Dokumenty aplikacyjne – raport Zielonej Linii

Czy stworzenie dokumentów aplikacyjnych jest trudne? Jaką rolę odgrywają CV i list motywacyjny w procesie rekrutacji? Czy CV skrojone na miarę to tajemnica sukcesu rekrutacyjnego? Opinie w tym zakresie zbadali konsultanci Zielonej Linii przy okazji kolejnego badania ankietowego.

Odpowiedzi respondentów na temat trudności przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych były podzielone. O ile bowiem stworzenie samego CV nie musi zajmować dużo czasu, to zadbanie o jego poprawność i stronę wizualną, zwykle wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia.

Zdaniem niemal połowy ankietowanych (48 proc.) profesjonalnie stworzone dokumenty aplikacyjne odgrywają bardzo dużą rolę w procesie rekrutacji. Znaczącą rolę CV i listu motywacyjnego wskazało natomiast 32 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 17 proc. respondentów, które uważa, że dokumenty aplikacyjne odgrywają niewielką rolę w procesie rekrutacji.

Zazwyczaj jednak kwestie niewielkiej, znikomej, a nawet nieistotnej roli dokumentów aplikacyjnych podnoszą pracodawcy – właściciele niewielkich firm. Preferują on często zatrudnienie osób z polecenia. W tym wypadku ważniejsze jest, co dana osoba potrafi i kto ją poleca niż fakt, jak wyglądają jej dokumenty aplikacyjne.

Konsultanci Zielonej Linii zapytali osoby biorące udział w ankiecie także o to, czy ich zdaniem stworzenie dobrego CV i listu motywacyjnego jest trudne. Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) stwierdziła, że stworzenie dokumentów aplikacyjnych nie stanowi dla nich problemu. Przeciwnego zdania było 28 proc. osób biorących udział w ankiecie. 17 proc. respondentów stwierdziło natomiast, że trudno im odpowiedzieć na to pytanie. Ich zdaniem to zależy np. od posady, o jaką się ubiegamy. W przypadku bardziej wymagających stanowisk, należy przyłożyć większą wagę do tworzenia dokumentów aplikacyjnych – tutaj konkurencja w postaci innych kandydatów podnosi poprzeczkę rekrutacyjną.

Niektóre osoby, mimo wysokich kompetencji, mają niższe szanse w procesie rekrutacji ze względu na nieprofesjonalnie wyglądające CV. Co można zrobić w tym przypadku? Czy zlecenie stworzenia CV firmie zewnętrznej to dobry pomysł? Zdaniem 43 proc. osób biorących udział w ankiecie Zielonej Linii zlecenie stworzenia CV firmie zewnętrznej to nie jest dobry pomysł. Natomiast 32 proc. respondentów wyraziła swoją aprobatę dla takiej decyzji. Co czwarty ankietowany miał problem z odpowiedzią na to pytanie, stwierdzając, że „trudno powiedzieć” czy jest to dobry pomysł. Wiele bowiem zależy od stanowiska, o które się ubiegamy oraz naszych, indywidualnych predyspozycji.

Z czym Polacy najczęściej mają problem przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych? Do kogo warto wówczas zwrócić się o np. bezpłatną pomoc? Odpowiedzi na te pytania oraz pełna wersja raportu są dostępne na stronie internetowej Zielonej Linii.

Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć na: https://www.facebook.com/zielonalinia19524.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *