BiznesInternetKomputeryPraca

Co musisz wiedzieć o pracy Testera IT?

Praca na stanowisku testera IT przyciąga uwagę nie od dziś. Szczególnie skupiają się na nim Ci, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę w tej branży. Co musisz wiedzieć o pracy Testera IT zanim będziesz aplikować na to stanowisko? Wszystkiego dowiesz się w poniższym tekście!

Czy praca testera IT jest dla każdego?

Praca jako tester oprogramowania często nie wymaga znajomości architektury, języków programowania czy zagadnień z tego zakresu. Duże zapotrzebowanie na tych specjalistów przyczynia się do tego, że aplikujący musi mieć określoną wiedzę i umiejętności. Praca testera oprogramowania nie jest dla każdego, ponieważ jego codzienne obowiązki wymagają od tego specjalisty określonych cech, jak np. skrupulatność czy konkretne i zrozumiałe opisywanie problemów, które zostały napotkane w czasie korzystania z oprogramowania.

Jakie są obowiązki testera IT?

Tester IT posiada szereg obowiązków, które musi wykonać z niezwykłą dokładnością. Należą do nich m.in.:

  • odnajdywanie błędów i niedociągnięć,
  • zgłaszanie błędów programistom w celu ich poprawy,
  • planowanie testów,
  • przeprowadzanie testów,
  • opracowanie scenariuszy testowych,
  • uruchomienie dokumentacji, która umożliwi precyzyjne informowanie zespołów programistycznych i przyspieszy proces odtworzenia błędów,

Czym się różni tester manualny od automatycznego?

Testy mogą być bardzo zróżnicowane zarówno w swoim zakresie jak i typie. Najważniejszym ich rozróżnieniem jest jednak to, czy są one manualne czy automatyczne. W pierwszym przypadku do testów potrzebny jest człowiek na każdym jego etapie. W drugim natomiast, człowiek przygotowuje tylko skrypty, które następnie wykonuje komputer.

Na stanowisku testera automatycznego trzeba się wykazać znajomością minimum jednego języka programowania, jak Java, C# czy Python.

Chcesz zostać testerem IT? Sprawdź od czego zacząć!

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą jako tester IT to musisz posiadać informacje na temat podstawowych wymagań. Wśród nich znajduje się certyfikat ISTQB. To program, który respektowany jest na całym świecie. Poświadcza on, że dany tester posiada niezbędną wiedzę i kompetencje do wykonywania tego zawodu. Co więcej, musisz znać język angielski na zaawansowanym poziomie i przynajmniej jeden z języków oprogramowania. Istotne są również kompetencje miękkie, jak zaangażowania, komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole.

Warto również zaznaczyć, że do przebranżowienia się na testera IT nie musisz posiadać skończonych studiów informatycznych czy doświadczenia w branży IT. Najważniejsza jest wiedza i umiejętności.

Poszukujesz pracy jako Tester IT? Zgłoś się do firmy Awareson!

Awareson to firma doradcza, specjalizująca się w outsourcingu usług technologicznych oraz rekrutacją IT. Głównym zadaniem Awareson jest znalezienie najlepszego kandydata na określone stanowisko w przedsiębiorstwach na całym świecie. Firma ta jest ekspertem w swojej dziedzinie. Pracownicy posiadają kilkunastoletnie doświadczenie w tworzeniu rozwiązań dla różnych organizacji. Szukasz pracy jako Tester IT? Zgłoś się właśnie do nich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *