BiznesCiekawe poradyInternetKomputeryRTV i AGDSklepyZakupy

Jak kupić używany laptop? Korzystając z wiedzy zawartej w naszym poradniku łatwo unikniecie ewentualnych problemów.

Laptop z drugiej ręki to tańsza alternatywa dla zakupu nowego urządzenia. Używany komputer przenośny może być równie funkcjonalny, co nowy – pod warunkiem jednak, że jego wybór poprzedzimy starannym przeanalizowaniem wszystkich plusów i minusów danego egzemplarza. Na co więc zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego używanego laptopa? Które aspekty mają największe znaczenie dla jego późniejszej bezproblemowej eksploatacji? Te kwestie omawiamy w nowym artykule.

Jak kupić dobry laptop? Te parametry są najważniejsze

Kupując używany laptop powinniście zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Do najważniejszych należy procesor – a konkretnie liczba rdzeni oraz prędkość taktowania, które decydują o szybkości działania. Kolejny ważny parametr to pojemność pamięć RAM – im jest ona większa, tym lepiej laptop poradzi sobie z wielozadaniowością i obsługą rozbudowany programów. Znaczenie ma również pojemność dysku, decydująca o ilości danych, które będziecie mogli przechowywać. Uwagę zwróćcie też na rodzaj dysku – do wyboru macie HDD lub SSD. Ten drugi typ jest zwykle szybszy i cichszy.

Laptop z drugiej ręki – jak ocenić stan techniczny?

Przy zakupie używanego laptopa, by uniknąć ewentualnych problemów, powinniście również dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Ważna jest przede wszystkim kontrola urządzenia pod kątem uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia czy zarysowania, które niekorzystnie wpływają nie tylko na jego wygląd, ale też funkcjonalność. Sprawdzenia wymaga ponadto czystość laptopa – brud i kurz mogą negatywnie wpływać na jego wydajność i prowadzić do szybszego nagrzewania urządzenia. Duże znaczenie ma również stan baterii.

Jak kupić używany laptop? Koniecznie sprawdźcie historię

Kupując używany laptop, w miarę możliwości powinniście sprawdzić także jego historię. Przede wszystkim musicie dowiedzieć się, czy laptop był naprawiany, jakie były przyczyny ewentualnych napraw oraz czy nadal jest objęty gwarancją. Warto poza tym zapytać sprzedającego o wiek laptopa, częstotliwość jego użytkowania oraz to, w jakich warunkach z niego korzystano. Dzięki tym informacjom łatwiej będzie wam ocenić jego stan i przewidzieć przyszłą wydajność.

Kupujecie laptop używany? Przetestujcie go przed zakupem

Przed dokonaniem zakupu dobrze jest także przetestować używany laptop i upewnić się co do opłacalności tej decyzji. Największe znaczenie mają czynniki takie jak czas uruchamiania, działanie ważnych dla was programów oraz wydajność i wielozadaniowość. Warto też przeprowadzić testy dźwięku i obrazu – będą one pomocne w ocenie jakości laptopa z punktu widzenia korzystania z multimediów. Sprawdźcie też działanie poszczególnych portów – zwłaszcza tych, z których zamierzacie najczęściej korzystać.

Gdzie kupić używany komputer? To warto wiedzieć

Dobrym sposobem na uniknięcie problemów związanych z zakupem używanego laptopa jest skorzystanie z oferty zaufanych sprzedawców, dokładnie sprawdzających sprzęt przed wystawieniem go na sprzedaż. Taka firma to AG Komputery, w której sklepie znajdziecie szeroki wybór laptopów nowych i używanych – w tym poleasingowych. AG oferuje laptopy Dell i innych renomowanych producentów, dając swoim klientom pewność co do ich poprawnego działania.

Jak widzicie, zakup używanego laptopa wcale nie musi przypominać gry w ruletkę. Dokładnie sprawdzając kupowane urządzenie i współpracując z zaufanymi dostawcami (np. wspomnianą firmą AG), możecie uniknąć przykrych niespodzianek i nabyć przenośny komputer z drugiej ręki szybko oraz bez obaw o jego wydajność lub stan techniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *