Transplantacja duszy bolesną diagnozą współczesnego świata

transplantacja_duszy_large

Stefania Jagielnicka-Kamieniecka w swojej najnowszej powieści Transplantacja duszyrozpościera przed czytelnikiem ponurą wizję Europy i świata przyszłości. Niemal wszystkimi państwami na świecie rządziła demoniczna partia Unii Globalnej Świadomości.

„Powołali ją do życia zdegenerowani agenci przeróżnych służb specjalnych, którzy postanowili działać z otwartą przyłbicą. Sprzymierzyli się z nimi naziści oraz inni różnego pokroju faszyści, usiłując wykorzystywać manipulację do opanowywania świata. Funkcjonariusze tej partii, tak zwani informatorzy i animatorzy, nazywali siebie z dumą duszą społeczeństwa, lecz potocznie mówiono o nich „inwigilatorzy” i „manipulatorzy”, gdyż rządzili głównie drogą perfidnej inwigilacji i tak zwanych „środków uwalniania i poszerzania świadomości”, czyli narkotyków. Popularność partii spadła, gdy ów „wspaniały” styl życia spowodował epidemię chorób psychicznych, często kończących się samobójstwem. Psychiatrzy twierdzili, że przyczynę stanowią też praktyki ezoteryczne i parapsychologiczne oraz zaśmiecanie wyobraźni plugawą sztuką, literaturą i piekielną muzyką, obrazami gwałtu, zboczonego seksu, a przede wszystkim wszelkie „środki uwalniania i poszerzania świadomości”.

Z czasem partia przegrywa wybory w państwach Europy Zachodniej, jednak dobrze się trzyma w Europie Wschodniej, w tym w Polsce. Z tego powodu nasz kraj zostaje wykluczony z Unii Europejskiej, a opozycja skupiona wokół ruchu Wolnej Jaźni jest prześladowana. Jedną z aktywniejszych działaczek tego opozycji jest dziennikarka Celina. Zostaje internowana. Po wyjściu na wolność decyduje się na emigrację do Niemiec, gdzie Unii Globalnej Świadomości została już zdelegalizowana. Szybko się jednak okaże, że nie oznacza to poczucia bezpieczeństwa dla bohaterki powieści…

„Transplantacja duszy” jest przepuszczonym przez filtr science fiction swoistym komentarzem współczesnego świata. Świata wątłych wartości moralnych, zrujnowanych autorytetów, braku poczucia duchowego oraz intelektualnego bezpieczeństwa, z którym borykają się ludzie inteligentni i wrażliwi.

Powieść napisana dynamicznie, obrazowo z kobiecą wrażliwością i dziennikarską dociekliwością. Bardzo dobra lektura.

No votes yet.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *