Jak przebiega nakładanie powłok galwanicznych?

Tam, gdzie w produkcji przemysłowej kluczową rolę odgrywają konstrukcje i elementy z metalu, tam też istnieje konieczność należytego zabezpieczenia jej przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, mogą też mieć walory dekoracyjne. Konieczne jest więc nałożenie równomiernej powłoki ochronnej, izolującej powierzchnie obiektu od czynników środowiskowych. Nieodzownym zabiegiem o którym tu mowa jest galwanizacja. Dowiedzmy się choć w krótkim zarysie jak wygląda taki proces.

Metodą galwanizacji można nakładać zarówno metale elektrododatne jak złoto, srebro, miedź czy chrom, jak również elektroujemne, do których należy cynk, cyna, nikiel, kadm i żelazo. Specjalizuje się w tym zugilprojekt.pl. Jeśli chodzi o ochronę podłoża metalowego przed korozją, jeszcze jedną zaletą powłok galwanicznych jest ochrona elektrochemiczna w przypadku powłok anodowych, gdyż metale z jakich są wykonane korodują, wytwarzając szczelną barierę ochronną dla powierzchni którą pokrywają. W przypadku powłok katodowych mamy do czynienia jedynie z pasywną izolacją. Do nakładania powłok galwanicznych używa się czystych pierwiastków metali jak również ich stopów.

143825941673725700

Ogromną zaletą galwanizowania jest relatywnie niewielka grubość warstwy ochronnej, co ma duże znaczenie w procesach regeneracyjnych precyzyjnych części o skomplikowanych gabarytach.

Proces galwanizacji polega na wykorzystaniu zjawiska elektrolizy do nakładania jednolitej warstewki metalu bądź jego stopu na przedmiot również wykonany z metalu, a więc przewodzący prąd elektryczny. Przed rozpoczęciem samego zabiegu galwanizowania, przedmioty mające zostać mu poddane powinny zostać bardzo dokładnie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń oraz nalotu i osuszone. Kolejnym etapem jest zanurzenie konstrukcji w kąpieli z roztworu elektrolitu, który zawiera jony metalu, mającego stanowić powłokę. W roztworze umieszcza się elektrody i uruchamia przepływ prądu. Galwanizowany przedmiot stanowi funkcję jednej z elektrod, a konkretnie katody. Rolę anody, czyli bieguna dodatniego źródła prądu stałego, spełniają płyty metalu lub stopu, z którego ma być uformowana powłoka. Podczas procesu elektrolizy metale te rozpuszczają się w elektrolicie.  Wówczas jony metalu wędrują w kierunku pokrywanego przedmiotu i przywierają do niego tworząc warstwę. Ruch jonów podczas elektrolizy to nie tylko wynik przepływu prądu, ale także dyfuzji i konwekcji. W niektórych wypadkach to metal powłokowy (jak np. chrom) stanowi biegun dodatni. Wpływ na parametry powłoki ma również rodzaj samego elektrolitu. Struktura krystaliczna powłoki zależy od tego jak bardzo roztwór jest nasycony jonami. Im mniejsze stężenie tym warstewka będzie bardziej drobnokrystaliczna.

Do techniki galwanizacji używa się obecnie specjalnych wanien galwanicznych, które produkowane są z materiałów odpornych na działanie agresywnego środowiska chemicznego. Mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, jak i tworzyw sztucznych. Zbiorniki takie na swoim wyposażeniu posiada zugilprojekt.pl. Obecnie firmy specjalizujące się w usługach w tym zakresie wzbogacają swoją ofertę o procesy uszlachetniające, takie jak trawienie czy elektrobarwienie.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *