Ile zapłacą kierowcy za nowe fotoradary?

Matematyka, zadanie z treścią: 50 milionów złotych będzie kosztowało ustawienie 330 kolejnych fotoradarów. Ile więc należy wyciągnąć z kieszeni zmotoryzowanego Kowalskiego, aby inwestycja się zwróciła? Ile zapłaci Kowalski jeżeli fotoradary mają przynieść zysk wysokości 1,2 mld złotych?

Ku wątpliwej uciesze wielu kierowców już w te wakacje zacznie przy polskich drogach przybywać fotoradarów. Opinie co do powodów ich ustawiania są podzielone. Jedni uważają, że mają one zwiększyć bezpieczeństwo, inni, że troska o kierowców to tylko przykrywka. Z badań przeprowadzonych przez Yanosik.pl, który monitoruje sytuację na polskich drogach, wynika, że fotoradary paradoksalnie mogą być przyczyną wypadków, przez to, że kierowcy nagle przed nimi zwalniają, po czym po ich ominięciu gwałtownie przyspieszają. Jeśli więc tak jak nie którzy twierdzą chodzi tu o pieniądze, to mowa o nie małej kwocie, gdyż jak przewiduje minister finansów Jacek Rostowski wpływy z mandatów mają wciągu roku przynieść ok. 1,2 mld złotych. Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji w 2010 roku wystawionych zostało ponad 2,5 miliona mandatów i prognozuje się, że z roku na rok ukaranych będzie przybywać o ok. 35 tysięcy. Innymi słowy – żyła złota. Trzeba tylko ustawić więcej fotoradarów, co nie długo zostanie uczynione. Plany w tej kwestii się nie co zmieniły i wiadomo już, że będzie ich jeszcze więcej niż początkowo przewidywano – 330 fotoradarów ITG oraz 100 straży miejskiej.

Jedno urządzenie kosztuje ok. 150 tys.zł, a całkowity koszt montażu nowych stacjonarnych fotoradarów wyniesie ok. 50 mln zł. Najczęściej wystawiane mandaty dotyczą przekroczenia prędkości o 21-30km i opiewają one na sumę średnio 150zł. Nietrudno więc obliczyć, że aby inwestycja się zwróciła Inspektorat Transportu Drogowego będzie musiał wystawić ponad 300000 dodatkowych mandatów. A przecież fotoradary mają przynieść znacznie więcej niż tylko zwrot kosztów( 1,2 mld zysku). Biorąc to pod uwagę liczba mandatów zwiększa się do bagatela – 8330000. Społeczność kierowców w Polsce to ok. 17 mln osób .Aby osiągnąć taki zysk jaki przewiduje minister finansów, przynajmniej połowa kierowców będzie musiała zapłacić mandat w wysokości 150zł. Na kogo wypadnie na tego bęc.

Idąc dalej tropem matematycznym można stwierdzić, że finansowe prognozy ministra były dość skromne. Przez zwiększenie tej liczby wpływy do budżetu mogą być znacznie wyższe. Każdego dnia fotoradary wykonują ponad 32 tys. zdjęć. Przez 365 dni na gromadzi się ich 11680000. Obecnie stacjonarnych fotoradarów jest 70, a ma być 400. Przyjmując, że zdjęć będzie ponad 5 razy więcej (czyli 66576000), a każde z nich skutkowałoby 100zł mandatem, budżet państwa zostałby zasilony o ok. 6,5 mld zł. Oczywiście przy założeniu 100% ściągalności mandatów. W 2008r. przekroczyła ona 85%, a biorąc pod uwagę, że powstające fotoradary będą wyposażone w nowoczesny system teleinformatyczny robiący lepsze zdjęcia, wartość ta prawdopodobnie wzrośnie.

 PR

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *