BiznesFinanse i ekonomiaGospodarkaPraca

Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Podobnie jak w Polsce, również w Niemczech osoby, które były legalnie zatrudnione na terenie tego kraju, są zobowiązane do rozliczenia się z tamtejszym Finanzamtem, czyli niemieckim odpowiednikiem urzędu skarbowego. W tym celu należy przedłożyć w wyznaczonym terminie stosowną deklarację podatkową. W sytuacji, gdy wysokość pobranego w skali roku podatku okaże się zbyt duża w stosunku do osiągniętego przez podatnika dochodu – ma on szansę na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku z Niemiec. Sprawdź, dla kogo rozliczenie podatku z Niemiec jest obowiązkowe i dowiedz się, jak skutecznie uzyskać należny zwrot.

W jakiej sytuacji można ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

O zwrot podatku z Niemiec może ubiegać się każda osoba, która pracowała na terenie tego kraju i opłacała tam należne podatki. Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteś obywatelem Niemiec, czy jesteś cudzoziemcem wykonującym pracę za zachodnią granicą jedynie czasowo – w obu przypadkach masz prawo starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Okazuje się więc, że w kontekście rozliczenia z niemieckim fiskusem narodowość nie ma znaczenia – każda osoba, która mieszka i pracuje w Niemczech, podlega jednocześnie pod tamtejsze prawo podatkowe.

Kto ma obowiązek rozliczyć podatek z Niemiec?

Przedłożenie deklaracji podatkowej w niemieckim Finanzamcie pozostaje obowiązkiem dla osób, które:

  • mają status bezrobotnych i pobierają dodatkowe świadczenia o wartości przewyższającej kwotę 410 euro w skali miesiąca;

  • są zatrudnione u więcej niż jednego pracodawcy;

  • należą do trzeciej klasy podatkowej w Niemczech;

  • nie składały wcześniej rozliczenia podatkowego, a pobierają minimum 1500 euro miesięcznie z tytułu świadczenia emerytalnego;

  • osiągają dochód nieopodatkowany wyższy niż 410 euro miesięcznie;

  • są właścicielami jednoosobowej działalności gospodarczej Gewerbe w Niemczech;

  • otrzymały z niemieckiego urzędu skarbowego ponaglenie o konieczności złożenia zeznania podatkowego.

Warto wiedzieć, że niedopełnienie tej formalności przez podatników obarczonych obowiązkiem rozliczenia się z Finanzamtem może skutkować karami finansowymi nałożonymi przez niemiecki urząd. W interesie podatników pozostaje zatem załatwienie tej kwestii możliwie najszybciej. Aby mieć pewność, że deklaracja zostanie złożona prawidłowo, opłaca się skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów, którzy z pewnością pomogą w ubieganiu się o zwrot podatku z Niemiec.

Jak ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Podatnicy, którzy podlegają obowiązkowi fiskalnemu w Niemczech, muszą respektować ustalone terminy składania deklaracji podatkowej. Tamtejszy Finanzamt wyznacza datę graniczną na wykonanie tej formalności na 31. lipca roku następującego po roku podatkowym. Aby to zrobić, należy przygotować komplet niezbędnych dokumentów, wśród których wyróżnia się przede wszystkim Elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli specjalne zaświadczenie od pracodawcy na temat wysokości pobieranego wynagrodzenia oraz odprowadzanego podatku. Do złożenia zeznania podatkowego w Niemczech konieczne jest także druk UE/EOG, który zawiera informacje o wysokości dochodów uzyskiwanych przez podatnika w Polsce.

Niemieckie prawo podatkowe przewiduje ponadto możliwość zastosowaniu przy rozliczeniu szeregu ulg podatkowych. Jeśli podatnik chce skorzystać z przysługujących mu zwolnień i odliczeń, powinien przedłożyć w Finanzamcie stosowne dokumenty potwierdzające poniesione przez niego wydatki, np. faktury za bilety, umowa najmu itp.

Chcąc zmaksymalizować szansę na uzyskanie szybkiego zwrotu podatku z Niemiec, warto rozważyć dopełnienie tego obowiązku za pośrednictwem Internetu. W praktycznym zastosowaniu często bywa bowiem, że deklaracje nadesłane w formie elektronicznej są przetwarzane przez urząd nieco szybciej niż ich papierowe wersje dostarczone za pomocą tradycyjnej poczty. Podatnicy rozliczający się online mogą liczyć na zwrot podatku już w ciągu miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *