkretnie są szczotki, jakie są ich charakterystyczne cechy i gdzie konkretnie znajdują zastosowanie?

acciaio

Szczotka w przemyśle – czemu służy?

Szczotki techniczne to w dużej mierze wysokiej klasy narzędzia służące obróbce powierzchni, zarówno w kwestii kompletnej obróbki konkretnych materiałów jak i poszczególnych procesów obróbczych. W pierwszej kolejności warto wymienić podstawowe rodzaje szczotek, ponieważ to od ich konkretnych właściwości zależy sposób i zakres użytkowania każdej z nich. – Można podzielić te elementy ze względu na kształt, jak i cechy materiału, z którego zostały wykonane – tłumaczy specjalista firmy  Erka. – Możemy wyróżnić szczotki walcowe, talerzowe, uszczelniające, obrotowe, pasowe i listwowe wykonane z aluminium, plastiku czy stali nierdzewnej – wymienia.

W szczotkach technicznych włókno mocowane jest w oprawie stalowej ocynkowanej lub nierdzewnej kwasoodpornej. W zależności od rodzaju szczotki różnią się także budową – wyróżnia się elementy proste, wygięte lub skręcane w wielu płaszczyznach.

Ogólne zastosowanie szczotek jest ogromne i obejmuje wiele gałęzi przemysłu. Szczotki obrotowe z powodzeniem są wykorzystywane do produkcji wszelkiego rodzaju maszyn czyszczących, specjalistyczne szczotki kominiarskie – jak sama nazwa wskazuje, są podstawowym narzędziem pracy kominiarzy przy czyszczeniu przewodów dymowych.

Zastosowanie szczotek kwasoodpornych

Istotnym rodzajem szczotek technicznych pozostają te odporne na wszelkiego rodzaju substancje żrące. Wykonane częściowo lub w całości z wysokiej klasy stali kwasoodpornej dają możliwość sprawnej obróbki i przeprowadzenia wszelkiego rodzaju procesów w przedsiębiorstwach spożywczych, farmaceutycznych, zakładach komunalnych, wszędzie tam, gdzie mechanizm jest narażony na długotrwały kontakt z wodą, a także u producentów maszyn. Dzięki dodatkowo zastosowanym rozwiązaniom szczotki może charakteryzować antystatyczność, dzięki czemu można je stosować wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko występowania iskier lub niekontrolowanych wyładowań statycznych. W tym miejscu można zatem wymienić przemysł elektroniczny i chemiczny. – Duże zastosowanie szczotek to również zasługa licznych, spełnianych przez nie funkcji. Ze względu na rodzaj używa się ich jako elementów transportujących, uszczelniających, czyszczących, separujących oraz izolujących – tłumaczy specjalista firmy Erka.

Istotnym pozostaje wcześniej wymienione zastosowanie w przemyśle kominiarskim. Większość współczesnych wkładów kominowych jest wykonana ze stali kwasoodpornej i tylko szczotki wykonane z materiału o podobnych właściwościach zapewniają kompleksowe i bezpieczne czyszczenie.

W przypadku szczotek technicznych bardzo dużo zależy od klasy wykonania urządzenia. Na rynku można spotkać się z bogatą ofertą produktów w wyjątkowo niskiej cenie, warto jednak uwzględnić, że w parze z tą oszczędnością zazwyczaj idzie proporcjonalnie niska jakość. W bezawaryjnej pracy maszyn takie elementy pełnią często istotną rolę. Tylko te kupione u dobrego producenta zapewniają najlepszą jakość pracy, a przede wszystkim długi czas zużywania się.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *