ChorobyCiekawe poradyPsychikaSpołeczeństwoZdrowie i uroda

Arteterapia – na czym polega? Rodzaje arteterapii.

Plastyka, muzyka, taniec i teatr już od dawna obecne są w życiu każdego człowieka. Kilkadziesiąt lat temu nikt by jednak nie pomyślał, że sztuka będzie stanowić formę terapii, która pomoże uporać się z różnymi dolegliwościami. Oto właśnie arteterapia, która doskonale sprawdza się m.in. w przypadku osób starszych.

Można ją także stosować przy dzieciach – szczególnie tych mających problemy intelektualne. Czy warto zostać arteterapeutą?

Terapia poprzez sztukę

Może i o arteterapii mówi się więcej w ostatnich kilkunastu latach. Okazuje się jednak że terapia poprzez sztukę znana już była w latach 40. XX w. Za wynalezienie takiej formy terapii odpowiedzialny jest angielski artysta Adrian Hill. To właśnie on przebywając w sanatorium szukał sposobu na to, aby się czymś zająć. Sam zaczął malować obrazy, ale zachęcał do tego także innych seniorów.

W 1941 roku terapia sztuką oficjalnie została wprowadzona do angielskich sanatoriów jako wsparcie w leczeniu. Dzisiaj z tej formy korzysta się na całym świecie w przypadku osób dorosłych i dzieci.

Rodzaje arteterapii

W związku z tym, ze sztuka ma różne formy, tak również i arteterapia taka jest. Terapeuci mają do dyspozycji następujące rodzaje arteterapii:

  • filmoterapia – wszystko opiera się na filmach. Jednak nie jest to tylko oglądanie, ale rozmowa o obejrzanych dziełach, a także wymyślanie scenariuszy własnych filmów;
  • choreoterapia – terapia odbywająca się poprzez taniec i aktywność fizyczną;
  • plastykoterapia – wszystko to, co związane jest z pracami plastycznymi, czyli rysowanie, malowanie, szkicowanie, kolorowanie, modelowanie w masach plastycznych;
  • biblioterapia – czytanie różnego rodzaju książek, omawiania ich, zapoznawanie się z poezją, a także z bajkami;
  • muzykoterapia – granie na instrumentach, komponowanie, śpiewanie, relaksacja przy spokojnej muzyce, słuchanie różnych gatunków muzyki;
  • fotografoterapia – wszystko co związane jest z fotografią, czyli wykonywanie zdjęć różnymi technikami, ich wywoływanie, itd.;
  • chromoterapia – działania skupiają się dookoła możliwości przebywania w różnych kolorach, to także wykonywanie prac plastycznych farbami i kredkami w różnych odcieniach.

Jak zostać arteterapeutą?

Zapotrzebowanie na terapeutów, którzy stosują terapię poprzez sztukę jest duże. Takie kierunki studiów pojawiają się w coraz częściej w ofercie uczelni wyższych. Zanim jednak będzie można pomyśleć o tym kierunku, w pierwszej kolejności potrzebna będzie diagnoza i terapia pedagogiczna. W ten sposób będzie można łatwo zdiagnozować osoby, którym taka forma terapii będzie potrzebna. Arteterapia studia podyplomowe oferowane są m.in. przez Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych.

Decydując się na taki kierunek, zawsze należy zwrócić uwagę na renomę uczelni wyższych. Nie wystarczy bowiem zdobyć dyplom. Najważniejsza jest wiedza, która często na uczelniach prywatnych przekazywana jest w lepszy, bardziej przystępny sposób, co też będzie miało wpływ w późniejszym czasie na jakość oferowanych form terapii. Wpisując w Google „terapia zajęciowa studia podyplomowe” będzie można znaleźć szkoły prywatne, które kształcą na takich kierunkach, zapewniając najlepszych profesorów oraz odpowiedni balans pomiędzy zajęciami teoretycznymi i ćwiczeniami praktycznymi.

Arteterapia na uczelni prywatnej to tak naprawdę dobra inwestycja w siebie i własne umiejętności, która w przyszłości będzie w stanie się zwrócić.

Po co jest arteterapia?

Arteterapia to taka forma zajęć i ćwiczeń, której stosowanie może mieć różne cele. Niekiedy wyrażenie siebie poprzez sztukę to tak najlepszy sposób na rozładowanie negatywnych emocji, np. malując obrazy. W ten sposób w człowieku zmniejsza się ilość stresu, dzięki czemu będzie można łatwiej się wyciszyć – co szczególnie potrzebne jest nadpobudliwym dzieciom. To także dobry sposób na wyrażenie swoich emocji. Niekoniecznie mowa tutaj o złych wibracjach, ale o tym, co tak naprawdę drzemie w duszy człowieka. To możliwość otworzenia się na świat oraz na innych ludzi.

W przypadku osób starszych to doskonała możliwość na usprawnienie intelektualne. Osoby starsze często mają do czynienia z chorobami otępiennymi, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Taka forma terapii świetnie pomoże im zwalczyć chociażby część objawów i ułatwić poniekąd funkcjonowanie w większych grupach. To także dobry sposób na zwiększenie ruchomości, które u osób starszych jest koniecznością. Osoby stosujące arteterapię są poszukiwane, więc warto kształcić się w tym kierunku, aby innym osobom móc nieść pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *