Pompa hydrauliczna – podstawowy element maszyn hydraulicznych

W ostatnim czasie prężny rozwój branży technologicznej dał się poznać nie tylko osobom ściśle zainteresowanych tematem, lecz jest zauważalny także dla ogółu. Ciężkie maszyny hydrauliczne stanowią swego rodzaju podstawę tego rozwoju. Ze względu na zdolność podnoszenia okazałych rozmiarów przedmiotów, urządzenia te znacząco poprawiają produktywność i efektywność wykonywanych prac. Człowiek dzięki hydraulice siłowej potrafi osiągać więcej w szybszym tempie. Wiele dziedzin, takich jak branża budowlana, leśnictwo czy rolnictwo, opiera się na użyciu maszyn hydraulicznych. Głównym elementem, który stanowi siłę napędową tych sprzętów, jest pompa hydrauliczna. Z tego powodu powinno się zwrócić szczególną uwagę na dobry stan techniczny tego elementu instalacji.

Pompa hydrauliczna – budowa pompy. Na jakiej zasadzie działa pompa hydrauliczna

Wszystkie składowe układu są bardzo ważne i prawidłowe działanie każdego z nich gwarantuje nam zoptymalizowane funkcjonowanie całego urządzenia. Natomiast pompa hydrauliczna w całej instalacji pełni kluczową rolę, ponieważ jest najbardziej narażona na uszkodzenie. Pompa wykonuje nieustanną pracę, działając na różnych parametrach i obciążeniu. Jest komponentem, którego zadaniem jest zamiana energii mechanicznej lub spalinowej w energię hydrauliczną. Pompa hydrauliczna, operując wysokim ciśnieniem, zasila mechanizm olejem, prowadząc go poprzez przewody łączące poszczególne podzespoły. Energia hydrauliczna jest więc niczym innym jak cieczą roboczą – w tym przypadku olejem wprawionym w ruch i napędzającym daną instalację. Wiele urządzeń, bez których dalsze funkcjonowanie dzisiejszego przemysłu nie byłoby możliwe, działa dzięki energii hydraulicznej. Są to wszelkiego rodzaju maszyny rolnicze czy budowlane.

Pompa hydrauliczna działa intensywnie i nieprzerwanie, podczas gdy urządzenie pozostaje włączone. Nawet gdy maszyna jest uruchomiona, a w czasie chwilowego spoczynku, praca pompy nie ustaje. Poprzez nieustanne funkcjonowanie, pompy hydrauliczne narażone są na nasiloną awaryjność. Wskazane jest więc, aby szczególnie zadbać o stan techniczny tych podzespołów.

Uszkodzona pompa hydrauliczna – objawy, naprawa, regeneracja

W momencie, gdy zauważymy spadek mocy maszyny lub gdy obroty pracy znacząco wzrosną, bardzo możliwe jest, że pompa hydrauliczna uległa awarii. W takiej sytuacji możliwych jest kilka opcji. Pierwszą jest zakup nowej pompy. To rozwiązanie jest najprostsze w wykonaniu, natomiast niekoniecznie będzie ono najlepsze. Ma jedną kluczową wadę, którą jest cena. Kupno nowej pompy hydraulicznej może się wiązać z kosztami sięgającymi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli dysponujemy takim funduszem i, co ważniejsze, chcemy go przeznaczyć na taki właśnie cel, ta opcja będzie faktycznie najlepsza. Dodatkowo nowa pompa z reguły sprowadzana jest z zagranicy, co wydłuża jej czas dostarczenia, a to z kolei może powodować bolesne w skutkach straty całej firmy, opierającej się na pracy danej maszyny. Jeśli nie chcemy ryzykować długim czasem oczekiwania, nie mamy takiej ilości pieniędzy lub po prostu wolimy je wydać na coś innego, świetnym rozwiązaniem jest regeneracja pompy hydraulicznej. Na rynku można znaleźć serwisy, które naprawiają pompy hydrauliczne. Jest to o wiele mniejszy koszt. Bardzo często firmy te są w stanie dokonać profesjonalnej regeneracji na miejscu, co w krótkim czasie przywróci sprawność maszyny i pozwoli, aby cały proces prac ruszył dalej. Gdyby jednak takiej możliwości nie było i regeneracja okazałaby się nieopłacalna, istnieje jeszcze inna droga do rozwiązania problemu. Co prawda niewiele serwisów proponuje taką ofertę, ale jest to rozwiązanie spotykane coraz częściej. Możemy zdecydować się na zakup używanej, lecz zregenerowanej wcześniej pompy. Cena takiej usługi jest o wiele niższa, a oprócz tego czas wykonania jest w zasadzie ekspresowy. Najpopularniejsze marki użytkowane w obecnej chwili i najczęściej oferowane to pompy hydrauliczne firmy Bosch, takie jak:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

Nowa pompa hydrauliczna czy regeneracja używanej – na co się zdecydować?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, remediów na zepsutą pompę może być kilka. Możemy pójść po linii najmniejszego oporu, czyli zakupić nową pompę, co będzie świetnym rozwiązaniem dla kogoś, kto dysponuje i czasem, i pieniędzmi. Drugim rozwiązaniem jest regeneracja własnej pompy, na którą po naprawie producent bardzo często udziela półrocznej gwarancji. Jest to doskonałe rozwiązanie, jednak pod warunkiem, że nasza pompa nie będzie na tyle uszkodzona, aby mogła być naprawiona na miejscu. Trzecią opcją jest natychmiastowa wymiana naszej uszkodzonej pompy na wcześniej już zregenerowaną i ten wybór wydaje się być optymalny. Zarówno czas wykonania usługi, jak i jej cena są atrakcyjne. Oprócz poradzenia sobie z nagłą sytuacją awaryjną, warto jednak nawiązać stałą współpracę z profesjonalnym serwisem pomp hydraulicznych. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie zapobiegać niespodziewanym i niechcianym sytuacjom, a to dzięki regularnym przeglądom.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.