Pogromcy Mitów Medycznych – to już pół roku walki ze szkodliwymi mitami

Warszawa, 19 marca 2013 r. – Dokładnie 6 miesięcy temu z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej został zainagurowany nowy portal społecznościowy – Pogromcy Mitów Medycznych. Jego ideą jest zwalczanie szkodliwych i często nieprawdziwych informacji na temat zdrowia poprzez ich merytoryczne weryfikowanie wspólnie z ekspertami medycyny na stałe współpracującymi z portalem.Od września serwis zanotował ponad 951 000 odsłon a stronę odwiedziło ponad 326 000 osób, spośród których ok. 276 000 to unikalni użytkownicy. Wyniki te plasują go w czołówce internetowych portali poświęconych tematyce zdrowia, których odbiorcą są internauci. W ciągu pół roku 1673 zarejestrowanych Pogromców wskazało blisko 1700 mitów, jakie funkcjonują w polskim społeczeństwie. Na portalu Facebook portal PMM ma ok. 19 tysięcy fanów, którzy codziennie biorą udział w żarliwych dyskusjach na temat przeróżnych kwestii medycznych.

Muszę przyznać, że po tych pierwszych kilku miesiącach jestem zaskoczony ogromną liczbą mitów medycznych, które funkcjonują w naszym społeczeństwie. Niektóre, jak np. „stawianie baniek pomaga na przeziębienie” znane są wśród lekarzy od lat. Ludzie ulegają jednak znacznie większym zabobonom, np. „kobieta w ciąży nie może tankować samochodu”, które są absolutnie pozbawione racjonalnych podstaw i mogą nie tylko utrudnić życie, ale nawet zagrozić zdrowiu pacjenta. Jako Pogromcy Mitów Medycznych hołdujemy zasadom tzw. evidence-based medicine. Wykładnikiem dla nas są fakty, twarde naukowe dane, nie zaś domysły czy opowiadania przodków. Chcemy nauczyć pacjentów takiego racjonalnego, analitycznego myślenia – powiedział dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek, jeden z ekspertów Pogromców Mitów Medycznych.

Jakiś czas temu robiłem badania dotyczące kwestii zdrowotnych poruszanych w Internecie. Ze zdziwieniem odkryłem, że istnieje mnóstwo portali dla „wyznawców mitów”. I nie ma ani jednego miejsca, gdzie te mity można by merytorycznie zweryfikować. Dlatego bardzo się cieszę, że tę lukę zapełnił portal Pogromcy Mitów Medycznych. W ciągu pół roku jego istnienia okazało się, że bardzo wiele osób korzysta z tego miejsca, gdzie można uzyskać konkretną i wartościową wiedzę na temat zdrowia. A dzieje się to za sprawą moich kolegów – dra Krzysztofa Łabuzka i dra Ernesta Kuchara, którzy jak mało kto potrafią rozmawiać z „wirtualnymi pacjentami” i mają ogromną wiedzę. Z pewnością działalność portalu przyczynia się do podniesienia poziomu wiedzy na tematy zdrowotne wśród wszystkich pokoleń internautów – dodaje Tomasz Sobierajski, ekspert portalu, socjolog.

Tematykę portalu można podzielić na cztery główne obszary: choroby i leczenie, szczepienia
i profilaktyka, dieta i żywienie oraz ciąża i zdrowie dziecka. Każda z tych dziedzin obfituje
w mity medyczne – stwierdzenia, w które wierzą Polacy, co często naraża ich zdrowie, a nawet życie. Żeby te mity ostatecznie zweryfikować każdą dyskusję zamykają wypowiedzi ekspertów, poparte źródłami naukowymi. Dzięki temu internauta otrzymuje rzetelną i sprawdzoną informację na interesujący go temat i nie pogrąża się w chaosie informacyjnym, jak ma to miejsce w wielu zakątkach internetu poświęconych medycynie.

Inauguracja portalu zbiegła się z początkiem sezonu grypowego, w związku z czym „na pierwszy ogień” poszły mity związane z grypą i szczepieniami. Poniżej przykładowe, obalone przez doktora Ernesta Kuchara – trzeciego z ekspertów PMM:

Grypę wywołuje wychłodzenie organizmu i przebywanie w niskich temperaturach

Choć wirusy grypy są bardziej rozpowszechnione w miesiącach zimowych, zimno
i wychłodzenie ustroju nie powodują grypy. Chorobę wywołuje zakażenie wirusem grypy. Co ciekawe, na grypę chorują również mieszkańcy tropików, z tym, że w tych strefach klimatycznych choroba występuje całorocznie, a nie sezonowo jak u nas.

Antybiotyki pomagają zwalczyć grypę

Grypa jest chorobą wirusową. Antybiotyki nie są skuteczne wobec wirusów, takich jak
np. wirusy grypy. Stosowanie „osłonowe” antybiotyków celem zapobiegania rozwojowi powikłań bakteryjnych zwykle jest mało skuteczne, natomiast znacznie zwiększa ryzyko powikłań bakteryjnych wywołanych przez szczepy antybiotyko-oporne.

Szczepienia przeciw grypie są nieskuteczne, bo powstają z zeszłorocznych wirusów

WHO sprawdza kilka razy do roku jakie szczepy wirusa są najpopularniejsze. Na podstawie ich prognoz wytwarzana jest szczepionka przeciw grypie sezonowej.

Mity na temat grypy, przeziębienia i innych schorzeń związanych z niską temperaturą za oknem cieszą się teraz –w sezonie wczesnowiosennym– szczególnie dużym powodzeniem. Z drugiej strony ci Internauci, którzy właśnie zimą planują wyjazd „w ciepłe kraje” pytają o zagrożenia związane z chorobami tropikalnymi, a jeszcze inni weryfikują setki mitów, w które Polacy wierzą na co dzień, niezależnie od pory roku…

Dodawanie i weryfikowanie mitów na portalu jest bardzo proste. Każdy może wejść na stronę www.PogromcyMitowMedycznych.pl i bezpłatnie się zarejestrować. Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej szczególnie zachęca do udziału: studentów medycyny, młodych lekarzy, ekspertów medycznych, dziennikarzy podejmujących tematykę zdrowotną, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz wszystkich Internautów zainteresowanych zdrowiem swoim i swoich bliskich.

Aby zachęcić młodych adeptów sztuki lekarskiej do tworzenia treści na stronie został zorganizowany konkurs „Studencka Bitwa Medyczna” dedykowany studentom kierunków medycznych w całej Polsce. Podczas konkursu żacy dodali na portal blisko 900 nowych mitów i aż 7 000 komentarzy. Najlepsi z nich otrzymali atrakcyjne nagrody: tablet, smartfon, czytnik e-booków i nowoczesne pamięci przenośne USB.

Oprócz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej partnerami merytorycznymi portalu są: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”, Fundacja Fit-Kid, Stowarzyszenie Europacolon Polska, Fundacja Edukacji Seksualnej „Po Prostu” oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Patronat medialny sprawują miesięcznik Wiedza i Życie, miesięcznik Żyj Zdrowo i Aktywnie oraz portal Esculap.pl

Przykłady innych mitów, które zostały obalone na portalu Pogromcy Mitów Medycznych:

W czasie ciąży nie można farbować włosów

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do farbowania włosów. Nie ma wiarygodnych badań naukowych, które potwierdziłyby takie przeciwwskazanie, istnieje natomiast kilka, które mówią o nieszkodliwości farbowania – przekonuje dr Krzysztof Łabuzek.

Papierosy „light” są mniej szkodliwe od zwykłych

Ze względu na fakt, iż nawet papierosy typu „light” zawierają ogromne ilości substancji rakotwórczych i miażdżycotwórczych oraz ze względu na to, że nałogowy palaczy wypala ich zwykle znacznie więcej, papierosy te powinniśmy uważać za równie szkodliwe – wyjaśnia dr Krzysztof Łabuzek.

Chłopcy zaczynają później mówić, niż dziewczynki

Późniejszy rozwój mowy u chłopców jest tłumaczony odmienną budową mózgu uwarunkowaną przez testosteron. Chłopcy zazwyczaj zaczynają mówić później niż dziewczynki, ale także zdobywają umiejętności językowe w tempie wolniejszym niż dziewczęta – komentuje dr Ernest Kuchar.

 PR

LA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *