XIX PARADA PAROWOZÓW – DZIEŃ PEŁEN ATRAKCJI

Jedenaście zabytkowych parowozów z Polski, Niemiec i Czech zaprezentowało się podczas tegorocznej, dziewiętnastej Parady Parowozów w Wolsztynie k. Poznania, która odbyła się w sobotę, 28 kwietnia. Lokomotywy wystąpiły także w poprowadzonym przez Bogusława Wołoszańskiego niezwykłym spektaklu „Światło, dźwięk, para – opowieści parą pisane” z wykorzystaniem laserów, pirotechniki i grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Organizatorem imprezy było PKP CARGO.

Dzień wypełniony po brzegi atrakcjami

W tym roku, po raz pierwszy od wielu lat wszystkie najważniejsze punkty programu odbyły się w ciągu jednego dnia – w sobotę, 28 kwietnia. Od wczesnych godzin porannych majestatyczne lokomotywy przygotowywały się do tytułowej Parady Parowozów. W paradzie, która rozpoczęła się gwizdem lokomotywy dla uczczenia ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, wzięło udział 11 parowozów, w tym 4 zagraniczne: 2 z Niemiec (serii 52 8177, 01 509) i 2 z Czech (serii 534.0432, 475.101). PKP CARGO będą reprezentować lokomotywy Pm36-2, Ol49-59, Ol49-69, TKt48-191 i Ty2-911. Gwiazdą parady był, jak co roku, parowóz Pm36-2, czyli „Piękna Helena” – złota medalistka Wystawy Światowej w Paryżu z 1937 r., która w tym roku została wybrana Miss Parowozów 2012 przez fanów PKP CARGO na Facebooku. Po raz pierwszy wystąpiły w paradzie dwa polskie parowozy nie będące własnością PKP CARGO. Były to parowozy serii TKh 05353 z Pyskowic oraz TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej.

Wieczorem osiem, buchających parą lokomotyw wzięło udział w specjalnie przygotowanym na tę okazję w muzycznej aranżacji i choreografii spektaklu „Światło, dźwięk i para – opowieści parą pisane” z wykorzystaniem laserów i pirotechniki, a także grup rekonstrukcyjnych z całego kraju. Reżyserem spektaklu był Bolesław Pawica, twórca m.in. wielu programów i widowisk telewizyjnych. W szczególnej roli wystąpił Bogusław Wołoszański, który przygotował specjalną niespodziankę dla uczestników imprezy – osiem scenek opowiadających o historii Polski z udziałem parowozów.

Chętni mogli przejechać się specjalnymi pociągami retro, z wagonami z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Stare drewniane ławki oraz przedziały otwierane bezpośrednio od strony peronu – niektórym przypominały lata młodości, innym – znane są już tylko z ekranizacji filmowych.

Nie tylko dla fanów kolei

Podwoje dla zwiedzających otworzyła zabytkowa, ponad stuletnia parowozownia, która jest ostatnim, czynnym obiektem tego typu na świecie. W tym miejscu, z którego codziennie wyruszają planowe pociągi pasażerskie na trasie Wolsztyn – Poznań, można było obejrzeć historyczne urządzenia, sprzęt do naprawy, utrzymania i obrządzania parowozów. Paradzie towarzyszyły liczne konkursy i pokazy. Nie zabrakło także dobrej muzyki. Gwiazdami imprezy będą In-grid, Jacek Stachursky i zespół Feel.

Zwieńczeniem pełnego atrakcji dnia była dyskoteka, którą do białego rana prowadził znany prezenter muzyczny Hirek Wrona.

Od pokoleń kochamy kolej

Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi dziesiątki tysięcy widzów nie tylko z kraju, ale także z wielu państw europejskich, a nawet miłośników kolei z Azji i Australii. Parada odbywa się w wolsztyńskiej parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów przy wykorzystaniu lokomotywy parowej. Od 2003 roku gospodarzem i mecenasem Parowozowni Wolsztyn jest, w myśl hasła „Od pokoleń kochamy kolej…”, Spółka PKP CARGO.

Bieżące informacje o Paradzie znajduję się na profilu FB Spółki:

http://www.facebook.com/pkpcargo

Partnerem Parady jest Urząd Miejski w Wolsztynie.

Patroni medialni: Polska Agencja Prasowa, Polska Głos Wielkopolski, Dzień Wolsztyński, Gazeta Polska, Gazeta Finansowa, The Warsaw Voice, Gentleman, Home&Marekt, VIP, Fakty Magazyn Gospodarczy, Wasze Podróże, Polska Gazeta Transportowa, Rynek Kolejowy, Kurier Kolejowy, TLS Biznes, Nowy Przemysł, Wnp.pl, Spedycje.pl, Rk.pl, etransport.pl, Pracujwlogistyce.pl, Cashom.pl, Kurier365.pl, Niezalezna.pl, Radio Zachód, Na przystanku.

Patroni honorowi: Polska Organizacja Turystyczna, Wielkopolska Organizacja Turystyczna

PKP CARGO S.A. jest największym przewoźnikiem na polskim rynku kolejowym i drugim w Unii Europejskiej. Spółka realizuje przewozy konwencjonalne, kombinowane, ładunków ciężkich, ponadgabarytowych i niebezpiecznych, zarówno w komunikacji krajowej, jak i międzynarodowej, w tym z wykorzystaniem linii kolejowo-promowej. W ofercie firmy są także usługi trakcyjne i taborowe związane z wynajmem i utrzymaniem lokomotyw i wagonów oraz usługi logistyczne i spedycyjne.

 

Źródło: PR

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *