Jakie są najważniejsze zasady zakupów?

Jeśli jesteś jak większość ludzi, to większość Twoich zakupów dokonywana jest pod wpływem impulsu. Zakupy mogą być zabawne i ekscytujące. Mogą być również stresujące, jeśli nie wiesz, czego szukasz i gdzie to znaleźć. W rzeczywistości zakupy pod wpływem impulsu są często wymieniane jako jedna z głównych przyczyn zadłużenia osobistego.

Jeśli chcesz robić zakupy mądrzej, jest kilka prostych zasad, które każdy kupujący powinien znać przed wyruszeniem do sklepu:

Zawsze idź do sklepu z listą zakupów.

Prawdopodobnie znasz pojęcie listy zakupów. Jest to lista przedmiotów, które musisz kupić, i pomaga uniknąć zapomnienia czegoś, gdy idziesz do sklepu.

Ale jaki jest najlepszy sposób, aby zrobić swoją listę zakupów?

Lista zakupów jest często pierwszą rzeczą, o której myślimy, gdy chcemy wybrać się do sklepu spożywczego. Łatwo jest zrobić to za pomocą długopisu i papieru, ale co, jeśli nie masz pod ręką długopisu ani papieru? Użyj swojego telefonu!

Istnieje wiele sposobów tworzenia własnej listy zakupów, ale oto kilka szybkich wskazówek dotyczących tworzenia listy za pomocą telefonu.

Listę zakupów możesz tworzyć w aplikacji Notatki w telefonie. Dobrze jest tworzyć nową notatkę dla każdej listy. Dodatkowo rób notatki o przedmiotach, które musisz kupić i umieszczaj te notatki na dole listy. Niekiedy warto robić osobne listy dla wszystkiego, od mleka po makaron. Możesz udostępnić listę członkom rodziny, aby mogli z niej wspólnie korzystać i sprawdzać kupione produkty lub dodawać nowe.

Polecamy: Poznaj oferowane produkty oraz usługi, co warto kupić? (ofertypromocje.pl)

Zasady zakupów na wyprzedażach aby nie przepłacić

Jeśli chodzi o zakupy, często wydajemy więcej, niż powinniśmy. Wynika to z naszego emocjonalnego przywiązania do produktu. Czujemy, że tego potrzebujemy i będziemy rozczarowani, jeśli tego nie dostaniemy.

Oto kilka zasad, których możesz przestrzegać, kupując przedmioty na wyprzedaży, aby nie przepłacić:

  • Sprawdź historię cen przedmiotu. Jeśli nie ma historii, być może płacisz za nią za dużo.
  • Poszukaj dodatkowych zniżek przed zakupem w sklepie lub na stronie internetowej.
  • Rozejrzyj się i porównaj ceny i oferty z wielu sklepów lub stron internetowych przed podjęciem decyzji o zakupie.
  • Unikaj zakupów impulsywnych i trzymaj się swojego budżetu!

Jeśli widzisz coś, czego potrzebujesz na wyprzedaży, kup to tylko wtedy, gdy spełnia dwa kryteria. Po pierwsze, upewnij się, że jest to najniższa cena, jaką widziałeś za ten przedmiot. Po drugie, potwierdź, że wykorzystasz produkt. Nie kupuj niczego, co nie spełnia tych dwóch kryteriów.

Wybierając artykuł w sklepie spożywczym, zawsze czytaj etykietę i porównuj ceny według jednostek.

Kiedy idziesz do sklepu spożywczego, ważne jest, aby zawsze czytać etykietę i porównywać ceny według jednostek. Pomoże Ci to zaoszczędzić pieniądze i upewnić się, że otrzymujesz najlepszą możliwą ofertę.

Porównując ceny według jednostek, zawsze należy mieć świadomość, co znajduje się w danej pozycji. Na przykład, jeśli na etykiecie produktu jest napisane „1/2 kubka”, nie oznacza to, że jest w nim pół kubka. Może to po prostu oznaczać, że w jednej porcji są dwie łyżki stołowe lub cztery łyżeczki. Pomocne może być również porównywanie produktów z podobnymi składnikami, nawet jeśli nie mają takiej samej ilości na etykietach. Na przykład, jeśli produkt ma cukier wymieniony jako jeden ze składników, ale nie podaje, ile gramów znajduje się w jednej porcji, możesz użyć tej informacji jako podstawy do porównania z innym produktem, którego cukier jest wymieniony jako składnik, ale z podaną ilością na etykiecie.

Często zakup większej ilości w jednym opakowaniu będzie tańszy niż zakup tej samej ilości w mniejszych porcjach, trzeba być jednak pewnym że potrzebujemy takiej ilości.

Nie kupuj niczego na kredyt, chyba że możesz spłacić saldo w całości na koniec każdego miesiąca.

Karty kredytowe są drogie. Jeśli masz małe zadłużenie na karcie kredytowej, może być kuszące, aby wydać więcej niż możesz sobie pozwolić i tylko zapłacić minimum każdego miesiąca. Jedyną rzeczą gorszą od narastania długu na karcie kredytowej jest płacenie odsetek od tego długu – co z czasem będzie Cię dużo kosztować.

Jeśli próbujesz gromadzić oszczędności, przestań używać karty kredytowej, dopóki nie spłacisz całego salda z ostatniego miesiąca. Jeśli oznacza to noszenie ze sobą gotówki podczas zakupów, to zrób to!

Wszyscy kupujący powinni wiedzieć, kiedy są najbardziej podatni na kupowanie pod wpływem impulsu, aby mogli się wcześniej przygotować.

Kupujący powinni mieć plan na zakupy. Dobry plan pomoże Ci uniknąć dokonywania zakupów pod wpływem impulsu, a także zapobiegnie kupowaniu więcej niż potrzebujesz. Ważne jest, aby zrobić listę tego, czego potrzebujesz, jak również tego, czego chcesz. Podczas zakupów nie kupuj niczego, czego nie ma na liście, chyba że jest to nagły przypadek lub coś bardzo taniego.

Jeśli to możliwe, unikaj chodzenia na zakupy, gdy jesteś głodny lub zmęczony; oba te stany mogą prowadzić do nadmiernych wydatków, ponieważ osłabiają zdolność osądu i rozumowania.

Zakupy, gdy jesteś głodny, zmęczony lub zdenerwowany, mogą prowadzić do zakupów pod wpływem impulsu i wydatków, których później będziesz żałować. Aby tego uniknąć, zaplanuj zakupy na czas, kiedy będziesz czuć się energicznie i pozytywnie.

Tak więc, masz to – kluczowe zasady zakupów. Mamy nadzieję, że te informacje były pomocne i pomogą Ci stać się mądrzejszym kupującym. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie impulsywnych wydatków jest całkowite unikanie zakupów! Ale jeśli znajdziesz się poza domem bez planu, jakie przedmioty trzeba kupić, zalecamy stosowanie się do tych wskazówek, abyś mógł się dobrze bawić, a jednocześnie nie przekraczać budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *