DomWiadomości budowlaneZakupy

Karnisze rozporowe

Jednym z typów karniszy, który można dość często spotkać w domach i mieszkaniach, jest karnisz rozporowy. To znakomity wybór dla osób, które nie chcą używać wiertarki do montażu na ścianie. Mocowanie karnisza rozporowego jest bardzo szybkie i proste, a ponadto nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi. Nie musisz więc wiercić otworów ani wykonywać żadnych innych inwazyjnych prac we wnęce okiennej czy też w oknie. Taki karnisz gotowy to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w małych mieszkaniach, w których musisz liczyć się z każdym centymetrem powierzchni. Tego rodzaju konstrukcja ma kilka szczególnych zalet, z którymi warto zapoznać się nieco bliżej.

Co to jest karnisz rozporowy?

Karnisz rozporowy umożliwia bezinwazyjny montaż w różnych miejscach, głównie we wnękach okiennych. Składa się z pustego drążka, w którym zastosowano tzw. system rozporowy. Tego typu karnisz bezkolizyjny jest stosowany głównie jako karnisz do zazdrostki w kuchniach lub do zasłonki prysznicowej w łazienkach, ale można go również wykorzystać jako ciekawą alternatywę dla standardowych drążków do firanek i zasłon w innych pomieszczeniach. Przed zakupem takiego rodzaju karnisza sprawdź jego wytrzymałość – w zależności od udźwigu konkretnego modelu możesz umieścić na nim lżejsze lub nieco cięższe tekstylia. Co ważne, zastosowanie mechanizmów sprężynowych powoduje, że karnisz teleskopowy możesz skrócić lub wydłużyć w zależności od szerokości wnęki czy ramy okiennej. Sprężyna, która znajduje się we wnętrzu, poddaje się naciskowi i pozwala na zablokowanie drążka dokładnie w miejscu montażu. Karnisze tego typu mogą być zamocowane na dowolnej wysokości – mogą być umieszczone zarówno na środku okna (np. w kuchni jako karnisz na zazdrostki), jak i w górnej części wnęki (np. jako karnisz na okno narożne w salonie).

Karnisz rozporowy – jak zamontować?

Tradycyjne karnisze podsufitowe montuje się nad oknem, natomiast karnisz rozporowy mocujesz na dwóch przeciwległych ściankach wnęki okiennej. Dzięki systemowi rozporowemu, który znajduje się w takich karniszach, solidnie zamocujesz drążek między ściankami i będzie dobrze przylegał do wybranej powierzchni. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że karnisz rozporowy jest solidnie zainstalowany, możesz go zawsze przykleić dobrym klejem montażowym – najlepiej takim, który ma opakowanie zakończone praktycznym aplikatorem. Zwróć szczególną uwagę na miejsce montażu karnisza, ponieważ zarówno ściany, jak i końcówki drążka, trzeba odpowiednio przygotować do montażu. W przeciwnym razie, mimo zastosowania odpowiedniego kleju, drążek może się przesuwać, a nawet odkleić. Karnisze rozporowe kupisz wraz z kompletem elementów potrzebnych do montażu, czyli wspornikami i końcówkami. W profesjonalnych sklepach znajdziesz elementy do karniszy rozporowych w różnych odcieniach, np. w kolorze mosiądzu, białym, czarnym, srebrnym lub miedzianym.

Karnisz rozporowy – kolejne kroki montażu

Aby zamontować karnisz rozporowy, najpierw usuń zarówno ze ściany, jak i jego metalowej powierzchni, wszelkie zabrudzenia. W tym celu możesz wykorzystać ciepłą wodę i detergent, którymi nawilżysz szmatkę i przetrzesz karnisz kompletny oraz miejsce we wnęce, gdzie ma on zostać zamontowany. Możesz również wybrać w sklepie profesjonalne odtłuszczacze, np. preparaty w sprayu, którymi starannie przetrzesz wybrane miejsce na ścianie oraz sam drążek. Następnie zaaplikuj klej na obie końcówki drążka i jedną z nich przyłóż do miejsca, w którym karnisz rozporowy ma zostać zamontowany. Dostosuj szerokość drążka w taki sposób, aby idealnie zmieścił się we wnęce okiennej. Dopasuj go tak, by jego druga końcówka była przyklejona we właściwym miejscu na przeciwległej ścianie. Następnie poczekaj, aż klej wyschnie, sprawdzając czy możesz bez przeszkód otworzyć okno. Jeśli okaże się, że jest to niemożliwe albo utrudnione, a klej nie zdążył wyschnąć, możesz jeszcze zmodyfikować położenie karnisza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *