Dom bez pozwoleń

Coraz częściej można znaleźć reklamy firm, które oferują dom bez pozwoleń, nawiązując do nowelizacji przepisów prawa budowlanego w ostatnich latach. Wiele osób myśli, iż oznacza to sytuacje w której bez jakichkolwiek dokumentów można wybudować dom na własnej działce. Jednakże rzeczywistość wygląda nieco inaczej, warto wiec poznać podstawowe zagadnienia z tym związane.

Bez pozwolenia ale jednak zgłoszenie

Pod pojęciem domu bez pozwoleń w obecnym stanie prawnym rozumie się sytuacje, w której nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Dla inwestorów którzy planują wznieść własny dom to z pewnością korzystna sytuacja, bowiem uzyskanie pozwolenia nie tylko pociągało z sobą dodatkowe koszty, ale także wymagało poświęcenia bardzo dużej ilości czasu. Obecnie w myśl nowych przepisów wystarczające jest jedynie zgłoszenie do właściwego urzędu o zamiarze budowy. Jeżeli w ciągu 30 dni nie zostaną wniesione zastrzeżenia, wówczas można bez problemu przystąpić do prac. To znacznie ułatwia i przede wszystkim przyspiesza cały proces.

Czy każdy dom można postawić bez pozwolenia

Jednakże możliwość postawienia domu bez pozwolenia nie jest dla wszystkich. Nowelizacja ustawy prawo budowlane ogranicza tą możliwość jedynie do budowy domu jednorodzinnego. Ponadto dotyczy tylko i wyłącznie inwestorów indywidualnych. Dlatego też deweloperzy, stawiający domy w celu dalszej odsprzedaży wciąż muszą przechodzić procedurę związaną z uzyskaniem pozwolenia. Ponadto pod pojęciem domu jednorodzinnego, który nie wymaga uzyskania pozwolenia rozumie się budynek wolnostojący. Inwestorzy, którzy zamierzają budować tak zwane bliźniaki lub domy w zabudowie szeregowej muszą uzyskać na nie pozwolenia. Prawodawca jednak dokonał jeszcze jednej zmiany, która eliminuje konieczność uzyskania pozwolenia od właściwego urzędu. Mowa tutaj o przebudowie domów, która wcześniej wymaga przejścia całej procedury związanej z uzyskiwaniem pozwoleń. Oczywiście, podobnie jak w przypadku budowy domu, o pozwolenia nie muszą ubiegać się jedynie inwestorzy prywatni.

Jak postawić dom bez zezwolenia

Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie oznacza, iż inwestorzy mają dowolność dotyczącą lokalizacji budynku na działce, odległości od granic i podobnych wytycznych. Proces uzyskiwania pozwolenia, obejmujący zebranie niezbędnych dokumentów jak również oczekiwania na decyzje urzędów trwał zazwyczaj przynajmniej kilka tygodni, dlatego też obecny okres 30 dni jest w porównaniu z nim znacznie krótszy. Przed przystąpieniem do prac należy dokonać zgłoszenia budowy domu we właściwym urzędzie. Procedura zgłoszenia jest procedurą tak zwanej milczącej zgody. Oznacza to, iż jeżeli w ciągu 30 dni nie zostaną wniesione zastrzeżenia, wówczas można bez problemu rozpoczynać prace.

Inwestor nie otrzymuje decyzji, na jego wniosek urząd wydaje odpowiednie dokumenty, poświadczające brak przeciwwskazań do budowy. Inwestor nie ma także obowiązku zgłoszenia rozpoczęcia prac budowlanych w ciągu 7 dni, co nakazywały obowiązujące przed zmianą przepisy.

Kiedy jeszcze nie musisz się starać o pozwolenie na budowę?

Nie musisz również składać wniosku o wydanie pozwolenia na budowę jeżeli planujesz:

  • budowę wolno stojącego, parterowego budynku gospodarczego
  • budowę altany
  • budowę garażu
  • budowę przydomowego ganku
  • budowę basenu lub oczka wodnego
  • budowę wolno stojącego, parterowego budynku rekreacji indywidualnej np. niewielkie domki letniskowe.

Dotyczy to obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m2.

Tekst przygotowany przy współpracy z firmą: Visoo Design Architektura i projektowanie wnętrz

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *