Rozwój połączeń krajowych to szansa dla polskiego rynku lotniczego

Eksperci nie mają wątpliwości – lotnicze połączenia krajowe są coraz tańsze i to one będą napędzać rozwój polskiego rynku lotniczego. Czas jest cenny i to jest decydujące.

Połączenia krajowe to siła napędowa rozwoju polskich lotnisk. Ludzie chcą coraz szybciej załatwiać swoje interesy, coraz szybciej się przemieszczać, samoloty są alternatywą dla słabej kolei, i zapchanych, kiepskiej jakości dróg – uważa Jan Pamuła  prezes Kraków Airport.

Tak się składa że wczoraj pokonywałem trasę Warszawa-Wrocław i zajęło mi to 9 godzin  – opowiada Kazimierz Krupa redaktor naczelny magazynu Forbes. Znajoma miała lecieć. Jak się rozstawaliśmy w stolicy to jeszcze nie wyszła z domu. Doleciała do Wrocławia spokojnie zanim dojechałem. Świat nam niewyobrażalnie przyspiesza, jesteśmy coraz bardzie mobilni, a czas zaczyna się bardzo liczyć. Ten czas jest cenny i to jest czynnik decydujący – konkluduje Krupa

Już zrozumiały to Eurolot i OLT Espress, które będą rywalizować na rynku lotniczych połączeń krajowych. Kapituła ekspertów ósmego już plebiscytu na najlepsze linie lotnicze operujące w Polsce uznała, że  właśnie rozwój takich połączeń to najbardziej znaczące wydarzenie w branży w minionym roku a wejście na rynek OLT Express to wydarzenie, które będzie miało największy wpływ na branżę lotniczą w 2012 roku.

 Już dziś połączenia krajowe są w takiej cenie, że wielu może sobie na nie pozwolić. Jesteśmy jednym z większych krajów Unii Europejskiej i powinniśmy się przemieszczać po kraju samolotem – dodaje prezes Pamuła.

Rynek lotniczy  rozwija się u nas w szybkim tempie – ocenia z kolei Krzysztof Banaszek – prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Z tego rynku żyje coraz więcej ludzi. Mobilność Polaków wciąż jest jedną z najniższych w Europie. Gdyby jednak założyć, że ta mobilność będzie rosła tak jak w Europie, to za kilka lat będziemy latali dwa razy częściej. Wydanie kilkuset złotych na przelot to już nie jest nic nadzwyczajnego –  podkreśla Banaszek.

 

Wyniki głosowania Kapituły Eksperckiej Plebiscytu Najlepsza Linia Lotnicza 2011
Najlepsza usługa dla pasażerów klasy biznes
I miejsce: Lufthansa
II miejsce: Turkish Airlines
III miejsce: Swiss International oraz PLL LOT
Najlepsza nowa trasa
Kraków-Gdańsk  (oferowana przez Eurolot)
Przewoźnik, który przyczynił się do rozwoju transportu lotniczego w Polsce w 2011 roku

Eurolot oraz Enter Air
Najbardziej znaczące wydarzenie w branży w minionym roku

Rozwój rynku połączeń krajowych

„Szklana kula”: Wydarzenie, które będzie miało największy wpływ na branżę lotniczą w 2012 roku

Rozwój połączeń krajowych  proponowanych przez  OLT Express

 

—————–

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. Rocznie obsługuje 3 miliony pasażerów. W sezonie letnim 2012 oferuje połączenia regularne i czarterowe do prawie 90 portów w 28 krajach i współpracuje z 20 liniami lotniczymi – 11 tradycyjnymi i 9 niskokosztowymi.

W porcie dynamicznie realizowane są inwestycje. W ostatnich dwóch latach oddano do użytku łącznik pomiędzy drogą startów i lądowań a płytą postojową oraz nowoczesny parking wielopoziomowy. Do roku 2015 zostanie rozbudowany terminal międzynarodowy, powstaną hotel i przystanek kolejki, wyremontowane zostaną drogi kołowania i powstaną nowe miejsca postojowe dla samolotów. Wartość inwestycji to miliard złotych, część tej kwoty stanowi dofinansowanie ze środków europejskich.

Krakowskie lotnisko jest obiektem współużytkowanym przez lotnictwo wojskowe i cywilne. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice Spółka z o. o. zarządza cywilną częścią portu lotniczego. Udziałowcami spółki są Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, Województwo Małopolskie, Gmina Kraków i Gmina Zabierzów.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *