Najem okazjonalny – co oznacza dla wynajmującego i najemcy?

Coraz częściej umowy najmu mają formę najmu okazjonalnego. Czym dokładnie jest ten typ najmu i co dokładnie oznacza dla wynajmującego i najemcy? Z pomocą serwisu porady.prawne.online wyjaśniamy te kwestie!

Co to jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny lokalu mieszkalnego jest stosunkowo nowym pojęciem prawnym. Co to jest najem okazjonalny?

Termin ten odnosi się do wynajmu lokali mieszkalnych na czas określony, maksymalnie do 10 lat, któremu towarzyszy oświadczenie najemcy o tym, że poddaje się on dobrowolnie eksmisji, gdy nie dopełni obowiązków zapisanych w umowie najmu. Najemca musi też wskazać drugi lokal, do którego wyprowadzi się wtedy, gdy będzie musiał opuścić lokal, którego dotyczy umowa.

Warto jednocześnie podkreślić, że zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego możliwe jest tylko w przypadku osób prywatnych.

Umowa najmu – jakie informacje wpisać?

Umowa najmu, znana również jako umowa najmu lokalu lub umowa najmu lokalu mieszkalnego, jest umową pomiędzy dwiema stronami: najemcą i wynajmującym. Umowa ta określa warunki wynajmu lokalu i zawiera ważne informacje, na które obie strony muszą się zgodzić, aby umowa była ważna.

Powinna ona zawierać:

  • przedmiot najmu (tj. co jest wynajmowane),
  • wysokość czynszu,
  • termin płatności czynszu,
  • stan lokalu
  • wszelkie inne istotne szczegóły dotyczące zobowiązań obu stron.

Ważne jest, aby obie strony dokładnie przeczytały ten dokument przed jego podpisaniem, aby upewnić się, że wszystkie warunki są zrozumiałe i uzgodnione przez obie strony. Dodatkowo, wszelkie zmiany i uzupełnienia do tego dokumentu powinny być dodane na piśmie, aby wszystkie zaangażowane strony były ich świadome. Ostatecznie, dobrze sporządzona umowa najmu pomoże chronić prawa zarówno najemców, jak i wynajmujących, zapewniając ochronę prawną wszystkim zaangażowanym w transakcję.

Jak podpisać umowę najmu okazjonalnego?

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania okazjonalna? Musi ona dokładnie określać zasady najmu, a przy tym zawierać dodatkowe załączniki.

Jako załącznik do umowy najmu okazjonalnego traktowane są poniższe dokumenty:
– Oświadczenie notarialne, w którym najemca dobrowolnie poddaje się eksmisji z lokalu,
– Oświadczenie najemcy, w którym wskazuje on, w jakim lokalu zamieszka po eksmisji,
– Oświadczenie właściciela lokalu, w którym ma zamieszkać najemca po eksmisji, że wyraża on na to zgodę.

Najem okazjonalny dla wynajmującego i najemcy

Umowa najmu okazjonalnego pozwala na uzyskanie dodatkowej ochrony w ramach najmu nieruchomości zarówno dla wynajmującego, jak i dla najemcy. Co to dokładnie oznacza?

Wynajmujący, na przykład właściciel mieszkania, może wtedy łatwiej je opróżnić, gdy najemca nie będzie płacił czynszu lub też złamie inne zasady najmu, na przykład będzie korzystał z lokalu niezgodnie z umową, dokona w nim zniszczeń. Lokator musi wtedy dobrowolnie opuścić nieruchomość i nie przeprowadza się procedury polegającej na poszukiwaniu dla niego lokalu zastępczego.

Gdy najemca będzie stosował się do zasad umowy najmu okazjonalnego, wówczas wynajmujący nie może wypowiedzieć umowy bez przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *