BiznesFinanse i ekonomiaGospodarkaPrawoSpołeczeństwo

Dlaczego warto skorzystać z adwokata przy zawieraniu (podpisywaniu) umowy?

Każdy z nas na co dzień zawiera wiele umów, czy to kupując produkty spożywcze w sklepie, czy idąc do kina lub teatru, zamawiając taksówkę, czy nawet pożyczając koleżance 10 zł, a nawet przekazując środki finansowe np. na WOŚP.

Są to czynności, których dokonujemy na co dzień, jednak większość z nas nie myśli o nich w charakterze „umowy”. Dokonujemy tych codziennych czynności, nie zastanawiając się za każdym razem, jaką konkretnie umowę w danej sytuacji zawieramy. Większość tych umów zawieranych w życiu codziennym, nie wymaga od nas zachowania żadnej szczególnej formy.

Czasami jednak podejmujemy poważniejsze decyzje, jak np. zakup lub sprzedaż samochodu, mieszkania, zawarcie umowy kredytu, zawarcie umowy najmu mieszkania, zawarcie umowy deweloperskiej, rezerwacyjnej, czy innej ważnej dla nas umowy.

Źródło zdjęcia – Adwokat Kraków https://kancelariawojczuk.pl/

W sytuacjach, w których zawarcie (podpisanie) konkretnej umowy może wiązać się z inwestycją większych środków, z pewnością warto skorzystać z adwokata, który przeanalizuje taką umowę i wskaże potencjalne zagrożenia z niej wynikające.

Założenie na zasadzie: „przeczytałem umowę i wszystko wydaje się ok” w wielu sytuacjach może się sprawdzić, ale czasami może być jednak zgubne. Poniżej kilka powodów, dlaczego warto skorzystać z profesjonalnych usług prawnych dobrego adwokata.

  • Niektóre zwroty w języku prawniczym oznaczają coś innego niż w języku potocznym.

Przykład:

Jeżeli w umowie mamy wskazane, że dana kwota jest przekazywana w charakterze „zadatku”, to oznacza to, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Natomiast termin „zaliczka” nie jest terminem prawnym (nie został uregulowany w kodeksie cywilnym), w przeciwieństwie do zadatku i należy go rozumieć inaczej niż zadatek, tzn. jako kwotę przekazaną na rzecz danej umowy, bez możliwości żądania sumy dwukrotnie wyższej w przypadku niewykonania umowy, lecz zwrotu zaliczki w wartości nominalnej (tj. w takie wysokości w jakiej została zapłacona).

  • Umowa ma nas chronić w sytuacji, gdy pomiędzy Stronami pojawi się spór.

Gdy pomiędzy stronami współpraca się układa i nie ma żadnych zastrzeżeń co do wykonywania umowy, to w zasadzie można by rzecz, że umowa w formie pisemnej nie jest niezbędna (poza sytuacjami, gdy prawo wymaga zachowania formy szczególnej). Natomiast, gdy strony mają odmienne zdania co do właściwego wykonania umowy lub interpretacji jej zapisów, wtedy kluczowym może się okazać, co konkretnie dane zapisy z umowy oznaczają.

  • Umowa tak naprawdę jest spisywana nie dla stron tej umowy, tylko dla Sądu.

W sytuacji natomiast, gdy pomiędzy stronami pojawią się odmienne zdania na temat właściwego wykonania takiej umowy i nie da się tego sporu rozstrzygnąć polubownie, to jedna ze Stron może złożyć pozew do sądu i wtedy to właśnie sąd będzie interpretował zapisy tej umowy. W takim przypadku warto mieć pewność, że umowa została spisana w taki sposób, że sąd będzie ją rozumiał w taki sam sposób, jak my ją rozumiemy.

  • Bezpieczeństwo i komfort psychiczny

W przypadku zlecenia adwokatowi analizy umowy lub sporządzenia wzoru umowy mamy pewność, że ważne kwestie nam nie umkną. Niejednokrotnie adwokat może nam zwrócić uwagę na kwestie prawne, o których sami nie pomyśleliśmy, czytając dany wzór umowy. To trochę, jak w przypadku lekarzy. Możemy sami analizować wyniki badań, wspomagając się Internetem, jednak często dopiero sprawdzony lekarz będzie w stanie, na podstawie różnych naszych wyników badań zastosować odpowiednie leczenie.

  • Zgodność z prawem zapisów umownych.

Często w umowach przygotowanych bez fachowej pomocy prawnej można spotkać zapisy, które nie są do końca zgodne z prawem.

Przykład:

Strony w umowie zawarły zapis, że w przypadku, gdy strona zobowiązana do zapłaty ceny spóźni się z jej zapłatą, będzie zobowiązana do zapłaty kary umownej w kwocie 500 zł.

Tymczasem, kara umowna to instytucja, która polega na zastrzeżeniu w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Natomiast w przypadku opóźnienia w zapłacie (czyli zobowiązania pieniężnego) nalicza się odsetki.

Adwokat czy radca prawny w przypadku analizy umowy lub sporządzenia wzoru umowy?

Wiele osób nadal uważa, że w przypadku umów należy zwrócić się do radcy prawnego, a w przypadku sporu sądowego do adwokata! Nic bardziej mylnego. Adwokaci również zajmują się analizami i sporządzaniem umów. Ważne natomiast, by wybrać dobrego adwokata, który zajmuje się tym na co dzień w ramach swoich specjalizacji.

Ile kosztuje analiza umowy lub sporządzenie wzoru umowy przez adwokata?

Ciężko podać jedną, konkretną cenę zanim się uzyska więcej szczegółów. To trochę tak, jakby przyjść do biura podróży i zapytać: „Ile kosztują wakacje?”. Niestety bez podania destynacji, czasu trwania wakacji, terminu, liczby osób uczestniczących, standardu hotelu, środku transportu, wyżywienia, etc. ciężko byłoby odpowiedzieć na pytanie.  

Co istotne, ważne by z korzystać z usług dobrego adwokata, czy radcy prawnego, takiego który odpowiednio przygotuje nam umowę. W przypadku tych tanich usług, możemy się spodziewać, że dostaniemy gotowy wzór, niekoniecznie umowę „szytą na miarę”. Jak w przypadku wszystkich usług, na ich wykonanie potrzebny jest odpowiedni czas. Adwokat, wyceniając daną usługę prawną, musi odpowiednio wyliczyć, ile czasu będzie konieczne na jej wykonanie. Jeżeli cena jest niska, to oznacza również, że proporcjonalnie będzie liczony czas na przygotowanie takiej umowy.

By umowa była „uszyta na miarę” i zawierała wszystkie ważne w naszej sytuacji zapisy, często trzeba poświęcić czas na rozmowę z klientem, by dowiedzieć się, co dla niego jest istotne oraz czas na analizę potencjalnych zagrożeń, które mogą wynikać z danych zapisów i jak je dobrze rozwiązać.

W większych miastach, takich jak np. Kraków, wybór adwokatów jest bardzo duży, dlatego warto skorzystać z kancelarii adwokackiej w Krakowie, do której mamy zaufanie.

Jeżeli mieszkasz z dala od dużego miasta, nic straconego! Wielu adwokatów z dużych miast (np. adwokaci w Krakowie) oferuje zdalne porady prawne (porady prawne online), co oznacza, że nie musisz przyjeżdżać do kancelarii, by uzyskać pomoc prawną. Z kancelarią kontaktujesz się zdalnie, czy to telefonicznie, czy za pośrednictwem innych komunikatorów, a dokumenty przesyłasz mailem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *