BiznesGospodarkaMotoryzacjaSpołeczeństwo

Kabotaż — na czym polega i co warto wiedzieć

Kabotaż to termin odnoszący się do przewozu osób lub ładunków pomiędzy różnymi punktami na terenie jednego kraju przez przewoźnika zagranicznego. Przewóz kabotażowy to bardzo ważny element branży transportowej. W artykule dowiesz się, czym dokładnie jest kabotaż, poznasz zasady wykonywania przewozów kabotażowych i korzyści z nich wynikające.

Czym jest kabotaż?

Kabotaż to przewóz ładunku na terenie jednego kraju przez firmę zarejestrowaną w innym państwie. Przykładowo, transport ładunku z Barcelony do Madrytu to kabotaż na terenie Hiszpanii. Przewóz kabotażowy umożliwia firmom prowadzenie działalności poza granicami kraju, w którym znajduje się ich siedziba. Dzięki niemu możliwe jest ograniczenie pustych przejazdów, co wpływa na większą efektywność pracy kierowców.

landscape-g41484566e_1920.jpg

Zasady przewozów kabotażowych

Przewóz kabotażowy powinien odbywać się zgodnie z prawem. Przepisy przeprowadzania kabotażu w UE reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1072/2009 z 2009 roku. Transport kabotażowy można rozpocząć po rozładunku towaru dostarczonego z zagranicy, tym samym pojazdem, którym przekroczono granicę.

Po zakończeniu transportu międzynarodowego w kraju kierowca ma 7 dni na wykonanie maksymalnie trzech przewozów kabotażowych. Jeśli kierowca wjechał do danego kraju „na pusto”, ma on 3 dni na wykonanie jednego przewozu kabotażowego.

Zalety przewozu kabotażowego

Zmniejszenie liczby pustych przebiegów to jedna z głównych zalet kabotażu. Jest to po prostu bardziej opłacalne — przyczynia się do zużycia mniejszej ilości paliwa i większej efektywności. Dzięki przewozom kabotażowym chronimy środowisko, poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Kabotaż zapewnia szybką realizację zamówień, przez co zwiększa się poziom zadowolenia klienta. Przewóz kabotażowy optymalizuje koszty, ponieważ może być tańszy od transportu międzynarodowego ze względu na mniejszą odległość i mniejsze koszty administracyjne. Aby był jak najskuteczniejszy, warto wykorzystać nowoczesny program do zarządzania transportem. Zwiększenie wykorzystania pojazdów to kolejna z zalet kabotażu, ponieważ przyczynia się do większej wydajności. Im lepiej wykorzystana przestrzeń ładunku, tym większy sens ma każdy przejazd.

truck-gc583fed93_1920.jpg

Wymagania i ograniczenia

Do wymagań dotyczących przewozu kabotażowego należą przede wszystkim dokumenty, takie jak list przewozowy CMR potwierdzający transport międzynarodowy. W Polsce wymagana jest także licencja na przewóz kabotażowy, którą przewoźnik musi posiadać, aby mogła wykonywać transport kabotażowy. Oprócz tego pojazd przewozowy musi spełniać określone warunki techniczne. Ograniczenia, jakie wynikają z transportu kabotażowego to czas trwania przewozu — przejazd nie może trwać dłużej niż 7 dni, licząc od dnia przekroczenia granicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *