Nakładki na schody – do czego właściwie służą?

Nakładki na schody to dla niektórych osób nieodłączny element schodów. Z zamiłowaniem kładą je na każdy rodzaj i typ schodów – zarówno na te zupełnie nowe jak i takie, które mają już swoje lata. A zapytani, po co właściwie je kładą, godzinami potrafią opowiadać o ich niesamowitych rodzajach i walorach. Nie tylko tych estetycznych.

 

Nakładki na schody – co to jest?

Nakładki to odmiana małych dywaników, które przyczepia się do poszczególnych stopni schodów. Potrafią przybierać różne kształty i rozmiary tak, aby jak najlepiej pasować do każdego rodzaju schodów. Spotykane są półokrągłe nakładki na schody, prostokątne i trapezowe. Wykonane zazwyczaj są z wykładziny, żelu, gumy, tworzywa sztucznego lub Heat-Set. A wszystko po to, by każdy mógł wybrać najbardziej mu odpowiadający rodzaj nakładek na schody.

Czy to tylko funkcja dekoracyjna?

Osobom niezaznajomionym z tematem schodów i różnego rodzaju nakładek na nie może się wydawać, że nakładki na schody pełnią tylko funkcję dekoracyjną. Prawda jest jednak nieco inna. Owszem, niektórzy używają nakładek na schody tylko w formie dekoracyjnej. Jednak zdecydowana większość robi to głównie z innych względów.

Funkcja estetyczna i ochronna

Nakładki na schody są stosowane po to, by chronić stopnie przed zniszczeniem. Częste wchodzenie i schodzenie po nich powoduje ścieranie, co z biegiem czasu doprowadza do nieestetycznego wyglądu. Nakładki niwelują ten problem, przyjmując na siebie problem ścieralności. To także sposób, by przedłużyć życie schodów. A położenie nakładek na stare i zniszczone schody przykryje ich mankamenty, nadając im drugą młodość.

Funkcja antypoślizgowa

W przeciwieństwie do gładkich powierzchni, na dywanach raczej ciężko jest się ślizgać. Dlatego też używa się nakładek na schody, by uniknąć przypadkowego poślizgnięcia, czy potknięcia. Nakładki na schody pełnią więc funkcję zabezpieczającą przed upadkiem.

Funkcja wyciszająca

Zwierzęta nawet jeśli nie chcą, to hałasują schodząc po schodach. Dzięki nakładkom na schody, schodzący, czy wchodzący po schodach pies nie będzie stukał pazurami o każdy drewniany stopień.

Montaż nakładek – czy to trudne?

Mocowanie nakładek na schody nie jest niczym trudnym. Należy jednak pamiętać, że sposób montażu będzie się różnił, w zależności od materiału, z którego nakładka jest wykonana. Zazwyczaj do mocowania używa się taśm rzepowych, które są o tyle wspaniałe, że można używać ich wielokrotnie. Innymi popularnymi sposobami jest przyklejanie na dwustronną taśmę zbrojoną taśmą lub na specjalny klej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *