A jednak Francja elegancja.

Książka „ Nie będę Francuzem (choćbym nie wiem jak się starał)” sprawiła, że chce zwiedzić Francję, mimo, że była na jednym z ostatnich miejsc mojej listy z planowanymi podróżami. Aż dziw bierze, że po przeczytaniu książki można tak bardzo zmienić zdanie…

O Francji zwykle myślałam w kategoriach obrzydliwego jedzenia w stylu żabich udek czy ślimaków, a także dość nadąsanych i jednocześnie dumnych nie wiadomo w sumie z czego ludzi. I jak się okazuje nie był to wyłącznie mój pogląd, gdyż autor Mark Greenside również nie miał przekonania do tego państwa, wybierając się, jak się później okazało w podróż życia. A jednak pozory mylą i to bardzo.

Wśród wielu zaskakujących i często zabawnych wydarzeń opisanych przez autora na plan pierwszy wysuwa się właśnie lokalne społeczeństwo, które okazało się nie tylko niezwykle prostolinijne, ale i bardzo przyjacielskie. Wręcz niewiarygodne jest to, jak bardzo bezinteresowna potrafi być ludzka pomoc względem kogoś, kto w miasteczku jest obcy, a w dodatku tak słabo porozumiewa się w języku francuskim. Ale nie tylko to urzeka, ale także kwestie związane z załatwianiem spraw urzędowych, staranie się o ubezpieczenie, kredyt czy kupno domu, bo i w obliczu takich spraw klient, a więc główny bohater jest traktowany iście po królewsku. Aż chce się zamieszkać we Francji, aby na własnej skórze przekonać się, że sprawy urzędowe są tak proste do załatwienia, a obsługa nastawiona tylko i wyłącznie na zadowolenie klienta.

Perypetie głównego bohatera, nowe znajomości, na nowo urządzanie życia pozwalają czytelnikowi myśleć, że zawsze jest czas na miłość i na wielkie zmiany. W każdym wieku można szukać szczęścia, bo przecież mamy do tego prawo. Tak właśnie powinno być i takie życie wybrał główny bohater.

Książka lekka i przyjemna, w sam raz na letnie wieczory. Polecam.

Małgorzata Michalska
www.turystyka24h.pl

Książkę można kupić pod tym linkiem

90095365 nie bede francuzem.indd

O wydawnictwie Świat Książki

Wydawnictwo Świat Książki działa na polskim rynku od 1994 roku. Najpierw było częścią Bertelsmann Media sp. z o.o., w roku 2011 właścicielem wydawnictwa stała się grupa wydawnicza Weltbild. W związku z planami zakończenia działalności tej grupy wydawniczej w Polsce w 2013 roku wyodrębnił się z niej Świat Książki sp. z o.o., w którym 100 % udziałów należy obecnie do „Dressler Sp. z o. o.” Dublin Sp. komandytowo-akcyjna. Wyłącznym dystrybutorem oferty wydawniczej Świata Książki jest FK Olesiejuk www.olesiejuk.pl.

W szerokiej ofercie wydawnictwa dominuje literatura piękna – polska i obca – oraz literatura faktu. Wśród naszych, autorów byli lub są: Boris Akunin, Virginia C. Andrews, Anne Applebaum, Julian Barnes, Marek Bienczyk, Paul Bowles, Sylwia Chutnik, Waris Dirie, Artur Domosławski, Marek Edelman, Oriana Fallaci, Jacek Fedorowicz, Carlos Fuentes, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Dawid Grosman, Inga Iwasiów, Joanna Jodełka, Krystyna Kofta, Hanna Krall, Toni Morrison, David Nicholls, Zyta Oryszyn, Zośka Papużanka, Jerzy Pilch, Nora Roberts, Eustachy Rylski, Jose Saramago, Lisa See, Paullina Simons, Timothy Snyder, Danielle Steel, Teresa Torańska, Ludmiła Ulicka, Janusz L. Wiśniewski, Michał Witkowski, Jakub Żulczyk.

Wiele wydawanych przez Świat Książki tytułów było nominowanych do nagród literackich, w tym najbardziej prestiżowych jak NIKE, Gdynia, Angelus i Paszporty Polityki. W roku 2012 nagrodę NIKE otrzymał Marek Bieńczyk za „Książkę twarzy”, a Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego otrzymał Timothy Snyder za „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. W 2013 roku powieść „Ocalenie Atlantydy” Zyty Oryszyn wyróżniono Nagrodą Literacką Gdynia i Nagrodą Gryfia. Najnowszym trofeum jest europejska nagroda literacka dla „Magika” Magdy Parys; oficjalne wręczenie nastąpi 23 czerwca 2015 w Brukseli.

Na zaproszenie wydawnictwa Świat Książki gościli w Polsce wybitni autorzy z zagranicy, m.in. Carlos Fuentes, Dawid Grosman, Sofi Oksanen, Ludmiła Ulicka, Lisa See, Paullina Simons, Dennis Lehane, Timothy Snyder i Marci Shore.

 

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *