Kolizja na drodze – co dalej?

Jak co roku zima zaskakuje drogowców. Nikt już się nie dziwi widząc o poranku nieodśnieżone drogi. Problemem jednak nie są główne drogi dojazdowe, bo te najczęściej (prędzej czy później) spotkają się z pługiem lub zostają posypane solą. Sytuacja zmienia się, gdy mówimy o drogach osiedlowych lub innych, stanowiących dojazd do kluczowych arterii miasta.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Choć obowiązek posiadania opon zimowych nie jest w Polsce uregulowany prawnie, jednak większość kierowców decyduje się na ich zmianę. Znaczna część zmotoryzowanych wymienia opony przed Wszystkimi Świętymi lub równo z pojawieniem się pierwszego śniegu bądź przymrozku. O poślizgi, kolizje czy wypadki w takiej sytuacji nie trudno. Przed rozpoczęciem sezonu warto zadbać o stan techniczny swojego auta. Bezwzględnie należy sprawdzić hamulce, światła czy też wycieraczki. Co zrobić kiedy zima już nadejdzie? Przede wszystkim przed ruszeniem w trasę dokładnie odśnieżyć auto, a podczas jazdy zachować szczególną ostrożność.

Kolizja drogowa i co dalej?

Niestety bywa i tak że mimo zachowania największej ostrożności na drodze dojdzie do kolizji. Należy pamiętać, że w tym przypadku nie ma obowiązku wzywania służb. Jako kolizję należy rozumieć zdarzenie drogowe bez ofiar w ludziach, szkodzie ulega tylko mienie, czyli na przykład pojazdy.

Jak w takiej sytuacji spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym? Przede wszystkim warto posiadać przy sobie standardowy formularz, którym możemy posłużyć się. Z doświadczenia wiemy, że wypadkom i kolizjom drogowym często towarzyszą silne emocje i stres co niewątpliwie utrudnia sporządzenie odpowiedniego i pełnego oświadczenia – komentuje Małgorzata Słodownik manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. Posiadając monitoring pojazdów z łatwością można sprawdzić drogę i prędkość z jaką poruszał się kierowca. Niejednokrotnie ułatwia to dochodzenie roszczeń, w przypadku pojawienia wątpliwości, który z kierowców ponosi winę za kolizję – wyjaśnia M. Słodownik. Co zrobić jeśli nie posiadamy przy sobie takowego formularza? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oświadczenie z miejsca zdarzenia było spisane własnymi słowami.

Konieczne jest aby całe oświadczenie zostało spisane przez sprawcę zdarzenia, w innym wypadku może się on wyprzeć dokumentu, nawet jeśli widnieje na nim jego podpis. W oświadczeniu należy zawrzeć następujące informacje:

  • imię i nazwisko sprawcy i poszkodowanego,

  • adres zameldowania obu kierowców,

  • numer oraz organ wydający prawa jazdy obu kierowców,

  • numer rejestracyjny obu pojazdów,

  • numer dowodów osobistych obu kierowców,

  • numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy oraz nazwa ubezpieczyciela,

  • jasne oświadczenie o tym kto jest sprawcą zdarzenia,

  • prosty szkic i opis zdarzenia,

  • podpisy obu kierowców.

Jeśli w konkretnej sytuacji nie jesteśmy przekonani czy zaistniałe zdarzenie drogowe jest kolizją bądź sprawca zdarzenia drogowego, niechętnie udziela informacji itp. należy wezwać policję. Po każdej kolizji konieczne jest także poinformowanie ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Można to zrobić np. dzwoniąc na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego.

PR
AF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *