Ciekawe poradyDomInneŚwiat zwierząt

Pchła czy pluskwa? Jak rozpoznać pasożyta i poradzić sobie z problemem?

Pchły i pluskwy to pasożyty, które należy bezwzględnie zwalczać. Ich obecność w domu może wywoływać nie tylko dyskomfort (w postaci śladów po ugryzieniach, śladów bytności na ścianach czy w pościeli), ale również stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia (pchły roznoszą zarazki chorobotwórcze, a pluskwy mogą powodować alergie). Ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać pasożyta i szybko go zwalczyć. Wyjaśniamy zatem, jak odróżnić pchłę od pluskwy.

Pluskwa czy pchła ludzka – jak je rozróżnić?

Prawidłowe rozpoznanie szkodliwego pasożyta jest bardzo ważne. Metody zwalczania pcheł i pluskiew różnią się od siebie. Niewłaściwe metoda zwalczania pasożyta przedłuży problem. Aby odróżnić pchłę od pluskwy, trzeba znać cechy fizyczne obu pasożytów, miejsca ich bytowania oraz okres żerowania (za dnia czy w nocy).

Pchła ludzka

Wielu osobom wydaje się, że pchła to pasożyt, którego żywicielami są wyłącznie zwierzęta domowe. Warto jednak wiedzieć, że istnieje też pchła ludzka, która żywi się krwią człowieka. Jak wygląda pchła ludzka? Pchła ludzka jest niezwykle mała; mierzy zaledwie 2,5 mm – 3,5 mm. Jej najważniejsze cechy fizyczne to:

  • bocznie spłaszczony odwłok z chitynowym pancerzem
  • kolor brązowy lub czarny
  • tylne odnóża dłuższe, bardzo skoczne

Ponadto warto znać sposób bytowania tego pasożyta. Otóż pchła może przebywać na ciele żywiciela właściwie cały czas, jest ono miejscem jej bytowania. Żeruje zawsze wtedy, gdy poczuje głód. Może wysysać krew nawet kilka razy dziennie.

Pluskwa

Pluskwa jest nieco większa od pchły i ma charakterystyczny kształt pestki jabłka. Dorosłe osobniki mierzą około 4-6 mm i są szerokie na około 3 mm. Jej cechy to:

  • głowa z widocznymi czułkami i włoskami
  • mocno spłaszczony odwłok, zwężający się w przedniej części
  • trzy pary jednakowo długich odnóży, które kończą się haczykami
  • brak skrzydeł
  • kolor żółto-brunatny lub brązowy

Pluskwa nie przebywa na ciele żywiciela przez cały czas, a jedynie podczas żerowania. Wypija krew co 2-3 dni, tylko w nocy, gdy żywiciel śpi. Po zaspokojeniu głodu wraca do swojej kryjówki.

Odchody pluskiew i pcheł – czym się różnią?

Obecność pasożytów można poznać po znajdujących się w mieszkaniu odchodach. Wyglądają one jak czarne plamki i drobinki, które można dostrzec na różnych powierzchniach. Z odchodami dorosłych osobników można się spotkać w pościeli, na ścianach, na szafie itp.

Jak wygląda ślad po ugryzieniu przez pchłę, a jak przez pluskwę?

Pasożyty te żywią się krwią żywiciela, a co za tym idzie – zostawiają ślady po ugryzieniach. Pluskwa żeruje na miejscach odsłoniętych w czasie snu, wykonując zwykle trzy nakłucia. Miejsca te są zaczerwienione i lekko obrzęknięte. Z kolei pchły ludzkie gryzą głównie nogi i okolice pasa. Ślady swędzą i przypominają ugryzienia komara. Są drobne i zaczerwienione, ale nie swędzą.

Co zrobić, gdy w domu znajdują się pasożyty?

Jeśli zauważysz obecność pluskiew, to koniecznie zdecyduj się na usługę profesjonalnej dezynsekcji i odpluskwiania. Dorosłe pchły oraz ich larwy możesz zwalczyć samodzielnie – głównie poprzez gruntowne wysprzątanie i odkurzanie mieszkania, a także zastosowanie doraźnych środków przeciw pchłom.

Zdjęcie główne: Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *