Czym karmić kota po sterylizacji?

Niekorzystną konsekwencji zabiegów sterylizacji zwierząt domowych jest szybki wzrost masy ich ciała. Bez zmiany codziennej diety i zachęt do większej aktywności wiele sterylizowanych kotów staje się otyła, co ma niekorzystny wpływ na ich zdrowie oraz ogólną kondycję. Otyłe zwierzę jest mniej sprawna i narażone na wiele chorób, w tym na cukrzycę. Specjalna karma dla kotów sterylizowanych pomaga w przeciwdziałaniu konsekwencjom tego typu zabiegów, chroniąc zwierzęta przed nadwagą.

Karma o mniejszej gęstości kalorycznej

Koty po zabiegu sterylizacji mniej się ruszają i ich wewnętrzny metabolizm spowalnia. Zwierzę przyjmując taką samą liczbę kalorii co wcześniej, zwyczajnie zaczyna przybierać na wadze. Dlatego po zabiegach sterylizacji dotychczas stosowaną karmę należy zastąpić jej odpowiednikiem o mniejszej gęstości kalorycznej. Specjalne karmy dla kotów po sterylizacji zawierają mniej tłuszczu, a więcej wody. Dzięki temu w porcji produktu jest mniej kalorii. Kot zjada taką samą ilość karmy co wcześniej, ale nie tyje. Co ważne, pomimo mniejszej gęstości kalorycznej karma dla kotów sterylizowanych jest wciąż karmą pełnoporcjową. Oznacza to, że zawiera wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje organizm dorosłego kota. Zdecydowana większość karm polecanych kotom po zabiegu sterylizacji jest karmami mokrymi.

Jak często karmić sterylizowanego kota?

Przechodząc na mniej kaloryczną karmę dla kotów po sterylizacji, nie trzeba zmniejszać objętości podawanego zwierzęciu jedzenia. Kot powinien otrzymywać taką samą liczbę porcji jedzenia, co przed zabiegiem, przy czym samo jedzenie powinno być mniej kaloryczne, przede wszystkim w jego składzie powinno być mniej tłuszczu. Warto również pamiętać, że wiele kotów po sterylizacji ma większy apetyt, co może wiązać się z koniecznością zwiększenia dotychczasowych porcji. Karma dla kotów po sterylizacji ma obniżoną kaloryczność w stosunku do standardowej karmy o około 25-30 procent, a zatem nieznaczne zwiększenie wielkości porcji, o około 10 procent, nie powinno stanowić żadnego problemu. Dzięki temu kot będzie najedzony, ale nie powinien przybierać na wadze.

Sterylizowanym kotom należy podawać pokarm o obniżonej kaloryczności. Najlepszym wyborem są karmy mokre, które mają mniejszą gęstość kaloryczną niż karmy suche. Takie posiłki pomagają również w utrzymywaniu prawidłowego nawodnienia organizmu kota, chroniąc go przed chorobami nerek. Stosowanie mokrych karm dla sterylizowanych kotów jest najlepszym sposobem, by utrzymać zwierzę w dobrej kondycji i chronić przed otyłością.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.