Aukcje sztuki przenoszą się do internetu

Inwestowanie w dzieła sztuki to dobra alternatywa dla tradycyjnych produktów bankowych, które ze względu na niskie stopy procentowe nie przynoszą wysokich zysków. Rynek dzieł sztuki wymaga nie tylko chłodnej kalkulacji, ale także pasji i zaangażowania.

Dla pasjonatów

Inwestycje tego rodzaju wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy, dlatego rynek dzieł sztuki jest bardzo hermetyczny. Niegdyś inwestorami były głównie osoby zamożne, wywodzące się z dobrze uposażonych rodzin.

Dziś rynek jest otwarty także dla tych, którzy nie dysponują wysokim kapitałem. Dzieła sztuki należą do grupy tak zwanych inwestycji alternatywnych. Choć nie ma obecnie barier wejścia na rynek i każdy może licytować obrazy, bez profesjonalnej wiedzy można więcej stracić, niż zarobić. Problemem są bowiem falsyfikaty, co dotyczy szczególnie popularnych dzieł sztuki. Oczywiście zakup obrazu nie musi wynikać z chęci wzbogacenia się poprzez jego odsprzedaż – na rynku działa mnóstwo pasjonatów, którzy kupują obrazy na użytek własny.

Znane domy aukcyjne

Z dziełami sztuki nie jest tak, jak ze zwykłymi produktami, bowiem ich zakup odbywa się w większości poprzez licytacje w domach aukcyjnych. Rzadko kiedy transakcje mają charakter prywatny i są zawierane pomiędzy dwoma podmiotami z pominięciem domów aukcyjnych. Zajmują się one nie tylko sprzedażą, ale również oceną autentyczności dzieł sztuki, ich wyceną oraz doradztwem w zakresie konserwacji. Chociaż w Polsce aukcje sztuki nie cieszą się jeszcze taką popularnością, jak za granicą, to w ostatnich latach odnotowują one znaczny wzrost obrotów. Najpopularniejsze domy aukcyjne to Sopocki Dom Aukcyjny, DESA, Agra-Art oraz Rempex. Sopocki Dom Aukcyjny zajmuje się nie tylko organizacją aukcji sztuki, ale również filatelistyką, numizmatyką czy rzemiosłem artystycznym. Pozostałe z wymienionych specjalizują się w malarstwie.

Aukcje sztuki online – Handel w internecie

Ostatnimi czasy handel w wielu branżach przenosi się do internetu. Nie ominęło to dzieł sztuki, które można kupić także na aukcjach sztuki online. W tym celu konieczne jest założenie konta na jednej z platform aukcyjnych. Niektóre z nich, poza możliwością licytowania dzieł sztuki pozwalają również sprawdzić, jak dane dzieło sztuki pasuje do wnętrza, które ma ozdabiać. Popularną platformą z aukcjami sztuki online jest prowadzona przez wspomniany wyżej dom aukcyjny DESA. Znane są również takie platformy jak OneBid czy artbidy.com oraz sekcja aukcji na artinfo.pl.

W ostatnim czasie nowym graczem na polskim rynku dzieł sztuki został portal aukcyjny Allegro. Dotychczas był on kojarzony z licytacjami przedmiotów użytku codziennego, natomiast z samą sztuką miał niewiele wspólnego. Stworzona na portalu Strefa Kolekcjonera skupia galerie i domy aukcyjne z różnych zakątków kraju. Czy platforma, która nie jest prowadzona przez profesjonalistów z zakresu sztuki ma szansę zyskać popularność wśród pasjonatów? A może sprawi, że sztuka zacznie gościć w domach laików?

Rynek dzieł sztuki w Polsce rozrasta się w coraz większym stopniu. Wzrost obrotów na nim pozwala domniemywać, że będzie się on nadal rozwijał. Tradycyjne galerie i domy aukcyjne przenoszą część swojej działalności do internetu. Powstają również nowe galerie, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania na rynku sztuki.

Ciekawym przykładem innowacji na rynku sztuki jest internetowa galeria sztuki współczesnej https://maxfive.pl/. W galerii znajdziemy oryginalne dzieła sztuki, ale także limitowane reprodukcje obrazów oraz tzw. “qarty kolekcjonerskie”, czyli wirtualne karty w limitowanych edycjach, przedstawiające dzieła sztuki współczesnej. Aukcje sztuki online, organizowane przez internetową galerię, umożliwiają zakup nie tylko oryginalnych dzieł, ale także limitowanych reprodukcji obrazów na papierze podpisanych własnoręcznie przez artystów. Wszystko to, co robi galeria MAXFIVE.ART, pozwala na dostęp do sztuki nie tylko osobom zamożnym, zajmującym się sztuką zawodowo lub hobbystycznie, ale także osobom, które dotychczas nie myślały o inwestowaniu w sztukę. Przystępne ceny i zachowanie charakteru kolekcjonerstwa – to może przyciągnąć na rynek nowych kolekcjonerów sztuki.

Jak kupować dzieła sztuki przez internet?

Obecna sytuacja na świecie wpłynęła niewątpliwie na wiele dziedzin życia. Dotyczy to również sztuki. Należy jednak zaznaczyć, że w dobie postępującej technologii i zakupów w internecie, obrót dziełami sztuki coraz częściej odbywa się online. Chcemy więc pokrótce przedstawić kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, kupując sztukę online.

  1. Na początku należy zaznajomić się z ofertami aukcji internetowych i przeczytać wnikliwie regulamin danego domu aukcyjnego. Warto przejrzeć dokładnie kwoty opłat dodatkowych, takich jak prowizje czy opłata za korzystanie z platformy.
  2. Jeśli warunki odpowiadają przyszłemu nabywcy, należy założyć profil i można przystąpić do wyboru dzieł sztuki.
  3. Przed zakupem dzieła warto przeprowadzić własny research. Jeśli brakuje dodatkowych informacji lub chcemy obejrzeć dzieło z bliska, można skontaktować się z domem aukcyjnym i poprosić o przesłanie dodatkowych zdjęć.
  4. Cena dzieła nie jest oczywiście ostateczna. Zasada jest prosta. Im więcej chętnych, tym cena wyższa.
  5. Aukcja internetowa rządzi się takimi samymi prawami, jak aukcja na żywo bezpośrednio w domu aukcyjnym. Należy jasno określić sobie limit, aby o zakupie dzieła nie decydowały emocje, a zasobność portfela. Można również zdecydować się na aukcję automatyczną, którą zarządza w naszym mieniu platformą do pułapu wyznaczonego limitu.
  6. Wylicytowanie dzieła sztuki kończy się kontraktem. Taka informacja pojawi się z pewnością na mailu.
  7. Po sprawdzeniu danych należy wykonać przelew i ustalić formę przekazania dzieła.

Podsumowanie

Tradycyjne metody zostają powoli wypierane przez działalność sklepów internetowych. Podobna sytuacja dotyczy sztuki. Największe domy aukcyjne rozwijają własne platformy sprzedaży dzieł w internecie. Mamy nadzieję, że niniejszym artykułem pomogliśmy odnaleźć się w gąszczu informacji i przekazu internetowego.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.