HobbyPrawoŚwiat technologiiZabawki

Przepisy na temat dronów – co warto wiedzieć?

Drony to bardzo popularne zabawki, które mają wiele mocnych stron. Są to bezzałogowe statki powietrzne, które powszechnie wykorzystuje się nie tylko w miejscach pracy, ale również u klientów indywidualnych. Pomimo że gadżety te mają sporo przymiotów, to niekiedy latanie nimi może generować niechciane ryzyko. Aby latanie było w pełni bezpieczne i zgodne z obowiązującymi wymogami, warto wiedzieć, jakie są przepisy prawne z tego zakresu. 

Czy latanie dronem w naszym kraju jest zawsze legalne?

Drony dzielą się na dwie podstawowe kategorie – produkty do 250 gramów oraz gadżety powyżej 250 gramów. Dla wielu osób jedyną różnicą w tym aspekcie są gabaryty, ale w praktyce waga odgrywa ogromne znacznie. Wynika to z faktu, że mając drona, którego waga nie przekracza ćwiartki kilograma, nie musimy przechodzić szkolenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku cięższych gadżetów. Wówczas obligatoryjne jest przejście specjalnego kursu oraz zdobycie certyfikatu, który wykaże, że mamy odpowiednie umiejętności, aby móc latać takim urządzeniem. Oznacza to, że przy zakupie swojego gadżetu warto brać pod uwagę jego ciężar. W przeciwnym razie można bowiem narazić się na nieoczekiwane nieprzyjemności. 

Czego nie można robić ze swoim dronem?

Wiele osób uważa, że posiadacze dronów są bezkarni i mogą robić wszystko, co im się żywnie podoba. W rzeczywistości jest to jednak nieprawda, gdyż istnieją reguły prawne, których muszą przestrzegać się wszyscy posiadacze tych gadżetów. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dronem nie wolno latać w każdym miejscu. O ile dopuszczalne jest używanie go w otwartej przestrzeni, o tyle niedozwolone jest latanie w pobliżu lotnisk, obiektów wojskowych czy parków narodowych. Zgodnie z przepisami możliwe jest latanie nad prywatnymi posesjami, aczkolwiek trzeba pamiętać, by nie naruszać czyjejś prywatności bądź bezpieczeństwa. Wówczas możemy bowiem narazić się na nieprzyjemne sankcje. Trzeba również pamiętać, że nielegalne jest latanie bez licencji. Jeśli złamiemy ten zakaz, możemy narazić się nie tylko na karę finansową, ale również na pozbawienie wolności. 

Kurs latania dronem – jaki wybrać?

Aby latanie dronem było bezpieczne i legalne, warto udać się na specjalne szkolenie, które pozwoli nam w zdobyciu niezbędnych uprawnień oraz przydatnej wiedzy. Firma SNH Drones prowadzi potrzebne kursy specjalistyczne, dlatego też jest uznawana za jednego z hegemonów w tej branży. Prowadzone przez nią kursy są w pełni profesjonalne, dzięki czemu powinny trafić w gusta nawet najbardziej wymagających osób. Zazwyczaj nie pochłaniają one zbyt dużo czasu, a ponadto umożliwiają skuteczne uzupełnienie swojej wiedzy. Za pośrednictwem snh-drones można rozwinąć przydatne umiejętności oraz poznać najlepsze sposoby na bezpieczne i efektywne sterowanie dronem. Dzięki kursowi latanie może być nie tylko legalne i skuteczne, ale również o wiele przyjemniejsze. Zgłębienie tej tematyki sprawia bowiem, że możliwe jest podniesienie swoich kwalifikacji i rozwinięcie dotychczasowych zdolności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *