Zatrudnienie Fair Play – jak zarządzać wiekiem w firmie Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Legionowie

Społeczna odpowiedzialność biznesu to jeden z najważniejszych czynników kształtujących relacje między pracodawcą, a pracownikiem. Zgodnie z ideą SOB, relacje te powinny być oparte na wzajemnym poszanowaniu praw i obowiązków. W opinii Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym takie podejście w połączeniu z przemyślaną strategią zarządzania wiekiem może w krótkim czasie podnieść efektywność pracy zatrudnionych i realnie przyczynić się do wzrostu konkurencyjności firmy.

W Polsce nadal niewiele przedsiębiorców zwraca uwagę na zarządzanie wiekiem w firmie, doświadczenie pracowników szczególnie w wieku przedemerytalnym wciąż nie jest właściwie wykorzystywane, a pracownicy w wieku 50+ napotykają często na bariery, wynikające głównie ze stereotypów dotyczących ich przygotowania technicznego, informatycznego i innych umiejętności niezbędnych na rynku pracy. W konsekwencji funkcjonowania stereotypowych opinii na temat starszych pracowników wielu z nich postanawia odejść na wcześniejszą emeryturę, a tym samym bezpowrotnie zabrać z firmy swoją cenną wiedzę i doświadczenie. Dlatego istnieje potrzeba wsparcia pracowników 50+ w ich rozwoju i aktywności zawodowej, a także uświadomienia pracodawcom, że społeczna odpowiedzialność i etyka biznesu, wpływając na system zarządzania wiekiem, podnoszą jego efektywność i wpływają na osiąganie przez przedsiębiorstwa lepszych wyników ekonomicznych.

Odpowiedzią na te wyzwania jest projekt realizowany przez Fundację „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” KIG oraz włoskiego partnera E.Ri.Fo. pn. „Zatrudnienie Fair Play. Zostań Mentorem. Wsparcie aktywności i rozwoju zawodowego pracowników 50+ w województwie mazowieckim”. Celem głównym projektu jest poprawa jakości działań w obszarze utrzymania aktywności zawodowej pracowników 50+ poprzez opracowanie, przetestowanie, upowszechnienie i wdrożenie innowacyjnego standardu „Zatrudnienie Fair Play” oraz innowacyjnych narzędzi służących zarządzaniu wiekiem i zastosowaniu mentoringu jako sposobu wydłużenia wieku aktywności zawodowej wśród pracowników 50+.

Najbliższe spotkanie z cyklu Zatrudnienie Fair Play – Zostań Mentorem odbędzie się 9 maja br., w godz. 10:00-14:00, w Starostwie Powiatowym, przy ul. Sikorskiego 11, w Legionowie.

Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego: http://www.zostanmentorem.pl/rekrutacja.html

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zapewniamy materiały informacyjne, serwis kawowy oraz lunch.

 

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *