OgrodnictwoRolnictwo

Rozplenice – co kryją w sobie te tajemnicze trawy?

Ozdobne trawy do ogrodu, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród doświadczonych ogrodników jak i tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki. Trawy są nie tylko ładną dekoracją, ale odpowiednie warunki i pielęgnacja sprawia, że mają one korzystny wpływ na  glebę oraz rośliny, które występują w sąsiedztwie. Co charakteryzuje rozplenice i dlaczego warto je posadzić? 

Uprawa rozplenicy w Polsce

Rozplenica jest rodzajem traw, których nie tylko kwiatostany są dekoracja, ale również długie, cienkie liście. Aby roślina rosła i nie była atakowana przez szkodniki, niezbędne jest posadzenie jej na właściwym stanowisku. Trawy te, uwielbiają ciepłe miejsce, żyzną, przepuszczalną glebę oraz lekko wilgotne podłoże. W Polsce uprawa rośliny jest możliwa, jednak należy pamiętać o tym, by zadbać o zabezpieczenie rośliny przed nadejściem zimy. W tym celu, najlepiej jest związać liście, a następnie okryć roślinę. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku agrowłóknina lub usypanie kopczyka, który zabezpieczy nie tylko rośliny, ale przede wszystkim jej korzenie. Aby nie narazić trawy na przemarznięcie, liście należy przycinac dopiero wiosną, po ustąpieniu przymrozków. 

Sklep z trawami ozdobnymi. Czy to odpowiednie miejsce do zakupu sadzonek? 

Doskonałym miejscem na zakup ozdobnych traw, jest sklep z trawami. Znajdują się w nim różne gatunki rozplenic, które różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale i kolorem kwiatostanów. W sklepie, znajdują się sprawdzone, dobrej jakości nasiona i sadzonki, które umożliwią stworzenie pięknych aranżacji w ogrodzie. 

Rozplenice pięknie prezentują się jako pojedyńcze rośliny, lub w towarzystwie innych, najlepiej znacznie mniejszych roślin, tworząc  przy tym różnorodne kompozycje. Trawy z powodzeniem można sadzić na wrzosowiskach, ogrodach skalnych, lub w donicach, gdyż świetnie radzą sobie w takich warunkach. Coraz chętniej, rośliny sadzone są w przestrzeni miejskiej, głównie w parkach, ale i na balkonach czy tarasach. Można uprawiać je bezpośrednio w ziemi, donicach i skrzyniach, pamiętając o przygotowaniu odpowiedniego podłoża. 

Ozdobne trawy, to wyjątkowo zjawiskowe dekoracje, które sprawią, że każdy, nawet najmniejszy ogród, stanie się pięknym, idealny do odpoczynku miejscem. Brak specjalnych wymagań, umożliwia uprawę nawet osobą, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, co przełożyło się na tak duże zainteresowanie tymi roślinami. 

Kiedy najlepiej jest sadzić trawy ozdobne? Czy istnieją wytyczne co do terminu sadzenia traw ozdobnych w ogrodzie? 

Odpowiednim terminem na sadzenie  rozplenic jest wiosna. Ziemia jest odpowiednio wilgotna, co ułatwia ukorzenienie się rośliny, a przy tym zmniejsza się ryzyko wystąpienia przymrozków, które mogłyby spowodować przemarznięcie rośliny. To właśnie wiosna, należy wykonywać wszelakie prace pielęgnacyjne, aby ochronić roślinę przed chorobami grzybiczymi, a w tym i zniekształceniami liści czy korzeni, które mogą prowadzić do uszkodzenia, lub obumarcia rośliny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *