Finanse i ekonomiaPolecane wiadomościSpołeczeństwoTechnikaUrządzenia i maszynyWiadomości budowlane

W jaki sposób wykorzystywane jest okno kasowe?

Okno kasowe, określane niekiedy jako okno podawcze, stanowi element wyposażenia instytucji różnego rodzaju – od banków, przez urzędy, aż po kantory czy lombardy. Czym charakteryzuje się konstrukcja tego rodzaju okna i dlaczego jest ono niezbędne we wskazanych miejscach?

Okno kasowe – charakterystyka konstrukcji

Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa w budynkach urzędowych i podobnych tego typu jest właśnie okno kasowe. Tego rodzaju wyposażenie jest często produkowane na wymiar – co dodatkowo sprzyja zachowaniu najwyższych wymogów bezpieczeństwa.

Zabudowa okna kasowego może być wykonana z materiałów różnego rodzaju – oczywiście zawsze z zachowaniem najwyższej jakości elementów. Typowymi w tej sytuacji surowcami mogą być: stal, aluminium, ale też PCV. Niemal standardowym wykończeniem będzie oczywiście w takiej konstrukcji szkło kuloodporne lub też szyby antywłamaniowe.

Poznaj – W jaki sposób okna dachowe mogą odświeżyć Twój dom?

Okno kasowe (lub też okno podawcze) stanowi część większej konstrukcji – jej podstawę stanowi element w postaci blatu (również wykonanego z materiałów różnego typu – na przykład z kamienia naturalnego czy ze stali). Pomiędzy blatem i zabudową okna kasowego wbudowany jest specjalny podajnik kasowy, pozwalający na wymianę gotówki, dokumentów lub innych przedmiotów pomiędzy petentem/klientem a kasjerem.

Poznaj – W jaki sposób okna dachowe mogą odświeżyć Twój dom?

Producent okien kasowych może ponadto zaoferować wyposażenie konstrukcji w dodatkowe udogodnienia – takie jak interkomy. To niewielkie, elektroniczne urządzenia ułatwiające sprawną komunikację słowną pomiędzy użytkownikami.

W jakich miejscach i dlaczego koniecznie montować należy okna kasowe?

Okna kasowe należy montować przede wszystkim w obiektach o podwyższonym ryzyku włamania i/lub kradzieży. Siłą rzeczy, okno podawcze (zwykle w liczbie mnogiej) należy wykorzystać w takich miejscach, jak:

  • banki,
  • urzędy,
  • kantory,
  • lombardy. 

Ze względu na możliwość zapewniania wysokiego poziomu ochrony, chociażby przed agresywnymi zachowaniami, okno kasowe może być, bez konieczności wprowadzenia dodatkowych modyfikacji, elementem zabudowy: recepcji szpitalnych, stróżówek różnego rodzaju (parkingowych czy też przynależących do zakładów produkcyjnych i podobnych obiektów), ale i punktów sprzedaży. Okna kasowe znajdują zastosowanie zatem w takich miejscach jak apteki, całodobowe stacje benzynowe, kasy biletowe na dworcach kolejowych i autobusowych czy też w urzędach pocztowych.

Czy okna kasowe muszą być atestowane?

Każdy producent okien kasowych powinien wykorzystywać w oferowanych konstrukcjach materiały najwyższej jakości. Wszystkie elementy, w tym przede wszystkim kuloodporne szyby, powinny być atestowane i spełniać niezbędne normy jakościowe.

Do tego, w celu zapewnienia najlepszego standardu, okna kasowe muszą posiadać certyfikaty zgodności. Jeżeli firma nie wystawia dokumentacji o takim charakterze, warto zwrócić się do innego producenta – w tym wypadku kwestie bezpieczeństwa pozostają najważniejsze!

W jaki sposób dba się o konserwację okien kasowych?

Dobrze wykonane, solidne okna kasowe nie wymagają nadmiernej troski czy specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, tego rodzaju konstrukcje można utrzymać w czystości w prosty sposób.

Wszystkie elementy wykorzystywane w produkcji, zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, pozostają trwałe i odporne na działanie różnych substancji. To oznacza, że bez większego trudu można usuwać z nich nawet intensywne zabrudzenia. Oczywiście, dobór detergentów uzależniony jest od poszczególnych surowców, z których powstała cała konstrukcja. Jeżeli w zabudowie wykorzystano, na przykład, blat z kamienia naturalnego, należy do jego czyszczenia używać łagodnych płynów myjących (i unikać wybielaczy czy środków na bazie kwasów).

Szyby, nawet antywłamaniowe czy kuloodporne, powinny być natomiast zmywane miękkimi szmatkami czy gąbkami – wykorzystanie szczotek, zwłaszcza o twardszym włosiu, mogłoby prowadzić do powstawania drobnych zarysowań powierzchni, przez co szyba z czasem mogłaby zmatowieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *