DTP vs druk cyfrowy – różnice w nakładzie i jakości wydruku

Przygotowanie materiałów tekstowych i graficznych do druku oraz sam proces drukowania jest dzisiaj obecny w wielu dziedzinach naszego życia. To duża pomoc, a często także konieczność umożliwiająca np. obecność tradycyjnych form reklamy i prasy. W miarę upływu czasu, rosnącą cyfryzację oraz stosowanie nowoczesnych metod i programów proces druku zmieniał się na przestrzeni lat – dzisiaj możemy drukować wszystko, niemal na każdym materiale i w dowolnym nakładzie, przy zachowaniu najwyższej jakości.

– Proces druku rozpoczyna DTP, które po przetłumaczeniu oznacza dosłownie „projektowanie zza biurka”. Co to takiego? W praktyce jest to ogół wszystkich czynności, które trzeba wykonać samemu, lub z pomocą grafika przed wysłaniem pliku do druku. Obejmuje on zebranie wszystkich materiałów, ewentualne poprawki tekstu, obróbkę zdjęć i złożenie tego wszystkiego w jedną całość. – tłumaczy specjalista ze Studia Edytor.

DTP wzięło się od zecerstwa, czyli działu poligrafii odpowiedzialnego za przygotowanie obrazu kolumn przygotowanych do druku. Dzieliło się je na skład (tworzenie tekstu) oraz łamanie (ułożenie tekstu na kolumny i złączenie go z ilustracjami). Rozwój technologii wyparł jednak tradycyjne metody – teraz cały proces odbywa się z udziałem komputera oraz specjalnego programu do DTP np. Scribusa czy InDesign. Dzisiaj cały proces przebiega w miarę prosto. Po wprowadzeniu materiałów do komputera tekst poddajemy sprawdzeniu i korekcie, a grafikę końcowej obróbce w oddzielnym programie graficznym. Później całość jest składana z uwzględnieniem informacji dla introligatora i drukarza. Całość zwykle zapisuje się w formacie PDF. DTP odpowiada nie tylko za obraz projektu, ale też za podłoże, na którym może on zostać wydrukowany. Dzięki DTP można projektować opakowania bez nadruku, a także rozmaite kształty, które są wycinane np. z folii samoprzylepnej.

stampante uno

Wysyłając projekt do druku istnieje możliwość wyboru pomiędzy drukiem offsetowym, a cyfrowym. Obie wersje są tak samo popularne w zależności od ilości potrzebnych wydruków tzn. nakładu. Offset wymaga dość skomplikowanego procesu przygotowawczego: produkcji folii i matryc oraz odpowiedniego ustawienia maszyn, z tego względu przy drukowaniu małej ilości dokumentów może okazać się niezwykle kosztownym rozwiązaniem. Jednak przy dużym nakładzie, po rozłożeniu kosztów to wyjątkowo korzystna finansowo opcja.

Druk cyfrowy pozwala na bezpośrednie przenoszenie pracy przygotowanej na komputerze wprost do maszyny, jej druk oraz stałą kontrolę i ewentualną korektę powstałych odbitek. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na czasie, ponieważ pomija się tutaj cały proces przygotowawczy typowy dla offsetu – natychmiast po wykonanym DTP można przystąpić do drukowania. Metoda cyfrowa jest bardzo wygodna, przy zachowaniu mocno zbliżonej do druku tradycyjnego jakości. Częste zastosowanie znajduje przy konieczności wydruku o mniejszym nakładzie, lub w trakcie codziennego drukowania pojedynczych informacji czy dokumentów.

– Dobrze wykonany proces DTP to podstawa wykonania estetycznego i profesjonalnego projektu. Późniejsza decyzja o rodzaju wydruku powinna być uzależniona od planowanego nakładu: wyciągnięte wnioski pozwalają stwierdzić, że druk cyfrowy to idealne rozwiązanie naszych czasów, szybkie, wygodne i tanie nawet przy małej ilości drukowanych egzemplarzy – podsumowuje specjalista Studia Edytor.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *