DomMebleWypoczynek

Jak dobrać stół do swojej jadalni: Porady i wskazówki

Dobranie odpowiedniego stołu do jadalni nie jest łatwym zadaniem. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników – od wymiarów i kształtu, przez materiał, po styl i charakter wnętrza. Przemyślany wybór zagwarantuje jednak, że stół będzie nie tylko ładnie prezentował się w pomieszczeniu, ale przede wszystkim dobrze służył domownikom przez długie lata.

Dostosuj wielkość stołu do rozmiaru pomieszczenia

Przed zakupem warto dokładnie zmierzyć jadalnię, by mieć pewność, że wybrany stół się w niej zmieści. Musimy zostawić około 100-120 cm wolnej przestrzeni wokół niego, by domownicy swobodnie mogli zajmować miejsca przy stole. Jeśli stołu nie da się przesunąć, warto też sprawdzić, czy będziemy mogli bez problemu otworzyć drzwi w pomieszczeniu. Dobrze jest także pamiętać o tym, by dopasować wysokość blatu do wysokości krzeseł lub stołków.

Weź pod uwagę styl i wystrój wnętrza

Wybierając stół, musimy brać pod uwagę nie tylko jego wymiary, ale także materiał, kolor i kształt. Powinien on pasować do stylu naszej jadalni – nowoczesnej, klasycznej czy rustykalnej. Dzięki temu będzie on stanowił spójną część aranżacji pomieszczenia. Jeśli na przykład mamy jadalnię urządzoną w stylu prowansalskim, lepiej wybrać jasny, drewniany stół niż ciemny, metalowy.

Określ ile miejsc będzie potrzebnych przy stole

Warto się zastanowić, ile osób na co dzień będzie korzystało ze stołu w naszej jadalni i wybierzmy odpowiednią wielkość blatu. Dla rodziny 2+2 wystarczy zazwyczaj stół na 4-6 osób. Jeśli jednak często goszczą u nas dalsi domownicy lub przyjaciele, lepiej zdecydować się na większy wariant dla 8 czy nawet 10 osób. Pamiętajmy też, że duży blat zawsze można dobrze wykorzystać do pracy czy innych aktywności.

Materiał blatu: drewno, szkło czy kamień?

Wybierając stół, warto zdecydować się na blat wykonany z trwałego i odpornego na uszkodzenia materiału. Sprawdzą się tu zarówno stoły z litego drewna (dąb, orzech, jesion), jak i bardziej eleganckie szklane, czy wytrzymałe kamienne (marmur, granit). Te pierwsze dodają wnętrzu przytulności i ciepła, drugie są eleganckie i łatwe w utrzymaniu.

Kształt stołu: okrągły, prostokątny czy owalny?

Do mniejszych jadalni lepiej będzie pasować okrągły stół, który zajmuje mniej miejsca i pozwala na swobodny dostęp ze wszystkich stron. W większych pomieszczeniach możemy zdecydować się także na klasyczny, prostokątny stół. Jeśli chcemy uzyskać kompromis pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, dobrym wyborem będzie także stół owalny.

Krzesła do stołu – jak dobrać zestaw?

Wybierając stół jadalniany, pamiętajmy także o dobraniu do niego pasujących krzeseł lub stołków. Ich styl, kolor i materiał powinien korespondować z blatem stołu. Warto postawić na zestaw mebli tego samego producenta – wtedy mamy pewność spójnej aranżacji. Pamiętajmy też o odpowiedniej liczbie siedzisk w zależności od wielkości stołu.

Dodatki i akcesoria do stołu

Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność stołu w naszej jadalni, warto wyposażyć go w dodatkowe elementy. Pomocne będą przede wszystkim szuflady czy pojemniki do przechowywania sztućców, bielizny stołowej itp. Możemy też zdecydować się na praktyczny stół rozkładany, który w razie potrzeb zwiększy powierzchnię blatu.

Jak pielęgnować i dbać o stół w jadalni?

Aby nasz stół służył nam przez długie lata, pamiętajmy o regularnej pielęgnacji w zależności od materiału blatu. Drewno i kamień wymagają impregnacji, szkło czyszczenia specjalnymi preparatami. Uważajmy też na gorące i ciężkie przedmioty, które mogą trwale odbić się na blacie.

Podsumowanie – najważniejsze wskazówki przy wyborze stołu

Dokonując wyboru odpowiedniego stołu do naszej jadalni, kierujmy się kilkoma podstawowymi zasadami:

  1. Dostosuj wielkość do rozmiarów pomieszczenia
  2. Dopasuj styl i materiał do charakteru wnętrza
  3. Wybierz odpowiednią ilość miejsc przy stole
  4. Postaw na trwały i odporny materiał blatu
  5. Dobierz pasujące krzesła lub stołki
  6. Pielęgnuj i dbaj o stół, by służył latami Mam nadzieję, że powyższe porady ułatwią Państwu wybór idealnego stołu do Waszej jadalni!

Dowiedź się jak dobrać konsole do przedpokoju w naszym innym artykule https://naszdom.co.pl/art-317/jak-wybrac-idealna-konsole-do-twojego-przedpokoju/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *