Jak wygląda betonowanie pod wodą?

Rozwój technologii budowlanych sprawia, że stawianie podwodnych konstrukcji nie jest już problemem. Jednym z zadań, jakie mają przed sobą hydrotechnicy, jest podwodne betonowanie. Dzięki temu konstrukcje nadwodne mają solidne fundamenty, gwarantujące im niezawodność i bezpieczeństwo.

Wśród sposobów na stawianie betonowych fundamentów specjaliści z firmy AQUAMOR wymieniają trzy podstawowe. Jest to betonowanie podawane w workach, betonowanie w kubłach, czyli przy użyciu nosideł, oraz betonowanie podwodne ciśnieniowe.

harbour improvements
W przypadku betonowania podwodnego podawanego w workach trzeba pamiętać, że masa betonowa musi być mało wilgotna. Odpowiednio przygotowana masa jest umieszczana w workach za pomocą specjalistycznego sprzętu – na przykład skrzyni z otwieranym dnem – do którego worki są wkładane, a następnie opuszczane pod wodę z pontonów. W celu poprawnego zapakowania i dostarczenia betonu konieczne jest, aby skrzynie z workami w których znajduje się masa betonowa były opuszczane za pomocą dźwigów.

Jeśli chodzi o metodę betonowania podwodnego w kubłach czy skrzyniach, to wykorzystuje się w niej specjalne nosidła. Przygotowaną wcześniej mieszankę betonową dzieli się na zgodne z normami porcje i umieszcza w naczyniu. Tak przygotowana mieszanka betonowa jest transportowana, a następnie opuszczana w wcześniej wyznaczone miejsce. Fachowcy z firmy AQUAMOR podkreślają istotną przy tej metodzie rolę nurka. Jest on bowiem odpowiedzialny za opróżnianie mieszanki, która znajduje się pod wodą. Aby ta czynność była prawidłowo wykonana, nurek musi znajdować się w wyznaczonym miejscu. Droga, którą przebywa mieszanka jest bardzo krótka i w ten sposób betonowanie w kubłach i skrzyniach niweluje taki problem jak segregacja składników. Metoda ta nie jest jednak pozbawiona wad. Jedną z nich jest, że woda i cement mogą być wypłukiwane z mieszanki, przez co beton może nie być wystarczająco trwały. Należy zwrócić uwagę także na niską efektywność jeśli chodzi o pracę jak i jej wydajność.

Ostatnią z metod jest betonowanie podwodne ciśnieniowe. W metodzie tej mieszankę betonową dostarcza się w wyznaczone wcześniej miejsce za pomocą rurociągu, który znajduje się pod ciśnieniem. Do precyzyjnego wykonania betonowania ciśnieniowego spełnić jednak trzeba kilka warunków. Po pierwsze, zakończenie rurociągu powinno być na stałe umieszczone w mieszance betonowej na odpowiedniej głębokości. Co ważne, głębokość ta powinna wynosić około 1 metr. Pamiętać również należy, że gdy ilość mieszanki wzrasta należy podnieść rurę przez którą wprowadzany jest świeży beton.

Niezależnie od sposobu betonowania podwodnego należy pamiętać o tym, że gdy układa i zagęszcza się mieszankę betonową konieczne jest wykonanie wszystkich warunków, które będą dawać możliwość precyzyjnego i dokładnego ułożenia mieszanki. Nie wolno zapomnieć o tym, że świeża mieszanka betonowa może ulegać segregowaniu składników, co doprowadzić może do niepowodzenia całej operacji betonowania. Niezwykle pomocnymi w procesie zagęszczania mieszanki będzie użycie specjalistycznego sprzętu. Zapewni on dokładność zagęszczania oraz odpowiednie grubości warstwy.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *