Czy możliwe jest darmowe sprawdzenie VIN?

VIN jest indywidualnym, niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym samochodu, nadanym i trwale umieszczonym w pojeździe przez producenta. W Polsce bywa on znany jako numer nadwozia. Niezależnie od miejsca produkcji samochodu, jego VIN będzie każdorazowo przedstawiany w formie 17-znakowego ciągu cyfr i liter.

Gdzie można znaleźć i jak odczytać numer VIN?

Numer nadwozia samochodu można odczytać w kilku miejscach. Jednym z nich jest odpowiednia rubryka w dowodzie rejestracyjnym – w polskiej wersji dokumentu będzie on widoczny w pozycji E. VIN jest także trwale umieszczony w samym pojeździe. Zależnie od modelu, może on być wybity w nieco odmiennych lokalizacjach. Powinien on znajdować się na podszybiu od strony kierowcy (ewentualnie poniżej, pod maską), na bocznym słupku drzwi od strony kierowcy, oraz sporadycznie pod przednim siedzeniem pasażera.

Numery VIN zgodne z normą ISO, składają się z trzech części:

 • Pierwsze trzy znaki to tak zwane WMI. Oznaczają one światowy symbol producenta, nadany mu przez odpowiedni krajowy urząd.
 • Kolejne 5-6 znaków to VDS. Stanowią one określony przez producenta kod danych technicznych, charakterystyczny dla wybranego modelu pojazdu.
 • Pozostałe znaki, znane jako VIS, to numer seryjny pojazdu. Zawierają rok produkcji, miejsce montażu oraz numer serii samochodu.

Czy darmowe sprawdzenie VIN jest niezbędne przed zakupem samochodu?

Darmowe sprawdzenie numeru VIN pozwala na sprawdzenie pełnej historii pojazdu od momentu jego wyprodukowania. Jest to niezwykle ważne szczególnie w momencie nabycia samochodu z drugiej ręki. Ponadto sprawdzenie VIN umożliwia zakup trudno dostępnych części do pojazdu, które można odnaleźć właśnie za pomocą numeru identyfikacyjnego samochodu

.

Darmowe sprawdzenie VIN wykaże, czy oferowany samochód nie został skradziony poprzedniemu właścicielowi. Na podstawie raportu, dowiemy się jaki przebieg pojazdu był odnotowany w momencie wcześniejszych przeglądów technicznych. Znajdziemy także informacje, czy samochód kiedykolwiek brał udział w wypadku, co mogło przynieść negatywny wpływ na jego konstrukcję i bezpieczeństwo podróżowania. Poznamy kraj pochodzenia, rok modelowy, datę rejestracji, wersję nadwozia i silnika, podstawowe informacje o wyposażeniu auta i ewentualnej instalacji gazowej.

Jak można dokonać darmowego sprawdzenia VIN?

VIN jest niezwykle ważny, gdyż umożliwia precyzyjną identyfikację każdego pojazdu, bez ryzyka pomylenia go z innym egzemplarzem. Bezpłatne sprawdzenie numeru VIN jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.autobaza.pl, i w formularzu wpisać posiadany numer VIN. Otrzymamy wtedy podstawowe dane na temat pojazdu. Jeśli zdecydujemy się na wygenerowanie płatnego raportu, znajdziemy w nim wszelkie informacje techniczne dotyczące samochodu, ułożone w porządku chronologicznym, oraz jego historię – szkody, kolizje, wypadki, wezwania serwisowe czy zdjęcia archiwalne. Dla wybranych krajów możliwe jest przygotowanie dodatkowych informacji, oraz usługi, takie ekspercka inspekcja pojazdu czy wycena jego wartości rynkowej. Uzyskane wiadomości mogą być przydatne dla każdego potencjalnego kupującego, który chce poznać rzeczywisty stan pojazdu przed podpisaniem umowy jego kupna.

Czy numer VIN może zniknąć?

Obecnie rząd pracuje nad zmianami, które mają przyczynić się do zlikwidowania obowiązku wydawania karty pojazdu podczas jego pierwszej rejestracji. Karta ta jest dokumentem historii samochodu: zmian jego właścicieli, modyfikacji konstrukcji czy wpisania zastawu rejestrowego przez bank. Według planowanych zmian, historię pojazdu będzie można sprawdzać jedynie w systemie CEPIK. Jest to co prawda witryna bezpłatna i ogólnodostępna, wymaga jednak podania – oprócz VINu – numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji, do których to danych nie każdy ma wgląd. W związku z planowanymi zmianami możliwe jest, że w przyszłości również znany nam fizyczny VIN będzie dostępny jedynie w formie wirtualnej. Brak obowiązku zastosowania tabliczki znamionowej może być co prawda wygodny dla producentów, będzie jednak znaczącym utrudnieniem dla właścicieli samochodów. Nie posiadając karty pojazdu i oznaczeń z numerem VIN, ciężko będzie udowodnić, że oferowany używany samochód to dokładnie ten sam egzemplarz, który figuruje w systemie CEPIK.

Jak uzyskać nowy numer VIN?

Jeżeli numer VIN w naszym pojeździe uległ uszkodzeniu, konieczne będzie jego odświeżenie. Warto zlecić je profesjonalnemu warsztatowi, wykonując wcześniej dokumentację fotograficzną zniszczonej tabliczki. Niezbędne będzie również zaświadczenie o zakresie przeprowadzonych prac, wydane przez mechanika. Następnie wezwany przez nas rzeczoznawca samochodowy musi dokonać oceny stanu tabliczki oraz jej zgodności z posiadanymi dokumentami. Wystawi on profesjonalna opinię, z którą powinniśmy udać się do naszego Wydziału Komunikacji. Składamy tam wniosek o nadanie i wybicie nowego numeru VIN, po czym udajemy się do diagnosty OSKP, który naniesie w pojeździe nową tabliczkę. Zakończeniem procesu będzie powrót do Wydziału Komunikacji i wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego. Choć jest to procedura dość żmudna i kosztowna, zachowanie doskonałej czytelności tabliczek z numerem nadwozia samochodu jest obowiązkiem każdego właściciela.

Jak widać, numer VIN jest niezwykle ważnym i niezbędnym elementem każdego pojazdu. Bez niego niemożliwa będzie identyfikacja samochodu, potrzebna szczególnie w momencie kontroli policyjnej i diagnostycznej, oraz w trakcie sprzedaży samochodu. Posiadając numer nadwozia, można bezproblemowo wykonać darmowe sprawdzenie VIN, aby poznać rzetelną i pewną historię każdego pojazdu.

 

darmowe sprawdzenie numeru VIN

darmowe sprawdzenie numeru VIN

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

 1. Avatar
  Marek Lipiec 10, 2019

  Ciekawe informacje polecam, warto skorzystać

  No votes yet.
  Please wait...
  Reply

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *