BiznesCiekawe poradyFinanse i ekonomiaGospodarkaInneInwestycjePolecane wiadomości

Błędy w rachunkowości — jakie są konsekwencje?

Praca działu księgowego jest często niedoceniana. Jest to jednak niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie, od którego jakości wykonania zależy w dużej mierze sukces firmy. Utalentowany księgowy to ogromna wartość dla każdego przedsiębiorstwa. Ci popełniający błędy mogą z kolei sporo zepsuć. Jakie sa więc konsekwencje błędów księgowych i co zrobić, by ich uniknąć?

Czym są błędy księgowe?

Błędy księgowe mogą być naprawdę różnorodne. Łączy je jedno. Konsekwencje ich powstania mogą być naprawdę poważne dla całej firmy. Do dość często występujących błędów księgowych zalicza się na przykład zaksięgowanie nieprawidłowych kwot, czy też kwot na nieprawidłowych kontach. Do tego problematyczny może być brak podpisu lub daty na dokumencie źródłowym. Inne błędy księgowe dotyczą np. dwukrotnego zaksięgowania tej samej operacji lub pominięcia jakiejś.

Kto odpowiada za błędy księgowe?

Z reguły za błędy księgowe powinien odpowiadać ich wykonawca. Dotyczy to sytuacji, w której ich istnienie wyniknie podczas postępowania wyjaśniającego lub kontroli skarbowej. W wypadku, w którym przedsiębiorca płaci innej firmie za usługi księgowe, ma on jednak pewną linię obrony. Odpowiedzialnością można w końcu obarczyć swojego księgowego.

Dotyczy to jednak sytuacji, w których działanie biura rachunkowego było niezgodne z prawem lub było szkodliwe dla firmy. Na takie sytuacje biura są na szczęście przygotowane i posiadają wykupione ubezpieczenia, z których następnie wypłaca się odszkodowania dla przedsiębiorców.

Jakie są konsekwencje błędów w rachunkowości?

Wiele zależy od rozmiarów błędu i jego szkodliwości. Organy państwowe mają jednak możliwość nałożenia srogich kar za wykroczenia skarbowe, nawet te spowodowane nieumyślnymi błędami. Według artykułu 61 Kodeksu karnego skarbowego, maksymalna kara za nierzetelne prowadzenie księgowości wynosi do 240 stawek dziennych lub jest to nieokreślona kara grzywny za wykroczenie skarbowe. Skutki finansowe błędów w rachunkowości potrafią więc być naprawdę dotkliwe. Dlatego lepiej ich unikać i stawiać tylko na sprawdzone usługi księgowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *