DomTechnikaWiadomości budowlane

Grunt dyspersyjny – charakterystyka i zastosowanie

Przystępując do prac wykończeniowych lub finalizując gruntowny remont, należy wybrać odpowiedni preparat gruntujący. Dobre przygotowanie podłoża to podstawa zarówno przed malowaniem, jak również przed tynkowaniem, wygładzaniem oraz przed przyklejaniem płytek czy kafelków.

Obecnie na rynku materiałów budowlanych jest wiele środków gruntujących, dzięki czemu nie powinno być kłopotów z zakupem i doborem właściwego. Przy wyborze trzeba kierować się dopasowaniem do konkretnego typu podłoża, właściwościami materiałów wykańczających oraz mikroklimatem panującym w pomieszczeniu. Wielu fachowców decyduje się na preparat o szerokiej gamie zastosowań, ceniony za wydajność, łatwość aplikacji i trwałość. Jest nim grunt dyspersyjny.


Dlaczego warto wybrać grunt dyspersyjny?

Najważniejszym zadaniem gruntu dyspersyjnego jest zwiększenie przyczepności podłoża i ujednolicenie jego struktury. Po aplikacji gruntu farby, kleje, masy bądź żywice nie tylko lepiej przylegają do podłoża, to ponadto wzmacniają ogólną wytrzymałość. Powierzchnie anhydrytowe, drewno, beton, cement, płyty karton-gips – na tych powierzchniach grunty dyspersyjne sprawdzają się najlepiej.

Właściwości gruntów dyspersyjnych wynikają ze skoncentrowanego składu oraz z doboru komponentów. Mimo braku w składzie klasycznych rozcieńczalników grunty dyspersyjne mają właściwości antyseptyczne, co zmniejsza ryzyko pojawiania się pleśni, grzybów i szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.


Przygotowanie podłoża

Maksymalne korzyści płynące z właściwości gruntu dyspersyjnego można osiągnąć dzięki starannemu przygotowaniu podłoża. Powierzchnia musi być odtłuszczona, czysta oraz pozbawiona wykwitów po grzybach czy pleśniach. Te ostatnie można zawczasu usunąć mechaniczne i następnie zastosować odpowiednie preparaty odkażające. Przed gruntowaniem trzeba także usunąć wszelkie luźne warstwy (łuszczące się powłoki malarskie, fragmenty odpadającego tynku etc.). Przy większych nierównościach podłoża warto skorzystać z reparacyjnej masy szpachlowej, natomiast przy podłożach o zwiększonej chłonności wskazana jest aplikacja tradycyjnym gruntem, takim jak BUDOGRUNT WG.

Przed przystąpieniem do nakładania gruntu należy zapoznać się z etykietą – niektóre wysokiej jakości preparaty, takie jak podkład gruntujący AQUALIT, nie wymagają rozcieńczania. Aplikacja odbywa się za pomocą pędzla, wałka bądź natrysku. Czas schnięcia zależny jest od temperatury i wilgotności, ale można przyjąć, że nie przekracza 3-4 godzin. Oczywiście po zakończeniu prac pomieszczenie należy przewietrzyć, narzędzia zaś można umyć zwykłą wodą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *