Wybieramy materac dla pary

Materac podwójny, a może dwa pojedyncze? To częsty dylemat, przed którym stoimy urządzając sypialnię. Która opcja jest lepsza i jaki może mieć wpływ na jakość naszego snu?

Wybierając materac – zawsze powinniśmy brać pod uwagę podstawowe kryteria: naszą wagę, wzrost i oczywiście przyzwyczajenia, na przykład to – w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Materac powinien właściwie podpierać nasz kręgosłup, a przy tym być wygodny. Jeśli materac przeznaczony jest dla pary nie sugerujmy się tylko tymi wytycznymi lub rozmiarem łóżka. Zwróćmy uwagę na kilka innych dodatkowych ale niezmiernie istotnych czynników. – Właściwie dobrany materac powinien być dłuższy przynajmniej o 20 cm niż wzrost jego użytkownika, a idealna szerokość to 90 cm – podpowiada Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska – Wybór twardości to już sprawa indywidualna – ważne jednak, żeby nie był zbyt miękki. Przed dokonaniem zakupu warto go przetestować „na własnej skórze”. Połóżmy się na nim przynajmniej na kwadrans i sprawdźmy, czy nam odpowiada i czy uda się odnaleźć najbardziej komfortową dla nas pozycję.

Bardzo rzadko zdarza się, aby dla obojga partnerów idealny był ten sam typ materaca. Wynika to przede wszystkim z różnych preferencji: twardość, miękkość i sprężystość – to dla każdego zupełnie indywidualna kwestia i partnerzy inaczej określą tu swoje wymagania. Niedopasowanie w tej sferze może prowadzić do niewysypiania się jednego z partnerów. Nie bagatelizujmy też różnic w sylwetce. Jeśli waga dwóch osób się znacznie różni, lepiej wybrać dwa pojedyncze materace. – Jeśli zakupimy jeden wspólny materac i będzie przy tym źle dobrany pod względem twardości czy wypełnienia – to właśnie różnice wagi spowodują, że przy przewracaniu się z boku na bok nasz partner może poczuć kołysanie, co nierzadko spędzi mu sen z powiek – przestrzega Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska.

W przypadku kiedy jednak musimy (ze względu na wymiary łóżka) lub chcemy zdecydować się na podwójny materac, jego wybór oznacza kompromis między partnerami i potrzebę bardzo fachowej porady sprzedawcy. Optymalny będzie model o średniej twardości. Warto wziąć jednocześnie pod uwagę wypełnienie materaca. Idealną twardość materaca ciężko jest bowiem dopasować do obojga. Wtedy trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie wypełnienie, które może zapobiec uciążliwym drganiom. Efekt falowania przy każdej zmianie pozycji to domena materaców o elastycznej powierzchni, których przykładem są te sprężynowe, tzw. bonellowe. Ich wnętrze wypełniają sprężyny połączone ze sobą drutem, dlatego podczas nacisku nawet ugięcie jednej sprężyny automatycznie wprawia w ruch pozostałe. Dlatego lepszym rozwiązaniem są materace elastyczne punktowo, a wśród nich liderem są te, wypełnione materiałem termoelastycznym. – Jest on wrażliwy na temperaturę i dopasowuje się do kształtu ciała. Jednocześnie redukuje nacisk, co ułatwia krążenie krwi i ogranicza potrzebę przewracania się z boku na bok. Taki materac ugina się tylko w tym miejscu, gdzie występuje nacisk, a nie na całej powierzchni – tłumaczy Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska, która w swoich materacach wykorzystuje specjalnie stworzony materiał TEMPUR. Dlatego nawet przy dużych różnicach w wadze nie odczujemy zmian pozycji partnera. Producenci oferują z reguły trzy wersje szerokości materacy podwójnych – 140, 160 i 180 cm. Podczas jego wyboru weźmy pod uwagę fakt, że im jest on szerszy, tym większy komfort naszego spania. Standardowy materac jednoosobowy ma 90 cm szerokości. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużo miejsca w sypialni i będziemy zmuszeni wybrać mniejsze posłanie, na rynku dostępne są także materace o 10 cm węższe.

Warto do materaca dobrać właściwy stelaż, np. taki z płynną regulacją. Osobno ustawimy w nim strefę głowy, pleców i nóg. Dzięki temu nie będziemy przeszkadzać śpiącemu obok partnerowi, gdy np. wieczorem zechcemy poczytać książkę.

Czy wiesz że:

  • Kobiety częściej cierpią na bezsenność niż mężczyźni (według badania TNS OBOP w grupie skarżących się na zaburzenia snu, panie stanowią aż 62 proc).
  • Kobiety potrzebują przeciętnie o 20 minut snu na dobę więcej niż panowie.
  • Panie częściej wybierają do spania pozycję embrionalną lub na brzuchu, podczas gdy ich partnerzy śpią na wznak.

 

 

Informacje o firmie:

Tempur Polska jest pierwszym polskim oddziałem, wywodzącej się z Ameryki grupy Tempur-Pedic International, działającej już w 80 krajach świata. Firma jest światowym liderem w produkcji i dystrybucji materaców i poduszek. Posiada w swojej ofercie artykuły dedykowane do mieszkań, domów i hoteli. Wytwarza je z autorskiego materiału TEMPUR (wynalezionego przez NASA) – dostosowującego się do kształtu ciała użytkownika. Więcej informacji oraz lokalizacje sklepów znajdują się na stronie: www.tempur.pl.

PR
AF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *