Nadciśnienie- choroba, której nie warto lekceważyć.

Nadciśnienie tętnicze dotyczy około 20% populacji w Polsce, niestety prawie zawsze przebiega bezobjawowo, dlatego jest trudne do zdiagnozowania. Mimo braku wyraźnych oznak jest to groźne schorzenie, które jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie.

Jak rozpoznać objawy i kiedy zacząć monitorować wartość ciśnienia tętniczego?

Jeśli pojawiają się bóle głowy o charakterze uciskowym, duszność, kołatanie serca, nerwowość lub zawroty głowy, warto sprawdzić, czy ciśnienie jest w normie. Optymalna wartość ciśnienia tętniczego do 120/80 (mm HG), a o nadciśnieniu I stopnia mówimy, kiedy jego wartość osiągnie ponad 140/90 (mm HG). Jak już wspomniano, w większości przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo, więc błędne jest myślenie, że jeśli nie ma objawów, to nie ma choroby.

Nie każdy posiada w domu sprzęt medyczny do mierzenia ciśnienia. Najczęściej o podwyższonym ciśnieniu dowiadujemy się na wizycie kontrolnej u lekarza. Jeśli w ciągu dwóch wizyt u lekarza ciśnienie jest za wysokie, należy zacząć wykonywać pomiary w domu. Niezbędny do tego będzie sprzęt medyczny, jakim jest ciśnieniomierz. Na rynku jest wiele rodzajów ciśnieniomierzy: mechaniczne, elektroniczne, automatyczne lub półautomatyczne. Należy skonsultować z lekarzem , o tym jakiego typu sprzęt medyczny wybrać. Warto również omówić ze specjalistą obsługę urządzenia, po to aby pomiary były jak najbardziej wiarygodne. Ciśnienie mierzy się 3 razy dziennie, a wartości należy zapisywać w dzienniczku.

Skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego

Do najczęściej występujących powikłań zaliczamy: chorobę niedokrwienną serca i zawał mięśnia sercowego i udar mózgu. Statystyki mówią, że śmierć ponosi około 40% osób, u których doszło do zawału serca lub udaru mózgu. Przypadki te nie dotyczą tylko osób starszych, tak jak może się wydawać. Dodatkowo nieleczone nadciśnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn niewydolności nerek, a także uszkodzeń siatkówki oka. Ponadto serce jest znacznie przeciążone zwiększonym ciśnieniem układowym, co powoduje przerost lewej komory serca. Przy nadciśnieniu nieleczonym lub źle leczonym dochodzi do stopniowego uszkadzania naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do ich rozwarstwiania. Uszkodzone naczynia krwionośne powodują też przyspieszony rozwój miażdżycy i demencji w wieku starszym.

Kilka ważnych faktów o nadciśnieniu.

  1. Osoba chorująca na nadciśnienie wymaga leczenia do końca życia.
  2. Kobiety mające nadciśnienie w ciąży są podatne na zachorowanie na nadciśnienie w przyszłości.
  3. Nadciśnienie tętnicze jest dziedziczne, lecz nie musi być.
  4. Nieprawdą jest, że przy nadciśnieniu nie można pić kawy.
  5. Nadciśnienie trzeba leczyć, pomimo braku objawów.
  6. Nadciśnienie jest poważną chorobą, która może prowadzić do wystąpienia udaru mózgu, a w konsekwencji do śmierci.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *