BiznesFinanse i ekonomiaGospodarkaKomputeryPracaSklepyTechnika

Co to jest WMS i dlaczego warto go wdrożyć w Twojej firmie

Program WMS, czyli Warehouse Management System, to nowoczesny, a przy tym bardzo wydajny system zarządzania magazynem. Jest on obecnie jednym z kluczowych czynników, pozwalającym na osiągnięcie sukcesu firm działających w różnych branżach. Innowacyjne programy magazynowe umożliwiają nie tylko zarządzanie logistyką magazynową i procesami zachodzącymi w magazynach, ale także pozwalają na automatyzację pracy, usprawniają jej planowanie, mają także pozytywny wpływ na przepływ informacji niezbędny w trakcie procesu magazynowania, produkcji i dystrybucji.

Nowoczesny program magazynowy WMS

System klasy WMS to integralna część systemu ERP HermesSQL, można go więc określić mianem kompleksowego rozwiązania do zarządzania i optymalizowania operacji magazynowych, również w magazynach wysokiego składowania. Prezentowany program do magazynu obejmuje wiele przydatnych funkcji takich jak:

  • monitorowanie stanu zapasów, 
  • śledzenie ruchu towarów,
  • zarządzanie zamówieniami i kompletacją, 
  • optymalizacja układu magazynu, 
  • kontrola jakości, 
  • generowanie raportów i analiz.

Programy do magazynowania takie jak WMS pomogą skutecznie zoptymalizować oraz zautomatyzować szereg procesów zachodzących w magazynie, dzięki ich usprawnieniu można zyskać wzrosty efektywności i konkurencyjności na rynku.

Zalety użytkowania oprogramowania do magazynowania

Jedną z najważniejszych korzyści, którą zauważa się właściwie natychmiast po wdrożeniu programu magazynowego WMS jest wyraźna poprawa dokładności stanów magazynowych. System WMS pozwala na automatyczne śledzenie ruchu towarów i aktualizowanie informacji w czasie rzeczywistym. W ten sposób uda się wyeliminować błędy wynikające z ręcznego przeliczania i spisywania danych. Jest to gwarancja uniknięcia problemów z brakiem towarów na półkach lub ze zbyt dużą ich ilością. To pozwala na zredukowanie kosztów, a jednocześnie zwiększa poziom satysfakcji klientów.

Program magazynowy WMS to także skuteczne zarządzanie przepływem towarów od momentu przyjęcia, aż do chwili opuszczenia magazynu przez dany produkt czy partię produktów. Odpowiednio skonfigurowany system może np. samodzielnie generować optymalne trasy kompletacji zamówień, skracając w ten sposób znacznie procesy związanie z pakowaniem i wysyłką towarów. Ponadto prezentowany system magazynowy może dostarczyć informacji o najlepszym rozmieszczeniu towarów na regałach, jest to szczególnie cenne w magazynach wysokiego składowania, ponieważ pozwala to na zmniejszenie czasu potrzebnego na składowanie i pobieranie produktów znajdujących się w magazynie. WMS to także kontrola jakości i prowadzenie szczegółowej dokumentacji dotyczącej każdego towaru w magazynie.

WMS, czyli system, którego potrzebujesz

Nowoczesne zarządzanie magazynem pozwala na oszczędność czasu, pieniędzy i potencjału pracowników. WMS zadba o porządek w Twoim firmowym magazynie, a znajdujące się w nim wizualizacje pozwolą błyskawicznie skontrolować strukturę magazynu i jego aktualne obłożenie. Panel kierownika pozwala na przydzielanie zadań pracownikom i monitorowanie pracy, a także przygotowywanie trasówek i listów przewozowych. 

Dodatkowo można zintegrować system WMS z wybranymi firmami kurierskimi, dzięki czemu generowanie listów przewozowych oraz cykliczne odbiory przesyłek będą ustalana automatycznie. Program pozwala także na wysyłanie do klientów powiadomień e-mail lub SMS informacji na temat statusu przesyłki, w tym możliwość śledzenia jej trasy. Prezentowany program magazynowy pozwoli zgromadzić wszystkie dane w jednym, czytelnym systemie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *