Efektywna technologia rozdziału mocy z wysokim stopniem ochrony


Nowa rozdzielnica instalacyjna ISV firmy Rittal

Rozdzielnice instalacyjne są ważnym elementem infrastruktury sieci elektrycznej w budynkach, centrach danych oraz instalacjach przemysłowych. Zasilają poszczególne odbiorniki energią elektryczną w zakresie niskiego napięcia. Rittal prezentuje proste w montażu, nowe rozwiązania rozdzielnic instalacyjnych ISV, w ramach systemu modułowego Ri4Power. Dzięki wysokiemu stopniowi ochrony rozdzielnice nadają się doskonale do zastosowania w trudnych warunkach pracy.

Rozdzielnice instalacyjne, w zależności od typu odbiorcy, mogą być wyposażone w różnorodną aparaturę, m.in. w urządzenia przełączające oraz zabezpieczające. Oznacza to, że konfiguracja systemu rozdzielnic musi być elastyczna i tworzona w różnorodny sposób, w zależności od urządzeń, które mają być w nich zastosowane. Dodatkowo, w szczególności dla środowisk przemysłowych, często wymagany jest wysoki stopień ochrony rozdzielnic. Przykładowo, odporność na korozję ma istotne znaczenie przy aplikacjach zewnętrznych, a także w przemyśle spożywczym.

Sprawny montaż

Nowe rozdzielnice ISV są częścią systemu „Ri4Power” i bazują na standardowej szafie TS 8 oraz na obudowie naściennej AE. Szafy są dostępne zarówno w wersjach stojących, jak też naściennych. System posiada specjalne elementy montażowe do zabudowy niezbędnych komponentów. Moduły instalacyjne mogą być w łatwy, szybki oraz bezpieczny sposób instalowane na ramie montażowej, tak aby zaoszczędzić przestrzeń. Różnorodne rozmiary modułów są odpowiednio sortowane według jednostek o wysokości 150 mm i szerokości 250 mm, zapewniając w ten sposób idealny dobór. Korzystając z nowych modułów, w zależności od potrzeb, można łatwo i indywidualnie zamontować urządzenia przełączające i zabezpieczające, zaciski, podstawy bezpiecznikowe oraz wiele innych niezbędnych komponentów. Regulowana głębokość montażu urządzeń pozwala na ich łatwe dopasowanie do wycięć w pokrywach, co pozwala na uniknięcie stosowania dodatkowych elementów zwiększających cenę zestawu.

Dostępne są również dopasowane moduły dla rozłączników bezpiecznikowych serii NH o rozmiarach od NH 00 do NH 3, które można dowolnie montować w szafie. Stosując nowe moduły wyłączników mocy można instalować aparaturę czołowych producentów: ABB, Eaton, Schneider Electric i Siemens dla prądów znamionowych do 630 A używając modułów o zaledwie dwóch wielkościach. Każda osłona modułu posiada specjalne zaczepy pozwalające na usunięcie lub umieszczenie osłony zabezpieczającej w przeciągu kilku sekund.

Ułatwienia dla użytkowników

Nowy system ma również dodatkowe zalety, ułatwiające proces montażu. Ramę montażową można wyjmować z szafy. Tak więc można w wygodny sposób demontować moduły oraz podłączać różne urządzenia wraz z okablowaniem, pracując na zewnątrz szafy. Na przykład, ramę montażową można umieścić na stole warsztatowym, co pozwala na wysoce ergonomiczne wykonywanie rozbudowy montowanych elementów i okablowania. Po zakończeniu prac związanych z podłączaniem przewodów, ramę ze wszystkimi zamontowanymi urządzeniami można szybko umieścić ponownie w szafie. Rama montażowa jest mocowana za pomocą śrub. W ten sposób, poza ulepszoną ergonomią, montowanie jest łatwiejsze oraz szybsze.

W zależności od potrzeb można łatwo i indywidualnie zamontować urządzenia przełączające oraz zabezpieczające, zaciski, podstawy bezpiecznikowe oraz wiele innych niezbędnych komponentów.

Różnorodność szaf z wysokim stopniem ochrony

Dzięki nowemu systemowi zamawiania szaf, ram montażowych oraz modułów instalacyjnych, wykonawcy rozdzielnic mogą znacznie szybciej reagować na potrzeby klientów. Szafy rozdzielcze systemu Rittal można instalować w wersji AE montowanej naściennie, lub w wersji TS8 przystosowanej do zabudowy szeregowej. Ze standardowego asortymentu można wybrać zarówno szafy ze stali nierdzewnej, jak i szafy z blachy stalowej, malowane proszkowo.

Szafy ISV spełniają następujące wymagania w zakresie stopnia ochrony: szafy TS 8 posiadają stopień ochrony IP 55, a obudowy AE – stopień ochrony IP 66. Aby uzyskać odpowiedni rozmiar obudów montowanych na ścianach, można dokonać wyboru spośród czterech rozmiarów obudów ze stali nierdzewnej lub sześciu rozmiarów obudów z blachy stalowej. W przypadku systemu do zabudowy szeregowej dostępny jest jeden rozmiar ze stali nierdzewnej i sześć różnych rozmiarów szaf z blachy stalowej. Wersja ze stali nierdzewnej pozwala na użytkowanie szafy nawet w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Typowym przykładem jest zastosowanie w przemyśle, gdzie mogą pojawić się gazy korozyjne lub w aplikacjach zewnętrznych.

Bez względu na to, czy planowana jest rozdzielnica naścienna czy stojąca, za pomocą obudów naściennych AE lub szaf do zabudowy szeregowej TS8 ze standardowej oferty firmy Rittal zawsze można wybrać obudowy ze stali nierdzewnej lub z blachy stalowej, dla uzyskania odpowiedniego poziomu ochrony

Integracja z oprogramowaniem Power Engineering

Planowanie oraz konfiguracja nowych rozdzielnic instalacyjnych ISV została wprowadzona do aktualnie dostępnego oprogramowania „Power Engineering„, w wersji 6.1. Nowa wersja oprogramowania pozwala na szybkie i łatwe planowanie funkcjonalności rozdzielnic instalacyjnych. Po wybraniu odpowiedniej szafy można w niej umieszczać moduły metodą „przeciągnij i upuść”. Jeśli na etapie planowania okaże się, że szafa jest zbyt mała, można wybrać większą. Alternatywnie, szafa może zostać poszerzona poprzez połączenie z kolejną szafą.

Automatyczne funkcje oprogramowania przyspieszają proces prac inżynierskich. Przykładowo, jeśli po skonfigurowaniu niezbędnych modułów pozostają wolne miejsca na moduły, to obszary takie wymagają zasłonięcia. Użytkownik nie musi samodzielnie dokonywać wyborów – oprogramowanie planuje takie osłony automatycznie. Dodatkowo do listy artykułów oprogramowanie tworzy również rysunki montażowe skonfigurowanej rozdzielnicy. Plan montażu wskazuje elementy do zamontowania oraz miejsca ich umiejscowienia. Pozwala to na oszczędność czasu przy konfigurowaniu, a także zapobiega powstawaniu błędów. Instrukcje montażowe są zapisywane w całości w programie.

 

Źródło: PR

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *